Mózgi samic stają się większe, a rogi samców

Chociaż trudno przeoczyć gigantyczne poroża i poroża, którymi obnoszą się zwierzęta takie jak łosie i barany, badacze dokonali niedawno niezwykłego odkrycia, badając, co dzieje się z ich bezrogymi samicami. Narodowy Geograf Przystępuje do badania, w ramach którego zbadano ponad 400 okazów zwierząt kopytnych (np. zwierząt kopytnych: jeleni, łosi, owiec, kóz i antylop) w siedmiu różnych muzeach, a wdrożenie tego procesu zajęło lata. Naukowcy odkryli, że podczas gdy mężczyźni zaczęli opracowywać ciężką broń, kobiety zaczęły rozwijać większe mózgi. „Myślę, że kobiety to naprawdę ważny aspekt biologii, który często jest pomijany” – mówi współautorka badania Nicole Lopez z Uniwersytetu w Montanie. „Ponieważ zwykle wygląda na nudny, nudny lub niezbyt dobrze wykonany”.

Artykuł opublikowany w Ekologia behawioralna i socjobiologiaSugeruje, że rozmiary mózgu samców pozostają stałe, ponieważ inwestują energię w rosnące poroże, które z biegiem czasu staje się coraz większe. Jednak „nie jest tak, że gdy mężczyźni inwestują więcej w broń, stają się głupsi” – mówi współautor Ted Stankovich z Cal State Long Beach. Autorzy sugerują, że cechy męskie i żeńskie są ze sobą powiązane. Wysuwają hipotezę, że w miarę jak samce rozwinęły większe ramiona, struktury społeczne w ich stadach stały się bardziej złożone. „Kobiety mogą potrzebować większych mózgów, aby wiedzieć, z kim się kojarzyć i jak poruszać się w swoim systemie społecznym” – mówi Stankovic.

mówi biolog ewolucyjny Umat Somji (który nie był zaangażowany w badanie) z Uniwersytetu w Teksasie Narodowy Geograf Chociaż teoria ta jest przekonująca, większe mózgi nie zawsze są kojarzone z inteligencją i należy zebrać więcej danych na temat cech behawioralnych. Wykazano jednak pewne zalety. dla każdego Phys.orgDowody sugerują, że samice jelenia w Szkocji o większych mózgach żyły dłużej i rodziły więcej potomstwa. W związku z tymi nowymi odkryciami Lopez zastanawia się, czy skupienie się na mężczyznach walczących o zdobycie partnerek powinno przenieść się na wybory dokonywane przez te wspaniałe kobiece mózgi. „Być może jednak nie testujemy tego we właściwy sposób, aby to wykazać [females] „W pewnym sensie masz wpływ na to, z którym samcem się połączysz” – mówi. (W innym miejscu bardzo kanadyjskie ostrzeżenie: Nie pozwól, aby łoś polizał twój samochód.)

READ  Sztuczka „Dynamiczna lewitacja” może przyspieszyć statek kosmiczny w przestrzeni międzygwiezdnej: ScienceAlert

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *