Możliwe, że zorza polarna ponownie pojawi się w Stanach Zjednoczonych, ale jest za wcześnie, aby to stwierdzić


Prognozy pogody kosmicznej twierdzą, że istnieje możliwość olśniewającego pokazu zorzy polarnej, ale jest za wcześnie, aby mieć pewność.

On gra

BOULDER, Kolorado — Meteorolodzy kosmiczni twierdzą, że w przyszłym tygodniu nad niektórymi częściami Stanów Zjednoczonych może nastąpić kolejny olśniewający pokaz zorzy polarnej — choć jest za wcześnie, aby to stwierdzić na pewno.

Meteorolodzy dali obserwatorom gwiazd w północnych i górnych stanach Środkowego Zachodu nadzieję na pojawienie się na niebie od piątkowej nocy do sobotniego poranka, ale do powszechnych obserwacji nie doszło.

Teraz prognostycy obserwują gromadę plam słonecznych odpowiedzialną za oszałamiający pokaz zorzy polarnej w całym kraju 10 maja, która ponownie krąży przed Ziemią. To prawdopodobnie stwarza warunki dla innej sceny, sceny federalnej Centrum prognoz pogody kosmicznej Powiedział w Boulder w Kolorado. Po prostu te plamy słoneczne wywołują burze słoneczne, które mogą prowadzić do zórz polarnych tutaj na Ziemi.

Jednak niepewność co do prognozy – i nocne rozczarowanie – pokazuje, że prognozy dotyczące zorzy polarnej mogą być dokładne. Czołowi eksperci twierdzą, że jest jeszcze za wcześnie, aby potwierdzić, czy przyszłotygodniowy pokaz również się odbędzie.

Największy pokaz zorzy polarnej w przyszłym tygodniu? Jest za wcześnie, żeby to stwierdzić.

Meteorolodzy twierdzą, że w przyszłym tygodniu możliwa będzie rozległa zorza polarna. Wszystko będzie zależeć od tego, czy Słońce wyemituje rozbłysk słoneczny i/lub koronalny wyrzut masy w kierunku Ziemi, co może wywołać burze geomagnetyczne, a tym samym zorzę polarną.

Chociaż gromada plam słonecznych znana jako Obszar 3697 powróciła teraz w stronę Ziemi, jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, czy spowoduje to kolejny koronalny wyrzut masy, powiedział Sean Dahl, starszy prognostyk w SWPC.

READ  Jeśli myślałeś, że gra Rashida w Street Fighter 6 wynikała z błędu wejściowego, a nie galaktycznego nastawienia, to się myliłeś…

„Przewidujemy wydarzenia z odległości 93 milionów mil, więc jest to bardzo trudne” – powiedział Dahl. „A nasza wiedza jest ograniczona”. „Możemy znakomicie przewidzieć, czy rozbłysk jest prawdopodobny, a jeśli tak, jaki poziom może osiągnąć, to samo dotyczy burz radiacyjnych, ale nie mamy możliwości, aby wiedzieć, że rozbłysk jest nieuchronny. Nauka to robi nie istnieje, a my nie mamy wystarczającej wiedzy, aby wiedzieć, kiedy CME eksploduje poza Słońcem.

Obserwatorzy nieba trzymają kciuki

Chętni obserwatorzy nieba wyrażają zdziwienie, ponieważ 6 czerwca to księżyc w nowiu, co oznacza, że ​​niebo będzie bardzo ciemne, a zmierzch, który się pojawi, będzie bardziej żywy. Dahl, astronom amator i fotograf nocnego nieba, który opuścił pokaz 10 maja ze względu na pracę, powiedział, że ma nadzieję, że pojawi się nowy pokaz plam słonecznych.

„Nie mamy możliwości dowiedzenia się, czy ponownie wytworzy CME, ale potencjał wystąpienia rozbłysku w tym regionie jest nadal wysoki” – powiedział.

Dlaczego pogodę kosmiczną tak trudno przewidzieć?

Kiedy dokładnie ponownie pojawi się zorza polarna? Warunki sprzyjają częstszym pokazom zorzy polarnej w ciągu najbliższych kilku lat, ale eksperci twierdzą, że nawet najlepsze przewidywania można dokonać jedynie z kilkudniowym, a nawet godzinnym wyprzedzeniem.

W przeciwieństwie do pogody ziemskiej naukowcy przewidujący pogodę kosmiczną – w tym zorzę polarną – aby sformułować swoje przewidywania, muszą opierać się na obserwacjach Słońca oddalonego o 150 milionów kilometrów stąd.

„Istnieje wiele niepewności, co utrudnia przewidywanie” – powiedział USA TODAY w zeszłym roku Bill Murtagh, koordynator programu w Space Weather Prediction Center.

Hughes doniósł z Boulder w Kolorado. Cedr z Silver Spring w stanie Maryland.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *