Naftali Bennett rozwiązuje izraelski rząd organizując nowe wybory

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

TEL AWIW – Premier Izraela Naftali Bennett i minister spraw zagranicznych Yair Lapid ogłosili w poniedziałek, że zamierzają rozwiązać Kneset w przyszłym tygodniu, torując drogę do piątej tury wyborów parlamentarnych za niecałe cztery lata.

W przypadku głosowania nad rozwiązaniem parlamentu Lapid zostanie tymczasowym premierem, chociaż Bennett nadal będzie zarządzał teką Iranu, jak określono w ich umowie o podziale władzy. Według izraelskich mediów wybory odbędą się prawdopodobnie 25 października.

„Mamy kraj, który musi działać” – powiedział Bennett we wspólnym oświadczeniu telewizyjnym z Lapidem, właśnie wtedy, gdy zgasły na chwilę światła w sali prasowej. – Co za symbol – powiedział Lapid.

Bennett i Lapid powiedzieli wcześniej, że tak „stresujące wybory na rzecz stabilności” ich koalicja, składająca się z ideologicznego krajobrazu partii, w tym lewicowych aktywistów pokojowych, prawicowych zwolenników żydowskich osadników i, po raz pierwszy w historii Izraela, arabskiej partii islamskiej. Zjednoczył sojusz rok temu, pragnąc obalić byłego premiera Benjamina Netanjahu.

Bennett wymienił osiągnięcia rządu, w tym sukces w „zapobieganiu podpisaniu” nowego porozumienia nuklearnego między Iranem a światowymi mocarstwami „bez niszczenia stosunków ze Stanami Zjednoczonymi”.

A odkąd rozmowy nuklearne zamarły w marcu, jak podała na początku tego miesiąca Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, Iran starał się zdobyć „znaczną ilość wzbogaconego uranu”. Zgodnie z pierwotną umową Iran zgodził się na ścisłe ograniczenia ilości i jakości posiadanego wzbogaconego uranu.

Przez kilka tygodni izraelska koalicja rządząca balansowała na krawędzi upadku, gdy trzech członków, w tym dwóch z prawicowej, prawicowej partii Bennetta, zbiegło, pozbawiając rząd większości i możliwości uchwalania ustawodawstwa.

Aby przyspieszyć upadek koalicji na początku tego miesiąca, Netanjahu, najdłużej urzędujący premier w historii Izraela, zebrał swoją partię i innych zwykle pro-osiedleńczych deputowanych, by zagłosowali przeciwko normalnie niekwestionowanym środkom umożliwiającym egzekwowanie prawa cywilnego izraelskich osadników na okupowanym Zachodzie Bank.

READ  Siły izraelskie zabijają co najmniej 6 Palestyńczyków podczas ostatniego nalotu na Jenin | Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Bennett powiedział w oświadczeniu telewizyjnym, że wygaśnięcie prawa na Zachodnim Brzegu doprowadziłoby do „szkody w bezpieczeństwie Izraela i wynikającego z tego chaosu, na który nie mogę pozwolić”. Spodziewane w przyszłym tygodniu rozwiązanie Knesetu oznacza automatyczne odnowienie prawa.

„To dobra wiadomość dla milionów obywateli Izraela” – powiedział Netanjahu w poście wideo na Twitterze. „Rządu, który przywróci obywatelom Izraela dumę narodową, abyście mogli chodzić po ulicach z podniesionymi głowami”.

To, co musimy dzisiaj zrobić, to powrócić do koncepcji jedności Izraela. „Nie pozwolić ciemnym siłom rozerwać nas od środka” – powiedział Lapid w telewizyjnym oświadczeniu, odnosząc się do podziału, który pogłębił się w związku z 12-letnim premierem Netanjahu.

Ten rozwój wydarzeń ma miejsce tydzień po tym, jak prezydent Biden ogłosił plany wizyty 14 lipca w Izraelu, na Zachodnim Brzegu iw Arabii Saudyjskiej. Jego wizyta odbędzie się zgodnie z planem, jak podają izraelskie media, które poinformowały, że spotka się z Lapidem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *