Najnowsze wiadomości o Rosji i wojnie na Ukrainie

Komisarz Unii Europejskiej powiedział, że rosyjska inwazja wywołała „fale uderzeniowe” na całym świecie

Światowe ceny niektórych zbóż wzrosły od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej, a oba kraje mają duży udział w światowej podaży niektórych towarów, takich jak pszenica.

Vincent Mundy | Bloomberg | Obrazy Getty

Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący i europejski komisarz ds. handlu w Komisji Europejskiej, powiedział w środę CNBC.

W rozmowie z CNBC na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, które skupiło się na trudnej sytuacji Ukrainy w trakcie rosyjskiej inwazji, a także na globalnych skutkach wojny, Dombrovskis powiedział, że UE musi działać pilnie, aby zerwać swoje więzi energetyczne z Rosją. .

Inwazja skłoniła Unię Europejską do walki o zmniejszenie zależności od dostaw rosyjskiego gazu, pomimo dotychczasowego braku porozumienia w sprawie embarga UE na ropę i gaz z Rosji.

„Musimy pilnie odejść od naszej zależności od rosyjskich paliw kopalnych” – powiedział Dombrovskis.

Holly Eliat

Rosja twierdzi, że jest gotowa stworzyć korytarze dla statków opuszczających Ukrainę z żywnością

Statek towarowy załadowany ukraińską kukurydzą odpływa do Niemiec z Czarnomorska, obwód Odessy, południowa Ukraina.

Julia Zozulia | Przyszłe wydawnictwa | Obrazy Getty

Rosyjski urzędnik powiedział podobno, że Moskwa jest gotowa zapewnić korytarz humanitarny dla statków przewożących żywność, aby opuścić Ukrainę, w zamian za zniesienie niektórych sankcji.

„Zawsze jesteśmy gotowi do dialogu ze wszystkimi, którzy dążą do pokoju, do pokojowego rozwiązania wszystkich problemów” – cytuje wiceministra spraw zagranicznych Rosji Andrieja Rudenkę oficjalna agencja informacyjna Internax.

„Wielokrotnie mówiliśmy o tym, że rozwiązanie problemu żywnościowego wymaga kompleksowego podejścia, w tym zniesienia ograniczeń sankcji nałożonych na rosyjski eksport i transakcje finansowe” – powiedział.

Rudenko twierdził, że Rosja jest gotowa do zapewnienia niezbędnego przejścia humanitarnego.

We wtorek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oskarżyła Rosję o „uzbrajanie” dostaw żywności na Ukrainie poprzez blokowanie eksportu podstawowych produktów z tego kraju, takich jak pszenica i olej spożywczy. Światowe ceny żywności wzrosły w wyniku spadku eksportu. Rosja zaprzecza, że ​​używa żywności do wywierania nacisku na sojuszników Ukrainy, by złagodził sankcje.

Andrios Torsa, konsultant ds. Europy Środkowo-Wschodniej w Teneo Intelligence, powiedział w środowym komunikacie, że „nie ma łatwych sposobów na odblokowanie eksportu żywności przez ukraińskie porty Morza Czarnego” i że alternatywne szlaki eksportowe przez ląd i rzeki będą wymagały czasu i inwestycji pękać. Wąskie gardła infrastrukturalne i biurokratyczne.

„Wojna znacznie zmniejszy produkcję i eksport żywności na Ukrainie w dającej się przewidzieć przyszłości” – powiedział Torsa.

Holly Eliat

Prezydent powiedział, że Malawi odczuwa skutki wojny na Ukrainie

Prezes mówi, że przejście z rosyjskiego gazu będzie „bardzo bolesne” dla Niemiec

Dyrektor generalny Covestro, Markus Steilmann, powiedział CNBC na Światowym Forum Ekonomicznym, że odejście od rosyjskiego gazu byłoby, przynajmniej w krótkim okresie, „bardzo bolesne dla branży” w Niemczech.

„Jest bardzo mała szansa na nadrobienie [for that shift]Będzie to kosztować setki tysięcy miejsc pracy – to moje osobiste przekonanie – i naprawdę podważy kontekst niemieckiego przemysłu”.

Powiedział, że niemiecki przemysł potrzebuje wsparcia w postaci przejścia na energię z rosyjskiego gazu, dodając, że „musimy zrobić z pełną mocą przejście na odnawialne źródła energii” i rozwój tego sektora w Niemczech.

Holly Eliat

Rosja ma historyczną niewypłacalność, ponieważ Stany Zjednoczone blokują płatności w dolarach

Prezydent Rosji Władimir Putin przewodniczy spotkaniu z członkami Rady Bezpieczeństwa za pośrednictwem łącza wideo w Moskwie w dniu 13 maja 2022 r. Sputnik / Michaił Metzl / Kreml za pośrednictwem Reuters Attention Editors — to zdjęcie zostało dostarczone przez stronę trzecią.

Michał Metzel | Sputnik | przez Reuters

Stany Zjednoczone zakończyły Decydujące zwolnienie, które pozwoliło Moskwie na spłatę zadłużenia zagranicznego Dla inwestorów zagranicznych w dolarach amerykańskich za pośrednictwem banków amerykańskich i międzynarodowych, Prawdopodobnie zmusi Rosję do niewypłacalności.

Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu zezwalało na płatności w dolarach na zasadzie jednostkowych przypadków, umożliwiając Rosji obsługę zadłużenia zagranicznego, pomimo wyczerpania zgromadzonych rezerw walutowych. Urząd Kontroli Aktywów Zagranicznych poinformował we wtorek w komunikacie Zwolnienie wygaśnie w środę o godzinie 12:01 czasu wschodniego.

W tym roku Rosja ma zalew terminów obsługi zadłużenia, w szczególności 400 milionów dolarów płatności odsetek należnych pod koniec czerwca.

Adam Solowsky, partner w Financial Industry Group w globalnej firmie prawniczej Reed Smith, powiedział w piątek CNBC, że Moskwa prawdopodobnie będzie argumentować, że nie jest w stanie zalegania, ponieważ spłata stała się niemożliwa, pomimo dostępności środków.

Solovsky powiedział, że sytuacja wkracza na „nieznane terytorium” i że Rosja i Stany Zjednoczone prawdopodobnie będą dyskutować o okresie „przedłużających się sporów sądowych”.

Przeczytaj więcej o tej historii tutaj.

Brytyjski detalista Marks & Spencer wycofuje się z Rosji

Brytyjski sprzedawca Marks and Spencer Ogłosił, że wycofuje się z Rosji, stając się ostatnim z długiej linii firm, które to zrobiły.

Sprzedawca żywności i odzieży wstrzymał dostawy do Rosji w marcu i powiedział w środę, że zrezygnuje ze swojej koncesji, kosztem 31 milionów funtów (39 milionów dolarów).

W swojej najnowszej aktualizacji wyników M&S poinformował, że rozpoczął bieżący rok 2022-23 od niższej podstawy zysku.

„Firma jest teraz w znacznie lepszej sytuacji i ma zachęcający początek roku. Jednak ze względu na zwiększoną presję kosztową i niepewność konsumentów, nie spodziewamy się obecnie, aby w latach 2022-23 wyjdziemy z tej niższej bazy zarobkowej” – dodała. .

Holly Eliat

Urzędnik mówi, że stopień zaangażowania UE w odbudowę Ukrainy jest niepewny

Wysoki rangą urzędnik powiedział CNBC, że UE powinna wspierać Ukrainę w jej odbudowie, ale powiedział, że stopień, w jakim Unia poniesie rachunek za ostateczną odbudowę Ukrainy, jest w dużej mierze nieznany.

„To musi być zobowiązanie europejskie, ponieważ Ukraina jest w Europie i chcą wejść do Unii Europejskiej, a my uważamy ich za rodzinę, więc Europa nie może powiedzieć, że odbudowa jest sprawą innych globalnych graczy” – Paolo Gentiloni, przedstawiciel Komisji Europejskiej. Komisarz ds. ekonomicznych powiedział w środę CNBC.

„Jak sobie z tym poradzimy? To pytanie otwarte, ale nie jest to pytanie w tej chwili. W tej chwili problemem jest wsparcie Ukrainy, ponieważ fakt, że ten opór się powiedzie, jest kluczowy dla naszej przyszłości” powiedział.

Inwazja Rosji na Ukrainę zdominowała program Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii, ponieważ przywódcy polityczni i biznesowi ostrzegali, że wojna już miała daleko idące konsekwencje dla światowych dostaw żywności i stabilności geopolitycznej.

Holly Eliat

George Soros mówi, że cywilizacja może nie przetrwać wojny Putina na Ukrainie

Liberalny miliarder George Soros powiedział: Inwazja Rosji na Ukrainę Można go uznać za punkt wyjścia III wojny światowej.

Podczas dorocznej kolacji w centrum Światowego Forum Ekonomicznego we wtorek wieczorem, Soros powiedział, że bieg historii zmienił się dramatycznie od ostatniego wydarzenia w Davos w Szwajcarii.

„Rosja najechała Ukrainę” – powiedział publiczności – „To wstrząsnęło Europą do głębi”.

„Unia Europejska została stworzona, aby temu zapobiec. Nawet gdy walki ustaną, co musi w końcu, sytuacja nigdy nie wróci do poprzedniej. Rzeczywiście, rosyjska inwazja może być początkiem trzeciego świata wojna i nasza cywilizacja może jej nie przetrwać”.

READ  21 maja Siły Zbrojne Ukrainy odparły 9 rosyjskich ataków i zniszczyły 21 sztuk rosyjskiego sprzętu

Przeczytaj całą historię tutaj: Soros mówi, że cywilizacja może nie przetrwać wojny Putina na Ukrainie, ostrzega przed globalną depresją

– Matt Clinch

Zełenski mówi, że Rosja wkłada wszystko, co ma w bitwę w Donbasie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawia na wspólnej konferencji prasowej, gdy rosyjski atak na Ukrainę trwa, w Kijowie na Ukrainie 28 kwietnia 2022 r.

Valentin Ogirenko | Reuters

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Rosja wykorzystuje wszystko, co ma do dyspozycji, aby walczyć o cztery miasta we wschodnim Donbasie.

„Sytuacja w Donbasie jest teraz bardzo trudna” – powiedział Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu do narodu. „Praktycznie rzecz biorąc, do ataku rzucają się tam do ataku całe siły armii rosyjskiej, bez względu na to, co im zostało. Lyman, Popasna, Siewierodonieck, Słowiańsk – okupanci chcą tam wszystko zniszczyć”.

Armia ukraińska stawia opór, powiedział Zełenski, ale „naszym ludziom zajmie znacznie więcej czasu i wysiłku, aby pokonać swoją przewagę w ilości sprzętu i broni”.

Powiedział Ukraińcom, że powinni być dumni, że powstrzymali Rosję przez trzy miesiące w wojnie, o której wielu w Rosji i na Zachodzie spodziewało się, że potrwa trzy dni.

– Agencja prasowa

Szef NATO ostrzega Rosję, że atak na jednego sojusznika „doprowadzi do pełnej reakcji całego sojuszu”

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przemawia na konferencji prasowej przed spotkaniem ministrów obrony Sojuszu w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli 15 marca 2022 r.

Kenzo Tripuillard | AFP | Obrazy Getty

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że chociaż 30-osobowy sojusz wojskowy nie wysłał wojsk na Ukrainę, rosyjski atak „na sojusznika z NATO spowodowałby pełną reakcję całego sojuszu”.

„To jest odstraszanie. Celem nie jest sprowokowanie konfliktu, ale zapobieganie konfliktowi i utrzymanie pokoju” – powiedział Stoltenberg na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii.

Stoltenberg powiedział, że od czasu inwazji Rosji na Ukrainę pod koniec lutego, NATO zwiększyło swoją obecność wojskową we wschodnich częściach sojuszu.

„Teraz mamy 40 000 żołnierzy w dowództwie NATO. Mamy więcej zdolności morskich i powietrznych, szczególnie we wschodniej części sojuszu, oraz 100 000 żołnierzy w stanie wysokiej gotowości” – powiedział. „Ma to na celu wysłanie bardzo jasnego komunikatu do Moskwy i nie pozostawianie miejsca na błędną kalkulację lub nieporozumienie” – dodał.

– Amanda Macias

Przeczytaj poprzednią relację na żywo CNBC:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *