Stany Zjednoczone oskarżają Iran o „głębokie zaangażowanie” w ataki Houthi na Morzu Czerwonym | Wiadomości kryminalne

Biały Dom twierdzi, że Teheran zaopatruje jemeńską grupę rebeliantów w broń i informacje taktyczne.

Stany Zjednoczone oskarżyły Iran o głębokie zaangażowanie w ataki rebeliantów Houthi na statki handlowe na Morzu Czerwonym po doniesieniach o zaatakowaniu innego izraelskiego statku handlowego.

Wsparcie Teheranu dla jemeńskiej grupy rebeliantów obejmuje broń i wywiad taktyczny, oświadczył w piątek Biały Dom, przedstawiając nowo odtajnione dane wywiadowcze, które jego zdaniem pokazują udział Iranu w atakach. Teheran wielokrotnie zaprzeczał swemu zaangażowaniu.

„Wiemy, że Iran był mocno zaangażowany w planowanie operacji przeciwko statkom handlowym na Morzu Czerwonym” – stwierdziła w oświadczeniu rzeczniczka Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Adrienne Watson.

Dodał: „Jest to spójne z długoterminowym wsparciem materialnym Iranu i zachęcaniem go do destabilizujących działań Houthi w regionie”.

„To międzynarodowe wyzwanie wymagające wspólnych działań” – stwierdził Watson.

Biały Dom stwierdził, że analiza wizualna wykazała niemal identyczne cechy irańskich dronów KAS-04 i bezzałogowych pojazdów używanych przez Houthi, a także spójne cechy między rakietami irańskimi i Houthi.

Al Jazeera nie była w stanie niezależnie zweryfikować zarzutów Białego Domu.

Nasz korespondent, Resul Sardar z Dżibuti, powiedział, że Houthi wywodzą się z tego, że przez lata opracowali własne obiekty wywiadowcze, „które okazały się bardzo skuteczne”.

Jednakże urzędnicy amerykańscy upierają się, że Huti nie mają radarów i polegają na technologii dostarczonej przez Iran. Sardar dodał: „W przeciwnym razie rakiety wystrzelone przez Houthi wpadną do wody”.

Siła morska

Huti, którzy kontrolują duże części Jemenu, w tym stolicę, Sanę, przeprowadzili dziesiątki ataków dronami i rakietami na statki handlowe na Morzu Czerwonym, co grupa określiła jako wyraz wsparcia dla Palestyńczyków w obliczu izraelskich bombardowań w Gazie.

Podczas ostatniego incydentu, który miał miejsce w sobotę, tankowiec z produktami chemicznymi pływający pod banderą Liberii został zaatakowany przez dron 200 kilometrów (120 mil) na południowy zachód od Veraval w Indiach.Brytyjska firma zajmująca się bezpieczeństwem morskim Ambrey powiedziała, że ​​pożar ugaszono, nie powodując żadnych ofiar.

READ  Brazylia: rośnie liczba ofiar śmiertelnych z powodu ulewnych deszczów

„Zgłoszono również pewne uszkodzenia konstrukcyjne i na pokład zabrano trochę wody. Statek należał do Izraela. Firma podała na swojej stronie internetowej, że ostatnio pływała do Arabii Saudyjskiej i w tym czasie płynęła do Indii.

Ataki Houthi skutecznie przekierowały znaczną część światowego handlu, zmuszając firmy żeglugowe do żeglugi po Afryce, powodując wyższe koszty i opóźnienia w dostawach energii, żywności i towarów konsumpcyjnych.

Kilkanaście przedsiębiorstw żeglugowych, w tym włosko-szwajcarski gigant Mediterranean Shipping Company, francuska CMA CGM i duńska AP Moller-Maersk, wstrzymało tranzyt przez Morze Czerwone z powodu ataków.

Na początku tego tygodnia Waszyngton ogłosił wystrzelenie wielonarodowych sił obejmujących ponad 20 krajów w celu ochrony statków przepływających przez Morze Czerwone.

W zeszłym tygodniu amerykański niszczyciel wyposażony w rakiety kierowane zestrzelił 14 dronów szturmowych, które prawdopodobnie zostały wystrzelone z obszarów kontrolowanych przez Houthi w Jemenie.

Przywódcy Houthi ostrzegł, że jeśli zostanie zaatakowany, zareaguje „amerykańskimi pancernikami” i „amerykańskimi interesami”.

Teheran oświadczył, że wspiera politycznie Huti, ale zaprzecza wysyłaniu broni do tej grupy.

W zeszłym miesiącu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu odrzuciło izraelskie oskarżenia, że ​​Houthi działali pod jego kierownictwem, kiedy zajęli izraelski statek i zaprzeczyli odpowiedzialności za drona zestrzelonego przez amerykański niszczyciel rakietowy.

Huti, którzy od zeszłego roku skutecznie utrzymują wynegocjowany za pośrednictwem ONZ rozejm z rządem wspieranym przez Arabię ​​Saudyjską, powstali przeciwko rządowi Jemenu w 2014 r., wywołując wyniszczającą wojnę domową.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *