Najnowsze wiadomości wojenne między Rosją a Ukrainą: aktualizacje na żywo

przypisane mu…Wasilij Maksimow/AFP – Getty Images

Eksplozje uderzyły w centrum rosyjskiego miasta na północy Ukrainy wczesnym rankiem w niedzielę, zabijając cztery osoby, poinformowali urzędnicy, w najbardziej śmiertelnym incydencie, jaki kiedykolwiek dotknął cywilów w Rosji od początku wojny.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony oskarżyło Ukrainę o zamachy bombowe w Biełgorodzie. Podczas gdy Ukraina od czasu do czasu uderza w cele paliwowe i wojskowe w rosyjskim regionie przygranicznym, po raz pierwszy Rosja oskarżyła Ukrainę o celowanie w główne centrum miasta po rosyjskiej stronie granicy w śmiertelnym ataku.

Rosyjscy urzędnicy powiedzieli, że Ukraina wystrzeliła na Biełgorod trzy pociski z czasów sowieckich, które zostały zestrzelone przez rosyjskie systemy obrony powietrznej. Dodali, że jeden z pocisków spadł na ziemię w centrum Biełgorodu, powodując zniszczenie.

Nie było natychmiastowych komentarzy ze strony ukraińskiego wojska, ale doradca ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Anton Gerashchenko, powiedział, że uważa, iż za strajk odpowiada sama Rosja, twierdząc, że był on przeznaczony dla propagandy. Ukraina i jej międzynarodowi sojusznicy wielokrotnie potępiali rosyjski atak na infrastrukturę cywilną na znacznie większą skalę, odkąd w lutym zaatakowała sąsiada.

Gubernator obwodu biełgorodskiego Wiaczesław Gładkow powiedział, że zginęły cztery osoby, w tym trzech Ukraińców; Rosyjskie media państwowe podały, że ta trójka była rodziną uchodźców z pobliskiego Charkowa. Gladkov powiedział, że wybuchy zniszczyły 11 budynków mieszkalnych i 39 domów, w tym pięć zniszczonych.

„To, co się teraz dzieje, to oczywiście bardzo trudna sytuacja” – powiedział w niedzielę rano Gladkov, który był ubrany w T-shirt i dżinsy, oszołomionych mieszkańców na molo w Biełgorod, zgodnie z filmem opublikowanym przez rosyjskie media. . „Powiedzieć, że mogę ci powiedzieć, że to się więcej nie powtórzy – nie mogę, wiesz o tym”.

Niektórzy rosyjscy politycy w niedzielę wezwali do natychmiastowego odwetu na Ukrainie, ale Kreml wcześniej starał się bagatelizować wszelkie ukraińskie ataki na rosyjskie terytorium – najwyraźniej zaniepokojony sprawianiem wrażenia, że ​​rosyjscy cywile są zagrożeni wojną, którą urzędnicy nazywają „specjalną operacja wojskowa”.

READ  Co by się stało, gdyby Stany Zjednoczone wprowadziły na Ukrainie strefę zakazu lotów?

Wydaje się, że podejście to zmieniło się w niedzielę rano, kiedy rosyjskie Ministerstwo Obrony wydało oświadczenie, że Ukraina namierzyła dzielnice mieszkalne w miastach Biełgorod i Kursk, używając dronów Tu-143 i pocisków Toczka-U w „celowym uderzeniu”.

„Chcę podkreślić, że ten atak rakietowy został celowo zaplanowany i przeprowadzony przeciwko ludności cywilnej rosyjskich miast” – powiedział w oświadczeniu rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony, generał Igor Konashenkov.

Generał Konashenkov powiedział, że rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły wszystkie ukraińskie rakiety, ale odłamki spadły na dom w Biełgorodzie.

Zdjęcia opublikowane przez rosyjskie media i w mediach społecznościowych pokazały dym kłębiący się z części miasta, z co najmniej jednym płonącym domem i szkłem z rozbitych okien na zewnątrz kilku budynków mieszkalnych.

Podczas gdy mieszkańcy Biełgorodu nie są już zaskoczeni sporadycznym wzrostem systemów obrony przeciwlotniczej, niedzielny incydent był inny, powiedział w wywiadzie telefonicznym lokalny bloger Vladimir Kornev.

„Biełgorod jest przyzwyczajony do takich wydarzeń” – powiedział Kornev. „Ale to, co dziś jest wyjątkowe, to to, że dotknęło to centrum miasta i że miało to ogromny wpływ na codzienne życie”.

Andrei Klishas, ​​rosyjski senator, oskarżył Ukrainę o zniszczenia, pisząc na Telegramie, że był to akt agresji, który wymagał odpowiedzi wojskowej.

przypisane mu…Pavel Culiadin / Bilbrisa, przez Reuters

Władze ukraińskie niewiele mówiły o atakach na rosyjską ziemię. Urzędnicy amerykańscy i brytyjscy powiedzieli również, że uważają, że Ukraina ma prawo do odwetu na celach wojskowych w Rosji. Stany Zjednoczone wezwały ukraińskie wojsko do nieużywania nowo dostarczonej amerykańskiej artylerii dalekiego zasięgu do uderzeń transgranicznych.

Ukraińskie bombardowanie wsi w obwodzie biełgordzkim zabiło w maju co najmniej jedną osobę. Ukraińskie śmigłowce zniszczyły w kwietniu belgorodską bazę naftową, Pierwszy znany atak na rosyjską ziemię od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. Następnie nastąpiła seria eksplozji w rosyjskich węzłach naftowych, w tym wielkie pożary w rosyjskim mieście Briańsk, mniej niż 100 mil od Ukrainy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *