niepowodzenie w walce z COVID w Szanghaju; Pekin stawia na masowe testy

  • Szanghaj zgłosił 58 nowych przypadków poza obszarami kwarantanny
  • Pekin testuje miliony
  • Epidemia stanowi największy dotychczas test strategii „zero COVID” Xi.

SZANGHAJ / PEKIN (Reuters) – chińska stolica handlowa Szanghaj pobiła w poniedziałek, gdy władze zgłosiły 58 nowych przypadków COVID-19 poza obszarami zamkniętymi, podczas gdy Pekin naciskał, aby przetestować miliony ludzi podczas święta Pracy. Świętowali.

Surowe środki podjęte w związku z koronawirusem w Szanghaju wywołały rzadki publiczny protest. Miliony z 25 milionów mieszkańców miasta tkwią w swoich domach na ponad miesiąc, niektórzy są uwięzieni w ogrodzonych kompleksach mieszkalnych, a wielu zmaga się z załatwieniem codziennych potrzeb.

Mieszkańcy Szanghaju odetchnęli z ulgą w weekend po doniesieniach, że przez dwa dni nie potwierdzono żadnych przypadków poza obszarami zamkniętymi, ale rozczarowanie pojawiło się w poniedziałek, kiedy zgłoszono 58 nowych infekcji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Władze nie skomentowały nowych przypadków podczas briefingu medialnego, ale członkowie społeczeństwa zauważyli to w Internecie.

„Ogłosili, że bardzo wcześnie rozprawili się z problemami ogólnospołecznymi” – skomentowała jedna osoba na platformie mediów społecznościowych Weibo.

Jednak wiele osób zwróciło entuzjazm z danych, które wykazały zachęcające trendy, z 32 nowymi zgonami odnotowanymi w niedzielę, w porównaniu do 38 nowych zgonów w niedzielę i łącznie 6804 nowych przypadków lokalnych, w porównaniu z 7189 nowymi zgonami dziennie.

Inny użytkownik Weibo powiedział: „W maju jest nadzieja”.

Pomimo spadku liczby przypadków, w poniedziałek w niektórych blokach mieszkalnych w Szanghaju wzniesiono więcej ogrodzeń, chociaż władze powiedziały, że pracownicy firm, które rząd umieścił na liście priorytetów produkcyjnych, mogą ubiegać się o pozwolenie, jeśli budynek, w którym mieszkają, go nie posiada. dla siedmiu przypadków. dni.

Koronawirus pojawił się po raz pierwszy w chińskim mieście Wuhan pod koniec 2019 r., a przez dwa lata władze w dużej mierze kontrolowały epidemię poprzez blokady i zakazy podróży.

READ  Ukraina twierdzi, że Rosja złagodziła ataki na Bachmuta, aby się przegrupować | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Jednak szybko rozprzestrzeniający się wariant Omicron przetestował w tym roku chińską politykę „zero COVID”, ważną dla prezydenta Xi Jinpinga, który ma zapewnić bezprecedensową trzecią kadencję przywództwa jesienią.

Polityka Chin wobec koronawirusa staje się coraz bardziej niekompatybilna z resztą świata, ponieważ wiele rządów złagodziło lub wyeliminowało ograniczenia, starając się „żyć z COVID” pomimo rozprzestrzeniania się infekcji.

Nowa Zelandia, która ma jedne z najostrzejszych ograniczeń na świecie, w końcu otworzyła swoje granice w poniedziałek, przyjmując tysiące podróżnych z całego świata po raz pierwszy od początku pandemii. Czytaj więcej

Chiny nie zdradziły żadnego odstępstwa od swojej polityki pomimo rosnących strat w drugiej co do wielkości gospodarce świata i fal zakłóceń w globalnych łańcuchach dostaw.

W stolicy, w której mieszka 22 miliony ludzi, władze zaostrzyły ograniczenia Covid dotyczące pięciodniowego święta pierwszomajowego, które trwa do środy, jednego z najbardziej ruchliwych sezonów turystycznych. Czytaj więcej

Pekin, który podczas epidemii doświadcza dziesiątek codziennych infekcji w swoim drugim tygodniu, nie zamknął się i zamiast tego polega, przynajmniej na razie, na masowych testach w celu zlokalizowania i wyizolowania infekcji.

Restauracje w Pekinie zostały zamknięte, a niektóre kompleksy mieszkalne zostały zamknięte. Ulice są ciche, a mieszkańcy, którzy wychodzą na zewnątrz, muszą uzyskać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa w większości miejsc publicznych.

Władze śledzą kontakty potwierdzonych przypadków, ostrzegają ich, aby zostali w domu i skontaktowali się z władzami oraz wzywają wszystkich do przestrzegania instrukcji.

W poniedziałek Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała, że ​​Chiny zgłosiły 7822 nowych przypadków COVID-19 w niedzielę, w porównaniu z 8329 nowymi przypadkami dzień wcześniej. Czytaj więcej

Wszystkie 32 nowe zgony w Chinach zostały zarejestrowane w Szanghaju, co daje całkowitą liczbę zgonów w kraju od czasu pojawienia się wirusa do 5092.

Indie, jedyny kraj z populacją 1,4 miliarda, oficjalnie odnotowały ponad pół miliona zgonów, chociaż niektórzy eksperci ds. zdrowia uważają, że liczba zgonów jest wyższa.

Dodatkowe relacje Brendy Goh, Sophie Yu i Tony’ego Munro; Napisane przez Anne Marie Rowntree; Montaż przez Roberta Persella

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *