Putin powiedział w piątek, że sankcjonowany Kreml pozbawia rosyjskie Davos elity

  • Międzynarodowe Forum Ekonomiczne 15-18 czerwca w Petersburgu
  • Ze względu na sankcje w „rosyjskim Davos” nie ma żadnych prominentnych postaci z Zachodu
  • Putin wygłasza wielkie przemówienie 17 czerwca, porozmawiaj z mediami – asystent

14 czerwca (Reuters) – Rosja od lat gościła światowych liderów i gigantów biznesu na swoim dorocznym forum gospodarczym w Petersburgu, ale „rosyjskie Davos” niewiele zobaczy od tegorocznej światowej elity finansowej, ponieważ Moskwa jest izolowana sankcjami za jej działania na Ukrainie . .

W tym tygodniu, aby zrekompensować brak kluczowej obecności Zachodu, Rosja zwraca uwagę na mniejszych graczy lub kraje takie jak Chiny – druga co do wielkości gospodarka świata – które nie przystąpiły do ​​sankcji.

„Inwestorzy zagraniczni pochodzą nie tylko ze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej” – powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, odnosząc się do Bliskiego Wschodu i Azji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Doradca Kremla Jurij Uszakow, cytowany przez agencję Interfax, powiedział, że prezydent Władimir Putin wygłosi w piątek przemówienie programowe, skupiające się na międzynarodowej sytuacji gospodarczej i zadaniach Rosji w najbliższej przyszłości.

Powiedział, że spotka się również z mediami na uboczu forum około godziny 20:00 czasu moskiewskiego (1600 GMT) tego dnia.

Kreml zorganizował w 1997 r. Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Sankt Petersburgu (SPIEF), aby przyciągnąć inwestycje zagraniczne, omówić politykę gospodarczą i stworzyć wizerunek otwarty dla biznesu po upadku rządów sowieckich.

Rosja od dawna porównuje SPIEF do Światowego Forum Ekonomicznego, corocznej imprezy organizowanej przez niebieską wstęgę dla globalnych VIP-ów, która odbywa się w szwajcarskim kurorcie alpejskim Davos.

Teraz, gdy zachodni przywódcy unikają Rosji, Putin nie będzie już organizował tradycyjnych spotkań z ruchem politycznym, rockmanami i dygnitarzami ze Stanów Zjednoczonych i Europy.

READ  Xi w Chinach: nie ma powodu, aby zmieniać formułę „jeden kraj, dwa systemy” w Hongkongu

Na osi czasu opublikowanej w dniach 15-18 czerwca (SPIEF) nie było żadnych nazwisk amerykańskich i europejskich firm ani ich kadry kierowniczej – co odzwierciedla obawy przed karą w ramach najbardziej kompleksowych sankcji, jakie kiedykolwiek nałożono na wielkie mocarstwo.

Nie uwzględniono nawet firm, które przetrwały w Rosji pomimo exodusu zachodnich inwestorów.

Uszakow powiedział, że spodziewane jest uczestnictwo delegacji wysokiego szczebla z ponad 40 krajów, podczas gdy 1244 rosyjskich firm i 265 zagranicznych firm potwierdziło, że tam będą.

Z wyjątkiem nieobecności zachodnich dygnitarzy, prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Rosji będzie przemawiał wraz ze swoimi francuskimi i włoskimi odpowiednikami na czwartkowej sesji zatytułowanej „Zachodni inwestorzy w Rosji: nowa rzeczywistość”.

toksyczne związki

Stosunki Rosji z Zachodem stały się toksyczne, odkąd 24 lutego wysłała ona na Ukrainę siły pancerne w ramach, jak to określiła, „specjalnej operacji wojskowej” mającej na celu usunięcie zagrożeń dla jej bezpieczeństwa. Ukraina i jej zachodni poplecznicy opisują działania Rosji jako niesprowokowaną grabież ziemi.

SPIEF będzie więc wyglądał i czuł się zupełnie inaczej.

Po przywitaniu — ówczesnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel, byłej szefowej MFW Christine Lagarde, Lloyda Blankfeina z Goldman Sachs, Vikrama Pandita z Citi i Rexa Tillersona z ExxonMobil — Rosja wystawi w tym tygodniu najwyższy rachunek głowom państw, sprzymierzonym Kazachstanowi i Armenii .

A agencja informacyjna RIA zacytowała Uszakowa, który powiedział, że egipski prezydent Abdel Fattah El-Sisi wygłosi przemówienie na spotkaniu za pośrednictwem łącza wideo.

Podczas gdy zagraniczne firmy odpisują miliardy swoich niegdyś obiecujących rosyjskich inwestycji, lokalne firmy i banki spieszą się, aby przejąć pozostawione przez siebie biznesy. Czytaj więcej

Andrei Kostin, dyrektor generalny VTB Bank, drugiego co do wielkości banku w Rosji, powiedział dziennikowi RBC Business: „Sankcje są długoterminowe. Globalizacja skończyła się tak, jak była wcześniej”.

READ  Aktualizacje na żywo: Wojna Rosji na Ukrainie

Nowe możliwości w nowym świecie

W minionych latach sesje SPIEF koncentrowały się na tematach inwestycyjnych, takich jak prywatyzacja przez Moskwę i pierwsze oferty publiczne (IPO).

Tegoroczny oficjalny tytuł SPIEF to „Nowe możliwości w nowym świecie”. Tematy sesji obejmują nowe możliwości rosyjskiego wzrostu gospodarczego, poprawę handlu z pięcioma niezachodnimi potęgami BRICS oraz przyszłość objętego sankcjami rosyjskiego sektora finansowego.

Kolejna sesja – „Nowa forma współpracy międzynarodowej: jak będą dokonywane płatności?” Zajmuje się wykluczeniem Rosji z globalnego systemu płatności SWIFT i jej obchodzeniem embarga poprzez żądanie płatności za eksport gazu w rublach. Wystąpią mówcy z Kuby i Wenezueli, sojuszników Turcji i Egiptu, którzy również zrzekli się sankcji.

Odbędzie się sesja na temat „Fake News” – panelu z udziałem mediów państwowych, Prokuratury Generalnej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdy Moskwa prowadzi wojnę medialną z Zachodem.

Inne kraje, które wysyłają urzędników do udziału lub przemawiają tam za pośrednictwem łącza wideo, to Chiny, Białoruś, Republika Środkowoafrykańska, Indie, Iran, Nikaragua, Serbia i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Niektórzy uczestnicy zażądali, aby nazwiska pracodawców nie były drukowane na ich identyfikatorach, poinformowała RBC, powołując się na państwową firmę Rosgoncress, która jest organizatorem forum.

„Pieniądze kochają milczenie teraz bardziej niż kiedykolwiek”, powiedział Denis Denisov, szef rosyjskiego oddziału międzynarodowej firmy konsultingowej EM.

(1 dolar = 57,4500 rubli)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Sprawozdawczość Reuters Edycja autorstwa Marka Heinricha i Granta McCalla)

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *