Zdjęcie Hubble'a może zawierać dowody gwiezdnego kanibalizmu w mgławicy w kształcie hantli

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Kosmiczny Teleskop Hubble'a wykonał nowy, oszałamiający obraz świecącego gazu wydobywającego się z umierającej gwiazdy, która w tym przypadku przypomina „kosmiczny hantle”.

Zdjęcie może również zawierać dowody na to, że gwiazda pochłonęła inną gwiazdę w formie gwiezdnego kanibalizmu, zanim się zapadła.

NASA opublikowała zdjęcie Mgławicy Mały Hantle, znanej również jako Messier 76 lub M76, aby uczcić 34. rocznicę wystrzelenia obserwatorium kosmicznego 24 kwietnia 1990 roku.

Położona 3400 lat świetlnych od nas, w gwiazdozbiorze Perseusza, mgławica jest rozszerzającą się otoczką gazu wyrzuconą przez umierającego czerwonego olbrzyma. Ciało kosmiczne znane jest jako mgławica planetarna, ale nie ma to nic wspólnego z planetami.

Mgławice planetarne mają zwykle okrągłą strukturę i zostały tak nazwane, ponieważ początkowo przypominały dyski, z których powstają planety, kiedy francuski astronom Charles Messier odkrył je po raz pierwszy w 1764 r. Pierre Mischin odkrył Mgławicę Mały Hantle w 1780 r., zabierając astronomów po raz pierwszy. Raz spójrz na mgławicę planetarną. Jej szczegółowy widok w 1891 roku. Od tego czasu mgławica fotoniczna stała się ulubioną mgławicą astronomów zawodowych i amatorów ze względu na swój unikalny kształt.

Jeśli badacze potwierdzą, że mgławica zawiera dowody kosmicznego kanibalizmu, może dostarczyć dowodów na istnienie długoletniego towarzysza czerwonego olbrzyma.

Mgławica Mały Hantle zawiera pierścień, który z naszej perspektywy wygląda jak centralny pręt łączący dwa płatki po obu stronach pierścienia. Zanim starzejący się czerwony olbrzym zapadł się, wyzwolił pierścień gazu i pyłu. Astronomowie uważają, że pierścień prawdopodobnie został utworzony przez gwiazdę towarzyszącą, a pierścień gazu i pyłu ostatecznie uformował gruby dysk.

Gwiazdy towarzyszącej, która krążyła wokół czerwonego olbrzyma, nie widać na zdjęciu Hubble'a. Astronomowie uważają, że czerwony olbrzym połknął swojego towarzysza i badając pierścień, mogą uzyskać „kryminalistyczne dowody” tego kanibalistycznego kosmicznego aktu, jak podaje amerykańska witryna internetowa „space”. Uruchomienie NASA.

READ  Rocket Lab startuje podczas ostatniej premiery

Od czasu zapadnięcia się czerwony olbrzym zmienił się w martwą pozostałość gwiazdy, znaną jako ultragęsty biały karzeł. Biały karzeł ma temperaturę 138 871°C, co czyni go 24 razy gorętszym od powierzchni naszego Słońca i jest jedną z najgorętszych znanych białych karłów.

Biały karzeł to jasne, białe światło w centrum mgławicy na zdjęciu Hubble'a.

Tymczasem dwa płatki widoczne na zdjęciu przedstawiają wyciekający gorący gaz i niesiony z siłą przypominającą tornado, gdy materia jest uwalniana z umierającej gwiazdy, wyrzucając ją w przestrzeń kosmiczną z prędkością 3 milionów mil na godzinę. Wiatr gwiazdowy wychodzący z gwiazdy zderza się z chłodniejszym, wolniej poruszającym się gazem, który gwiazda początkowo wyrzuciła na bardzo wczesnym etapie swojego życia i który można zobaczyć w płatach.

Promieniowanie ultrafioletowe płonącej gwiazdy powoduje, że gazy świecą różnymi kolorami, reprezentującymi różne pierwiastki, np. czerwony oznacza azot i niebieski oznacza tlen.

Astronomowie szacują, że w ciągu 15 000 lat mgławica zniknie z nocnego nieba, w miarę dalszego rozszerzania się i ciemniejenia.

Mgławica Mały Hantle to tylko jeden z 53 000 obiektów astronomicznych obserwowanych przez Hubble'a w ciągu 34 lat, a do tej pory teleskop dokonał 1,6 miliona obserwacji. Astronomowie na całym świecie polegają na teleskopie i jego rosnącej bazie danych, aby dokonywać nowych odkryć.

„Teleskop Kosmiczny to najbardziej produktywna naukowo misja astrofizyki kosmicznej w historii NASA” – czytamy w oświadczeniu NASA.

Hubble i Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba uzupełniają się, łącząc obserwacje na różnych długościach fali światła, aby uzyskać wyraźniejszy i głębszy wgląd w Wszechświat, gdy astronomowie starają się rozwikłać tajemnice dotyczące supernowych, odległych galaktyk, egzoplanet i innych anomalii na niebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *