Szalejący pożar zmusza Nowy Meksyk do ewakuacji górskiej doliny

TAOS, Nowy Meksyk, 1 maja (Reuters) – Tysiące ludzi mieszkających w wioskach na północy stanu Nowy Meksyk otrzymało polecenie ewakuacji w niedzielę, ponieważ silne wiatry zepchnęły największy aktywny pożar w USA do suchej górskiej doliny z powodu ich suszy.

Gdy załogi starały się powstrzymać płomienie wlatujące do Mory, 40 mil (64 km) na północny wschód od Santa Fe, wiatry o prędkości 40 mil na godzinę (64 km/h) wznieciły ogień milę wcześniej.

Jest to również jedna z szeregu społeczności rolniczych na ścieżce pożaru Golf Canyon, który według naukowców był najbardziej niszczycielskim z kilkunastu pożarów na południowym zachodzie, które stały się bardziej rozpowszechnione na początku tego roku z powodu zmian klimatycznych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Gdzie powinniśmy biec, gdzie powinniśmy iść?” Darlene Gallegos, współwłaścicielka i kierownik Mora’s Local Farmers Country Market, ostatniego sklepu spożywczego otwartego w około 1000 społecznościach rolniczych.

Dwadzieścia mil na południe od megapożaru o powierzchni 104 000 akrów (42 100 hektarów) mieszkańcom Las Vegas w stanie Nowy Meksyk kazano przygotować się do ewakuacji, gdy wiatr wiał w promieniu 8 mil od domów w pobliżu autostrady międzystanowej 25. Lokalne autorytety.

Zespół spychał pożary na zachód i północ od 14-tysięcznego historycznego miasta na Starym Zachodzie, aby chronić farmy, domy wiejskie i United World College w wiosce Montezuma.

Gdy prochy wirowały wokół jego domu w południowym Las Vegas, zastępca kierownika hrabstwa San Miguel, Jesus Romero, powiedział: „Zagryzamy zęby i tysiące ludzi zostanie dotkniętych”.

Zapytany, czy całe miasto miałoby się ewakuować, Romero powiedział, że może się to zdarzyć, gdy spodziewane jest przesunięcie wiatru na wschód w poniedziałek.

Pożar, który płonął 50 mil na wschód od Santa Fe od 6 kwietnia, zniszczył ponad 300 posiadłości i zmusił do ewakuacji dziesiątek wiosek i osad w górach Sangre de Cristo.

Raport Andrew Howe’a w Davos w Nowym Meksyku; Montaż przez Dunham i Marguerite Choi

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *