Najstarsze znane szkielety nietoperzy rzucają światło na ewolucję latających ssaków

WASHINGTON, 13 kwietnia (Reuters) – Dwa najstarsze znane skamieniałe szkielety nietoperzy odkryte w południowo-zachodnim Wyoming i datowane na co najmniej 52 miliony lat wstecz zapewniają wgląd we wczesną ewolucję tego latającego ssaka – dziś reprezentowanego przez ponad 1400. Klasyfikuj.

Skamieliny, opisane w nowym badaniu, pochodzą z nieznanego wcześniej gatunku zwanego Icaronycteris gunnelli, który jest blisko spokrewniony z dwoma innymi gatunkami znanymi z nieco mniejszych skamielin z tego samego obszaru, który w eocenie był wilgotnym, subtropikalnym ekosystemem skoncentrowanym na słodkowodnych jezioro.

„Ten nietoperz niewiele różnił się od owadożernych nietoperzy, które latają dzisiaj” – powiedział paleontolog Tim Rietbergen z Naturalis Centre for Biodiversity w Holandii, główny autor badania opublikowanego w tym tygodniu w czasopiśmie Nature. Plus jeden.

„Gdyby złożył skrzydła obok ciała, łatwo byłoby go włożyć do dłoni. Jego skrzydła były stosunkowo krótkie i szerokie, odzwierciedlając bardziej machający styl lotu. Uzębienie (uzębienia) wyraźnie wskazuje, że był to owadożerny nietoperz i że prawdopodobnie był to chwiejący się nietoperz” – dodał Rittbergen.Echo to forma sonaru wspólna dla nietoperzy, używana do nawigacji i polowań.

Jego zęby miały ostre guzki i listwy do przecinania egzoszkieletu owadów i brakowało im zaokrąglonych powierzchni miażdżących przydatnych do jedzenia owoców.

Tym, co odróżnia te dwie skamieniałości – jedną odkryto w 2017 r., a drugą pierwotnie w 1994 r. i dopiero teraz zidentyfikowano jako nowy gatunek – jest sposób, w jaki wykazały, że nietoperze na wczesnym etapie swojej historii posiadały już wiele cech obserwowanych u współczesnych gatunków.

„Nietoperze bardzo przypominały nietoperze, odkąd po raz pierwszy pojawiły się jako kompletne szkielety w zapisie kopalnym. Nie mamy niczego, co moglibyśmy powiedzieć, że wyglądały jak„ półnietoperze ”- lub innymi słowy, brakuje nam jakichkolwiek dobrych skamieniałości przejściowych, ” powiedział naukowiec Matt Jones, paleontolog z Arizona State University i współautor badania.

READ  Załoga astronautów wraca do domu po pięciomiesięcznym pobycie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

„Icaronycteris gunnelli różni się nieco od współczesnych nietoperzy – ma dłuższe nogi, a jego kości ramion mają nieco inną długość. Przede wszystkim nadal zachowuje pazur na palcu wskazującym. Istnieje kilka innych gatunków kopalnych z tego okresu, które mają pazury” nadal istnieje, ale został utracony u większości żyjących nietoperzy.

Gatunek ten był blisko spokrewniony z dwoma innymi gatunkami nietoperzy, których skamieniałości znaleziono wcześniej w tym samym miejscu – wyżłem Icaronycteris i Onychonycteris finneyi. Wskazuje to, że wcześniej w historii nietoperzy istniała większa różnorodność gatunkowa, niż wcześniej oczekiwano.

Skamieniałości reprezentują najstarsze znane szkielety nietoperzy – kompletne lub dobrze zachowane. Jedynymi starożytnymi skamielinami nietoperzy są izolowane fragmenty zębów i szczęk z miejsc takich jak Portugalia i Chiny, datowane na około 55 do 56 milionów lat temu.

„Wczesna ewolucyjna historia nietoperzy jest niejasna i nie mamy odpowiedzi na wiele pytań” – powiedział Rittbergen.

Fakt, że najstarsze znane okazy szkieletowe to wyraźnie w pełni uformowane nietoperze, wskazuje, że pierwsze nietoperze powstały miliony lat temu.

„Prawdopodobnie wyewoluowały w paleocenie, czyli okresie 10 milionów lat między końcem mezozoiku a eocenem” – powiedział Jones, opisując okres niesamowitych eksperymentów ewolucyjnych, w których ssaki stały się dominującymi zwierzętami lądowymi w następstwie. Zderzenie asteroidy, które zniszczyło dinozaury 66 milionów lat temu.

Dwie inne grupy kręgowców osiągnęły potężny lot — latające gady zwane pterozaurami i ptaki, które pojawiają się przed nietoperzami. Asteroida zniszczyła pterozaury.

Naukowcy wciąż próbują ustalić, które ssaki były przodkami nietoperzy.

„Uważamy, że nietoperze mogły wyewoluować z małego owadożernego ssaka zamieszkującego drzewa” – powiedział Jones. „Ale istnieje wiele enigmatycznych owadów kopalnych, które pochodzą z czasów, gdy ewoluowały nietoperze, i nie jest jasne, które z nich, jeśli w ogóle, są spokrewnione z nietoperzami”.

(Reportaż Willa Dunhama; montaż: Rosalba O’Brien)

READ  Taniec połączonych galaktyk uchwycony na nowym zdjęciu z Teleskopu Webba

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *