NASA, SpaceX celu 5 października, aby wystrzelić astronautów Crew 5 po opóźnieniu Iana

Centrum Kosmiczne im. Kennedy’ego, Floryda – Operacje w porcie kosmicznym na Florydzie wróciły do ​​normy po tym, jak huragan Ian szalał w całym stanie.

W środę 5 października NASA i SpaceX zamierzają wystrzelić załogę amerykańskich, japońskich i rosyjskich astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Jeśli obecny harmonogram będzie kontynuowany, misja Crew-5 zostanie wystrzelona na rakietę SpaceX Falcon 9 i statek kosmiczny Crew Dragon z platformy startowej Kennedy Space Center 39A w południe EST. Daty wydania kopii zapasowych są dostępne 7 października i prawdopodobnie 6-9 października, w oczekiwaniu na sprawdzenie.

Astronauci NASA Nicole Mann i Josh Casada, astronauta JAXA Koichi Wakata i astronauta Roscosmos Anna Kekina byli w Johnson Space Center w Houston przez ostatnie tygodnie, zanim udali się na Florydę na start z SpaceX.

READ  Teleskop Webba będzie szukał tam oznak życia

Astronauci przybyli do KSC w sobotę i zakończyli próbę odliczania do startu w niedzielę.

Po raz pierwszy odkąd SpaceX rozpoczęło wystrzeliwanie astronautów NASA z amerykańskiej ziemi w 2020 roku, Rosyjska Agencja Kosmiczna i NASA zamieniły się miejscami w komercyjnym statku kosmicznym. Kikina będzie pierwszym astronautą latającym ze SpaceX.

Start astronautów Crew-5 zmieniał się kilka razy przed ostatnim opóźnieniem Z powodu huraganu Ianktóry w środę wylądował na południowo-zachodniej Florydzie, pozostawiając po sobie szeroką ścieżkę śmierci i zniszczenia.

„Zespoły misyjne nadal monitorują wpływ Iana na Space Coast i NASA Kennedy Space Center na Florydzie i mogą w razie potrzeby ponownie dostosować datę startu” – napisała NASA w poście na blogu. „O godzinie 18:00 w środę, 28 września, Centrum Kosmiczne im. Kennedy’ego ogłosiło, że HURCON I umieścił zespół w osłoniętym miejscu w wyznaczonych miejscach, dopóki burza nie minie”.

Przed burzą centrum kosmiczne zostało zamknięte i Rakieta księżycowa Artemis-1 SLS została przetransportowana do budynku montażu pojazdów. NASA zamierzała wystrzelić rakietę księżycową SLS przed końcem września, ale teraz będzie musiała poczekać do listopada.

Oryginalna data premiery Crew-5 została przesunięta we wrześniu po tym, jak wzmacniacz misji Falcon 9 został uszkodzony podczas transferu do KSC.

Ten start będzie piątą częścią misji operacyjnej NASA Commercial Crew Program, w której agencja kosmiczna popycha SpaceX, a od przyszłego roku Boeing będzie transportować astronautów do iz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *