NASA twierdzi, że te dwie planety składają się z wodyCNN

Dwie odległe planety Prawdopodobnie składa się z wodyWedług badań przeprowadzonych za pomocą teleskopów NASA Hubble i Spitzer.

Tak zwane „wodne światy” krążą wokół czerwonego karła, który jest najmniejszym i najfajniejszym typem gwiazdy. Zgodnie z komunikatem prasowym NASA Jet Propulsion Laboratory.

NASA twierdzi, że wodne planety znajdują się 218 lat świetlnych stąd w gwiazdozbiorze Lutni. Agencja stwierdziła, że ​​„nie przypominają żadnych planet w naszym Układzie Słonecznym”.

W rezultacie planety najprawdopodobniej składają się z wody Badanie opublikowane w czasopiśmie Nature Astronomy Czwartek. Zespół badawczy kierowany przez Caroline Piaulet, doktorantkę w Instytucie Badań nad Exoplanetami Uniwersytetu w Montrealu, wykorzystał teleskopy kosmiczne NASA Hubble i Spitzer do obserwacji odległego układu planetarnego.

Układ planetarny, który badali, nazywa się Kepler-138, ponieważ znajduje się w polu widzenia sondy Kepler należącej do NASA. Naukowcy wiedzieli o istnieniu trzech egzoplanet — termin określający planety poza Układem Słonecznym — w układzie Kepler-138, ale właśnie odkryli, że tylko dwie z nich prawdopodobnie składają się z wody.

Odkrywają również dowody na istnienie czwartej planety, która nie została wcześniej opisana.

Ale wynik nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Naukowcy nie wykryli bezpośrednio wody na zewnętrznych planetach Kepler-138c lub Kepler-138d. Zamiast tego porównali rozmiary i masy planet z modelami dla porównania.

Kiedy porównali planety z modelami, odkryli, że „znaczna część ich objętości – nawet połowa – musi składać się z materiałów lżejszych od skał, ale cięższych od wodoru lub helu”.

NASA twierdzi, że woda jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem na substancję, która jest lżejsza od skały, ale cięższa niż wodór lub hel.

Bjorn Bencke, współautor badania i profesor astrofizyki na Uniwersytecie w Montrealu, powiedział w komunikacie. „Jednak teraz pokazaliśmy, że te dwie planety, Kepler-138c i d, mają bardzo różną naturę i że większość ich całej objętości prawdopodobnie składa się z wody”.

READ  Nowo odkryta kometa w drodze na Ziemię powinna wkrótce być widoczna gołym okiem

„To najlepszy jak dotąd dowód na istnienie wodnych światów, typu planet, o których istnieniu astronomowie od dawna zakładali” – kontynuował Beneke.

Według NASA wysokie temperatury na tych planetach wskazują, że mogą być otoczone przez atmosferę oparów.

„Prawdopodobnie temperatura w atmosferze Kepler-138d jest wyższa od temperatury wrzenia wody i spodziewalibyśmy się na tej planecie gęstej, gęstej atmosfery zbudowanej z pary” – powiedział Piaolet w oświadczeniu. „Tylko w tej parującej atmosferze może znajdować się woda w stanie ciekłym pod wysokim ciśnieniem, a nawet woda w innej fazie występującej pod wysokim ciśnieniem, zwanej cieczą nadkrytyczną”.

„Wodne światy” leżą poza strefą nadającą się do zamieszkania ich gwiazdy – regionem, w którym temperatury pozwalają na istnienie ciekłej wody na powierzchni skalistej planety, potencjalnie podtrzymującej życie. Ale nowa planeta opisana przez naukowców, Kepler 138-e, znajduje się dokładnie w tym właściwym regionie, zgodnie z komunikatem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *