NASA ujawnia najgłębszy obraz wszechświata, jaki kiedykolwiek zrobiono

Webb, cud inżynierii, jest w stanie zajrzeć we wszechświat bardziej niż jakikolwiek inny teleskop przed nim, dzięki masywnemu zwierciadłu głównemu i instrumentom skupiającym się na promieniowaniu podczerwonym, co pozwala mu zajrzeć przez pył i gaz.

Administrator NASA Bill Nelson powiedział w środę, że agencja ujawni „najgłębszy obraz naszego wszechświata, jaki kiedykolwiek zrobiono” 12 lipca, dzięki nowo eksploatowanemu Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba.

„Jeśli się nad tym zastanowić, to jest to coś więcej niż to, na co ludzkość kiedykolwiek patrzyła” – powiedział Nelson podczas konferencji prasowej w Space Telescope Science Institute w Baltimore. Centrum Operacyjne Za warte 10 miliardów dolarów obserwatorium, które wystartowało w grudniu ubiegłego roku, a teraz krąży wokół Słońca 1,5 miliona kilometrów od Ziemi.

Webb, cud inżynierii, jest w stanie zajrzeć we wszechświat bardziej niż jakikolwiek inny teleskop przed nim, dzięki ogromnemu zwierciadłu głównemu i instrumentom skupiającym się na promieniowaniu podczerwonym, co pozwala mu zajrzeć przez pył i gaz.

„Będzie badał obiekty w Układzie Słonecznym i atmosfery egzoplanet krążących wokół innych gwiazd, dając nam wskazówki, czy ich atmosfery są podobne do naszej” – dodał Nelson, rozmawiając przez telefon w izolacji z COVID.

„Może odpowiedzieć na niektóre z pytań, które mamy: Skąd pochodzimy? Co więcej? Kim jesteśmy? I oczywiście odpowie na niektóre pytania, których nawet nie wiemy”.

Możliwości Webba w podczerwieni pozwalają nam widzieć głębiej w czasie Wielki Wybuch, który miał miejsce 13,8 miliarda lat temu.

W miarę rozszerzania się wszechświata światło pierwszych gwiazd wędruje z ultrafioletu i Widoczne długości fal Przysłane, dłużej Długości fal w podczerwieni— który Webb potrafi wykrywać z niespotykaną dotąd dokładnością.

Obecnie najstarsze obserwacje kosmiczne sięgają 330 milionów lat po Wielkim Wybuchu, ale dzięki zdolnościom Webba astronomowie sądzą, że z łatwością pobiją rekord.

20 letni

W kolejnych dobrych wiadomościach zastępca administratora NASA Pam Milroy ujawniła, że ​​dzięki skutecznemu wystrzeleniu przez partnera NASA Arianespace teleskop może działać przez 20 lat, czyli dwa razy dłużej niż pierwotnie.

„Te 20 lat nie tylko pozwoli nam zagłębić się w historię i czas, ale także zagłębimy się w naukę, ponieważ mamy możliwość uczenia się, rozwoju i dokonywania nowych obserwacji” – powiedziała.

NASA zamierza również podzielić się pierwszą spektroskopową analizą Webba odległej planety, znanej jako egzoplaneta, 12 lipca, według głównego naukowca NASA Thomasa Zurbuchena.

Spektroskopia to narzędzie do analizy składu chemicznego i molekularnego odległych obiektów, a spektrograf planetarny może pomóc scharakteryzować jej atmosferę i inne właściwości, takie jak zawartość wody i dno.

„Od początku będziemy patrzeć na te światy, które nie pozwalają nam zasnąć w nocy, patrząc na rozgwieżdżone niebo i zastanawiając się, gdy patrzymy na zewnątrz, czy jest życie gdzie indziej?” powiedział Zurbuchen.

Poprzednia spektroskopia egzoplanet prowadzona za pomocą istniejących instrumentów była zbyt ograniczona w porównaniu do tego, co mógł zrobić Webb, powiedział AFP astronom STSI Nestor Espinosa.

„To jak przebywanie w bardzo ciemnym pokoju i posiadanie tylko małej dziury, przez którą można zajrzeć” – powiedział o obecnej technologii. Teraz, za pomocą Webba: „Otworzysz ogromne okno, możesz zobaczyć wszystkie drobne szczegóły”.


Pierwsze kolorowe zdjęcia naukowe z teleskopu Webba zostaną opublikowane w lipcu


© 2022 AFP

cytat: Teleskop Webba: NASA ujawnia najgłębsze zdjęcie Wszechświata, jakie kiedykolwiek wykonano (2022, 29 czerwca) Pobrane 30 czerwca 2022 z https://phys.org/news/2022-06-webb-telescope-nasa-reveal-deepest .html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Bez względu na jakiekolwiek uczciwe postępowanie w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  Nowe badanie: ScienceAlert pokazuje, że znowu mogliśmy się mylić co do T.Rexa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *