NASA w końcu otworzyła pojemnik z asteroidami i cholera, mnóstwo asteroid

W końcu otwarto aluminiową puszkę zawierającą fragmenty starożytnej skały kosmicznej, odsłaniając większość próbki asteroidy Bennu w całej okazałości.

Wcześniej w tym miesiącu, Zespołowi NASA OSIRIS-REx udało się otworzyć TAGSAM (mechanizm pobierania próbek typu Touch-and-Go) po opracowaniu nowych narzędzi do radzenia sobie z dwoma zablokowanymi elementami mocującymi stojącymi na drodze próbki asteroidy. Po otwarciu głowicy próbnika NASA ujawniła pozostałe niewidoczne próbki, pokazując, że w środku znajdowało się wiele asteroid. To wspaniała wiadomość dla zespołów naukowych na całym świecie, które czekały na odkrycie fragmentu mogącego zawierać wskazówki dotyczące pochodzenia Układu Słonecznego.

Poniższe zdjęcie zostało wykonane przez kierownika kreatywnego Advanced Astrophysics Imaging and Visualization (AIVA), Erikę Blumenfeld i lidera projektu, Joe Aebersolda, przy użyciu ręcznej fotografii o wysokiej rozdzielczości i półautomatycznej procedury ustawiania ostrości, zgodnie z NASA.

zdjęcie: NASA/Erika Blumenfeld i Joseph Aebersold

Pozostało jeszcze kilka kroków, zanim będzie można usunąć większość próbki asteroidy. Zespół kuratorów zdejmie teraz okrągły metalowy kołnierz i przeniesie pozostałą próbkę z głowicy TAGSAM na mniejsze, okrągłe tacki na próbki w kształcie klina. Tacki te zostaną sfotografowane przed zważeniem, zapakowaniem i przechowywaniem próbki w Johnson Space Center NASA w Houston w Teksasie.

Nie ustalono jeszcze masy próbki, co pozwoli poznać dokładną ilość materiału asteroidowego dostarczonego na Ziemię przez sondę OSIRIS-REx. Kiedy aluminiowa pokrywa tacy na próbki została usunięta po raz pierwszy, Członkowie zespołu znaleźli czarny pył i gruz Na powierzchni awioniki obudowy. Usunęli także część materiału z wnętrza obudowy za pomocą pęsety lub miarki, przytrzymując mylarową osłonę główki TAGSAM. Całkowitą ilość zważonej dotychczas próbki szacuje się na 8,8 uncji (250 gramów) skał i pyłu. Dzięki samej dodatkowej próbce NASA przekroczyła już swój cel, jakim było sprowadzenie na Ziemię co najmniej 2,12 uncji (60 gramów).

Misja OSIRIS-REx wystartowała we wrześniu 2016 r. i dotarła do asteroidy Bennu w grudniu 2018 r. Postrzępione kawałki małej asteroidy bliskiej Ziemi w październiku 2020 r. i zaczęli wracać na Ziemię w maju 2021 r.

Statek kosmiczny zrzucił próbkę na pustynię w Utah we wrześniu 2023 r., ale NASA miała trudności z otwarciem okrągłej głowicy w celu pobrania próbek Na końcu przegubowego ramienia, którego statek kosmiczny użył do przechwycenia próbki. W listopadzie zespół regulacyjny rozpoczął prace nad opracowaniem nowych narzędzi, które zmieściłyby się w schowku mieszczącym obudowę, i w końcu udało mu się obejść te irytujące mocowania.

Zwrócone fragmenty asteroid zostaną podzielone między zespół zajmujący się analizą próbek złożony z 230 naukowców z całego świata, aby głębiej zbadać powstawanie Bennu. NASA zatrzyma co najmniej 70% próbki w Johnson Space Center na potrzeby przyszłych badań za kilkadziesiąt lat, mając nadzieję na wykorzystanie zaawansowanej technologii w nadchodzących latach. Niektóre części asteroidy zostaną również udostępnione do publicznego pokazu w Smithsonian Institution, Space Center w Houston i na Uniwersytecie Arizony.

Bennu to mała asteroida znajdująca się blisko Ziemi, która przelatuje obok Ziemi mniej więcej co sześć lat. Naukowcy uważają, że Bennu mogło oddzielić się od znacznie większej, bogatej w węgiel asteroidy około 700–2 miliardów lat temu i od tego czasu dryfuje blisko Ziemi. Analiza części asteroidy w laboratorium pomoże naukowcom zebrać dowody na temat pochodzenia Układu Słonecznego.

NASA podała, że ​​ostateczna masa próbki zostanie ustalona w nadchodzących tygodniach. Nie możemy się doczekać, aby dowiedzieć się więcej o próbce asteroidy, która wciąż się pojawia.

Jeśli chcesz więcej podróży kosmicznych w swoim życiu, śledź nas X (dawniej Twitter) i niestandardową zakładkę Gizmodo Strona lotów kosmicznych.

READ  Teleskop Webba rejestruje najodleglejsze galaktyki, jakie kiedykolwiek widziano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *