Naukowcy odkryli „niesamowitego” starożytnego pająka o dużych, kolczastych nogach

Paula Seldena / Muzeum Naturkunde

Nowo odkryty gatunek ma charakterystyczne kolczaste nogi.

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.



CNN

Pomysł spotkania twarzą w twarz z A Pająk-Takie nieoczekiwane stworzenie wystarczy, aby wypełnić każdy Arachnofobia Z przerażeniem, nie mówiąc już o spotkaniu kogoś z dużymi, kolczastymi nogami.

Jednak według badań opublikowanych w piątek w czasopiśmie właśnie to krążyło po terenach dzisiejszego północno-wschodniego Illinois w późnym okresie karbonu, około 300–320 milionów lat temu. Journal of Paleontology.

Nowo odkryty, dawno wymarły gatunek został opisany przez autorów badania jako „duży pajęczak podobny do pajęczaka” z „charakterystycznymi dużymi kolcami na nogach”. Nie byli w stanie ułożyć tego stworzenia w żadnej znanej kolejności pajęczaków, ponieważ okazowi brakowało aparatu gębowego, którego naukowcy używają do jego klasyfikacji.

„U niektórych pająków widać kolczaste nogi, ale nigdy nie widzieliśmy żadnego z tymi dużymi kolcami na całej długości, przynajmniej w pierwszych częściach nóg” – powiedział dr Jason Dunlop, kurator pająków i setek nóg w Muzeum Przyrody w Berlinie i współautor badania. „To absolutnie niesamowite” – powiedział w piątek CNN.

„Przyjrzeliśmy się temu dwukrotnie i zapytaliśmy: «Na co tu patrzymy?»

Paleontolog Bob Macek po raz pierwszy odkrył ten okaz w latach 80. XX wieku w złożach kopalnych zachowanych w Mazon Creek Lagerstadt w stanie Illinois. (Niemieckie słowo to termin używany przez paleontologów do opisania wyjątkowego miejsca zawierającego wiele doskonale zachowanych skamieniałości.) Jednak dopiero w 2023 roku stało się jasne, że okaz jest gatunkiem nowo odkrytym i został przekazany do badań przez kolekcjonera skamieniałości Davida Douglasa, który nabył go od Masicka.

Następnie naukowcy zbadali skamielinę i sfotografowali ją za pomocą aparatu podłączonego do mikroskopu.

READ  Morski potwór z epoki dinozaurów zostaje znaleziony na odległej arktycznej wyspie

Odkryli, że stworzenie to „wyraźnie różniło się od wszystkich opisanych wcześniej pająków” i miało kolczaste nogi przypominające niektóre współczesne pająki. Zbieraj pająki Ale z innym typem sylwetki.

Paula Seldena / Muzeum Naturkunde

Naukowcy uważają, że kolczaste nogi służyły celom obronnym.

Dunlop stwierdził, że jest prawdopodobne, że stworzenie wykorzystało swoje kolce do celów obronnych, a nie do atakowania innych zwierząt, podobnie jak dzisiejsze kolce jeża.

„Oznacza to, że jeśli coś spróbuje go ugryźć, chwyta kolce w pysku. „Mówimy o czasie obsługi, co oznacza, że ​​jeśli chcesz zjeść coś kolczastego, zajmuje to więcej czasu, ponieważ musisz złamać kolce lub odgryźć. części, które nie mają cierni”.

„Możemy się domyślać, że w okolicy żyły skorpiony i inne pająki” – powiedział Dunlop, a także prymitywne zwierzęta podobne do jaszczurek lub duże płazy, które polowały na te pająki, ale nie można tego stwierdzić na pewno.

Bez aparatu gębowego badacze nie są w stanie zidentyfikować jego najbliższego krewnego, stawiają jednak hipotezę, że może on należeć do szerszej grupy, obejmującej pająki, pająki biczowe i skorpiony biczowe.

Paleontolodzy odkryli jak dotąd tylko ten konkretny gatunek w Ameryce Północnej, ale według Dunlopa może on „pojawić się także gdzie indziej” w północnej Europie.

„Prawdopodobnie na większości terenów dzisiejszej Europy i Ameryki Północnej znajdował się ogromny obszar, który był rodzajem gigantycznego tropikalnego lasu deszczowego, a wszędzie tam, gdzie obecnie występuje węgiel, istnieje spora szansa na znalezienie tych skamieniałości (pająków, roślin, owadów) .” on dodał.

Ostatecznie badacze nazwali ten gatunek Douglassarachne acanthopoda. Nazwa rodzaju nawiązuje do rodziny Douglasów, która przekazała okaz do Field Museum of Natural History w Chicago, a nazwa gatunku nawiązuje do kolców, które czynią tego pająka tak charakterystycznym.

READ  Czego naukowcy DART dowiedzieli się do tej pory o asteroidzie Didymos

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *