Naukowcy odkryli skamieliny olbrzymich pierzastych dinozaurów w Patagonii w Chile

(Reuters) – Naukowcy z chilijskiego regionu Patagonii odkryli skamieniałości najbardziej wysuniętych na południe dinozaurów zarejestrowanych poza Antarktydą, w tym skamieniałe szczątki gigantów, które zdominowałyby łańcuch pokarmowy regionu przed ich masowym wyginięciem.

Według South American Journal of Geosciences skamieliny megaraptora, mięsożernego dinozaura, który żył w niektórych częściach Ameryki Południowej w okresie kredy około 70 milionów lat temu, miały rozmiary do 10 metrów.

„Straciliśmy kawałek” – powiedział Reuterowi Marcelo Lippi, dyrektor Chilijskiego Instytutu Antarktycznego. „Wiedzieliśmy, gdzie są duże ssaki, będą też duże drapieżniki, ale jeszcze ich nie znaleźliśmy”.

Szczątki, wydobyte z najbardziej wysuniętej na południe chilijskiej doliny Rio de las Chinas w dorzeczu Magallanes w latach 2016-2020, obejmują również niezwykłe szczątki dinozaura podobnego do welociraptora, który prawdopodobnie żył w piórach.

Według badacza z University of Chile, Jareda Amodio, próbki mają pewne cechy, których nie można znaleźć w ich argentyńskich lub brazylijskich odpowiednikach.

„Mógł to być nowy gatunek, co jest bardzo prawdopodobne, lub należał do innej blisko spokrewnionej rodziny dinozaurów” – powiedział, dodając, że potrzebne są bardziej rozstrzygające dowody.

Badania rzucają również więcej światła na warunki uderzenia meteorytu na meksykański półwysep Jukatan, który mógł spowodować wyginięcie dinozaurów około 65 milionów lat temu.

Leppe z INACH odnotował gwałtowne spadki temperatur w dzisiejszej Patagonii i fale intensywnego zimna, które trwały kilka tysięcy lat, w przeciwieństwie do ekstremalnie gorącego klimatu, który panował przez większą część okresu kredowego.

READ  Upiorny niewidzialny „świat lustra” może być przyczyną kosmologicznej debaty ze stałą Hubble'a

„Ogromna różnorodność, którą obserwujemy, różnorodność biologiczna, reagowała również na bardzo silne bodźce środowiskowe” – powiedział Libby.

„Ten świat był już wcześniej w kryzysie (meteoryt), co jest widoczne w skałach doliny Rio de las w Chinach” – powiedział.

(Reportaż Marion Giraldo) Pisanie: Sarah Moreland, montaż: Alistair Bell

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *