Naukowcy stwierdzili, że pierścienie Saturna spadają na planetę w postaci lodowatego deszczu.
Naukowcy twierdzą, że jest to spowodowane intensywną grawitacją planety.
Dr James O’Donoghue z Japan Aerospace Exploration Agency będzie śledzić zniszczenie pierścieni, zgodnie z komunikatem wydanym przez University of Reading.
W tym celu wykorzysta jedne z najpotężniejszych teleskopów na świecie, w tym Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba i Keck Hawaiian Telescope.
Astronomowie po raz pierwszy widzą starożytne gwiazdy podobne do planet, podobne do Słońca – i możliwy los Ziemi
„Wciąż próbujemy dokładnie określić, jak szybko ulega erozji” – powiedział w oświadczeniu. „Obecnie badania wskazują, że pierścienie będą częścią Saturna jeszcze tylko przez kilkaset milionów lat. Może się to wydawać długim okresem czasu, ale w historii wszechświata jest to stosunkowo szybka śmierć. Możemy mieć dużo szczęścia, że być tutaj w czasie, gdy pierścienie były obecne”.
Prace rozpoczną się w grudniu 2023 r. w Katedrze Meteorologii UW. O’Donoghue, który wcześniej pracował w NASA, planuje również zbadać, dlaczego górne warstwy atmosfery Jowisza i Saturna stają się cieplejsze, gdy znajdują się dalej od Słońca.
Badania opublikowane w marcu, wykorzystujące obserwacje z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, wycofanej sondy Cassini, sondy Voyager i wycofanej misji International Ultraviolet Explorer, wykazały, że rozległy system pierścieni Saturna ogrzewa górne warstwy atmosfery gigantycznej planety.
„To zjawisko nie było wcześniej obserwowane w Układzie Słonecznym. Jest to nieoczekiwana interakcja między Saturnem a jego pierścieniami, która może dostarczyć narzędzia do przewidywania, czy planety wokół innych gwiazd również mają systemy pierścieni podobne do Saturna”.
NEIL DEGRASSE TYSON MÓWI, ŻE KOSMICZNY TELESKOP SIECIOWY JAMESA TO OKNO NA WSZECHŚWIAT, „KTÓRE NIGDY NIE BYŁO PRZYŁĄCZONE”
University of Reading powiedział, że niektórzy eksperci sugerują, że pierścienie Saturna mają zaledwie 100 milionów lat.
Analiza danych naukowych dotyczących grawitacji ze statku kosmicznego Cassini NASA w 2019 roku wykazała, że pierścienie powstały między 10 a 100 milionami lat temu, w epoce dinozaurów.
Uważa się, że pierścienie to fragmenty rozbitych komet, asteroid lub księżyców, które wybuchły przed dotarciem do szóstej planety od Słońca. Składa się z miliardów maleńkich kawałków lodu i skał pokrytych innymi materiałami.
Kliknij tutaj, aby przejść do aplikacji FOX NEWS
Każdy pierścień obraca się z inną prędkością wokół gazowego olbrzyma.
Saturn to ogromna kula złożona głównie z wodoru i helu i jest drugą co do wielkości planetą w naszym Układzie Słonecznym. Saturn ma również dziesiątki księżyców.
„Amatorski przedsiębiorca. Profesjonalny ekspert od internetu. Człowiek zombie. Nieuleczalny badacz popkultury”.