Naukowcy zidentyfikowali trzy nowe gatunki starożytnego kangura, z których jeden miał ponad 200 cm długości

Uniwersytetu Flindersa

Prawie kompletny skamieniały szkielet viatora Protemnodona

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.



CNN

Naukowcy zidentyfikowali trzy nowe gatunki olbrzymów kangur Żyli od 5 milionów do 40 tysięcy lat temu, a jeden z nich jest prawie dwukrotnie większy od największego Kangur Dzisiaj żywy.

Z oświadczenia Uniwersytetu Flinders w Australii Południowej wynika, że ​​kangury olbrzymie należą do rodzaju Protymnodon i wykazywały większe zróżnicowanie pod względem kształtu, zasięgu i sposobu poruszania się, niż wcześniej sądzono, badacze.

Wyniki badania opublikowano w poniedziałek w czasopiśmie Megataksy, opiera się na odkryciu kilku kompletnych skamieniałych szkieletów przez paleontologów pracujących nad jeziorem Kalabuna w Australii Południowej. Umożliwiło to zespołowi kierowanemu przez Izaaka Kerra, paleontologa z Uniwersytetu Flindersa, udzielenie odpowiedzi na starożytne pytania dotyczące Protymnodona.

Uniwersytet Aarona Cumminsa/Flindersa

Wolontariusze na wykopaliskach archeologicznych nad jeziorem Kalapuna w Australii Południowej

Chociaż skamieniałości Protymnodona są dość powszechne w Australii, zrozumienie tych stworzeń utrudnia fakt, że w przeszłości skamieliny składały się z pojedynczych kości, a nie całych zwierząt.

Choć kangury wyglądały nieco podobnie do tych, które widzimy dzisiaj, według oświadczenia były bardziej przysadziste i muskularne.

Naukowcy dodali, że trzy nowo opisane gatunki mogły również skakać na różne sposoby i przystosowywać się do życia w różnych środowiskach.

Jeden gatunek – P. viator – ważył do 170 kg (375 funtów), czyli był około dwukrotnie cięższy od największego żyjącego obecnie samca kangura rudego.

Uniwersytetu Flindersa

Główny autor badania, Isaac Kerr, jest na zdjęciu ze skamieniałością kangura.

Kerr powiedział w poniedziałek CNN, że największe okazy miały ponad 2 metry długości.

„Dzięki wąskim stopom, stosunkowo krótkim kościom udowym i długim kościom goleni, miał proporcje podobne do żywego czerwono-szarego kangura – zaprojektowany tak, aby skakać szybko i sprawnie” – powiedział.

READ  Chińska sonda dokonuje zaskakującego odkrycia wody w miejscu lądowania na Marsie

„To mogło pomóc mu w poruszaniu się między źródłami pożywienia i wody w otwartym, suchym środowisku w środkowej Australii” – dodał.

Jego nazwa „viator” oznacza po łacinie podróżnika lub wędrowca, a Kerr powiedział CNN, że kangury prawdopodobnie poruszały się w dużych grupach zwanych „tłumem”, tak jak robią to dzisiaj kangury rude i szare.

„Głównym drapieżnikiem był prawdopodobnie Thylacoleo carnifex, wymarły obecnie lew torbacz” – dodał. „Wielkości mniej więcej dużego psa Thylacoleo był drapieżnikiem atakującym z zasadzki, o którym sądzono, że specjalizował się w polowaniu na kangury”.

Pozostałe dwa nowo opisane gatunki to P. mamkurra i P. dasonae.

Kerr stwierdził w oświadczeniu, że P. mamkurra byłby czworonożny, co oznacza, że ​​poruszałby się głównie na czterech nogach, a nie skakał na dwóch.

„Być może był to duży, ale gruby i silny kangur, poruszający się nieco wolno i nieaktywny. Skakał rzadko i być może tylko wtedy, gdy był zaskoczony” – stwierdził Kerr w oświadczeniu.

Stosunkowo mniej wiadomo o P. dawsonae, ponieważ naukowcy mają mniej skamieniałości do zbadania, ale mógł to być „skok o średniej prędkości” – stwierdzili naukowcy.

W artykule wykazano także niezwykłą zdolność Protymnodona do przetrwania w zróżnicowanych środowiskach.

„Różne rodzaje Protymnodon „Obecnie wiadomo, że zamieszkują różnorodne siedliska, od suchej środkowej Australii po zasilane deszczem góry Tasmanii i Nowej Gwinei” – stwierdził Kerr w oświadczeniu.

Około 40 000 lat temu Protymnodon wymarł w kontynentalnej części Australii pomimo różnic między różnymi gatunkami.

Jednak to wymieranie nie dotknęło podobnych zwierząt, takich jak wallaroos i szare kangury, z powodów, których naukowcy nie do końca rozumieją.

Zespół ma nadzieję, że badanie przyczyni się do przyszłych badań, które w pewnym stopniu wyjaśnią, dlaczego tak się dzieje.

Następnym krokiem dla Kerra będzie podróż do Papui Nowej Gwinei w celu przeprowadzenia – jego zdaniem – pierwszych wykopalisk od ponad 40 lat – powiedział CNN.

READ  Odkrywanie grawitacji kwantowej – Naukowcy rozszyfrowują kosmiczny kod, który zaintrygował Einsteina

„W formacji, którą będziemy wydobywać, występuje rodzaj Protymnodona, czyli Protymnodon otipandus. Mam nadzieję uzyskać kompletną czaszkę tego bardzo interesującego gatunku” – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *