Niemcy: Iran aresztowany pod zarzutem spisku ataku chemicznego

BERLIN (AP) – 32-letni Irańczyk jest przetrzymywany w Niemczech pod zarzutem planowania ataku z użyciem śmiercionośnych chemikaliów, poinformowały władze w niedzielę.

Mężczyzna i inny mężczyzna zostali zatrzymani przez noc w miejscowości Castrop-Raxel, na północny zachód od Dortmundu, poinformowała policja i prokuratura.

We wspólnym oświadczeniu mężczyzna jest podejrzany o planowanie poważnego ataku inspirowanego islamskim ekstremizmem, do którego rzekomo dążył do zdobycia potężnych trucizn cyjanku i rycyny.

Specjaliści ubrani w kombinezony przeciw zanieczyszczeniom byli widziani podczas przeprowadzania dowodów przed domem mężczyzny.

Rzecznik prokuratorów z Düsseldorfu powiedział później, że wstępne testy związku nie wykazały żadnych substancji toksycznych, poinformowała niemiecka agencja informacyjna dpa.

Nie było od razu jasne, jak daleko posunięte były plany ataku i czy podejrzany wybrał konkretny cel.

Dpa zacytowała Herberta Riuhla, najwyższego urzędnika ds. bezpieczeństwa w Nadrenii Północnej-Westfalii, który powiedział, że władze otrzymały „poważny sygnał, który doprowadził do interwencji policji tej samej nocy”.

Tabloid Bild poinformował, że informacja o rzekomym spisku pochodzi od zaprzyjaźnionej agencji wywiadowczej.

Powołując się na anonimowego niemieckiego urzędnika bezpieczeństwa, nic nie wskazywało na to, że podejrzany działał w imieniu państwa irańskiego, ale raczej rzekomo wspierał sunnicką grupę ekstremistów. Sunnici są mniejszością religijną w Iranie.

Najwyższy urzędnik bezpieczeństwa w Niemczech podziękował policji i ekspertom z krajowej agencji kontroli chorób za udział w teście.

„Nasze służby bezpieczeństwa bardzo poważnie traktują wszelkie informacje o islamskich zagrożeniach terrorystycznych i podejmują na ich podstawie działania” – powiedziała minister spraw wewnętrznych Nancy Fasser w oświadczeniu, dodając, że od przełomu wieków w Niemczech powstrzymano 21 ataków islamistów.

Fesser zwrócił uwagę na znaczenie współpracy międzynarodowej w zwalczaniu zagrożeń terrorystycznych i powiedział, że dalsze dochodzenie prokuratorów z Düsseldorfu wykaże, czy podejrzenia, które skłoniły policję, były uzasadnione.

Pięć lat temu niemiecka policja aresztowała Tunezyjczyka i jego żonę pod zarzutem planowania ataku rycynowego w imieniu grupy Państwa Islamskiego. Później uznano ich za winnych i skazany odpowiednio na 10 i 8 lat więzienia.

READ  Czy Cannes może uratować „Megalopolis” Francisa Forda Coppoli?

Nawet niewielkie ilości rycyny produkowanej z nasion roślin rącznika pospolitego mogą zabić osobę dorosłą, jeśli zostaną zjedzone, połknięte lub wdychane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *