Niemieccy konserwatyści są na najlepszej drodze do wygrania wyborów w północnym landzie

  • Konserwatywna CDU prowadzi 43,5% we wczesnych sondażach
  • Kluczowa kwestia zmiany energii w kampanii podczas wojny na Ukrainie
  • Wybory są postrzegane jako przełomowe w wyborach 15 maja w NRW

BERLIN (Reuters) – Konserwatywna Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) wygrała w niedzielę wybory w północnym stanie Szlezwik-Holsztyn, wzmacniając partię byłej kanclerz Angeli Merkel, która została usunięta z rządu w wyborach federalnych w zeszłym roku.

Sondaż przeprowadzony przez infratest dimap pokazał, że Chrześcijańscy Demokraci (CDU) otrzymali 43,5% głosów, o 11,5 punktu procentowego więcej niż podczas ostatnich wyborów landowych Szlezwik-Holsztyn w 2017 roku.

Tymczasem centrolewicowi socjaldemokraci kanclerza Olafa Scholza, główna partia w niemieckiej koalicji „sygnalizacji świetlnej” z zielonymi ekologami i Liberalnymi Wolnymi Demokratami (FDP), spadły do ​​15,9%, wystawiając w dużej mierze nieznanego kandydata.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Wyniki sondażu wskazują, że Zieloni i FDP, które od 2017 roku są w koalicji z CDU w Szlezwiku-Holsztynie, wynoszą odpowiednio 18,1% i 6,4%, co oznacza, że ​​konserwatyści mogą tam stworzyć rząd z tylko jednym z ponadpartyjnych. .

Sekretarz generalny CDU Mario Zaga powiedział, że partia nie wyda rekomendacji z Berlina, jak premier kraju Daniel Ginter powinien postąpić w kwestii wyboru partnera.

Analitycy twierdzą, że silniejsza pozycja CDU w stanie w porównaniu ze szczeblem krajowym – z 26% frekwencją po najgorszym w historii wyniku wyborów federalnych we wrześniu – częściowo wynika z popularności Gwenther.

Źródła CDU powiedziały Reuterowi, że kolejna kadencja 48-latka, który według sondaży jest najpopularniejszym premierem Niemiec, może wzmocnić rolę umiarkowanych w CDU, w przeciwieństwie do ich prawicowego lidera Friedricha Merza.

Partia Szlezwiku Południowego (SSW), reprezentująca duńską mniejszość etniczną w tym stanie, otrzymała 5,8% głosów, podczas gdy skrajnie prawicowa Alternatywa AfD i skrajnie prawicowa partia Lenke nie otrzymały po 5% potrzebnych do zdobycia miejsc w Radzie kraj. Parlament Stanowy.

READ  Ukraina otrzymuje 1 mld euro pomocy na „przezwyciężenie zimy”

Najważniejsze będą wybory w przyszłym tygodniu w Nadrenii Północnej-Westfalii, najludniejszym kraju w Niemczech, gdzie rywalizują SPD i CDU.

Porażka konserwatystów w NRW, po przegranej w marcu w małym zachodnim stanie Saarland, byłaby ogromnym ciosem dla partii.

Ułatwiłoby to także Schulzeowskiej koalicji SPD, Zielonych i FDP uchwalanie ustaw w izbie wyższej parlamentu krajowego, gdzie wybory regionalne decydują o podziale głosów. Czytaj więcej

Kwestie terytorialne, takie jak koszty opieki nad dziećmi lub podatki od zakupu nieruchomości, zwykle dominują w tych wyborach stanowych.

Ale w tym roku kwestie narodowe są również przedmiotem szczególnej uwagi w świetle zmian tektonicznych w niemieckiej polityce zagranicznej, energetyce i bezpieczeństwie od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym.

Na przykład Niemcy dążą do przyspieszenia ekspansji energetyki odnawialnej, aby zmniejszyć swoją zależność od Rosji jako dostawcy ropy i gazu.

Położony między Morzem Bałtyckim a Morzem Północnym Szlezwik-Holsztyn jest jednym z wiodących niemieckich krajów w dziedzinie wytwarzania energii wiatrowej, z ponad 3000 turbin wiatrowych na lądzie i na morzu.

Zieloni dążą do zwiększenia liczby turbin i zmniejszenia minimalnej wymaganej odległości między farmami wiatrowymi a apartamentowcami, a CDU chce zwiększyć moce produkcyjne istniejących farm wiatrowych bez zwiększania ich liczby.

Szlezwik-Holsztyn ma również stać się domem dla jednego z planowanych w Niemczech terminali skroplonego gazu ziemnego (LNG), którego budowa została zaawansowana z powodu wojny na Ukrainie. Zieloni i SSW wcześniej sprzeciwiali się projektowi.

Ale nie oczekuje się, że będą już tak energicznie protestować, jeśli staną się częścią rządu ze względu na obawy o dostawy energii, według Christiana Mayera-Heidemanna, stanowego komisarza ds. edukacji obywatelskiej, biura bezpartyjnego.

Producent baterii Northvolt planuje otworzyć trzecią fabrykę baterii Giga-cell w mieście Heide w 2025 roku, powołując się na udział stanu w zielonej energii.

Dodatkowe reportaże: Andreas Rink i Vera Eckert; Edytowanie: Mark Heinrich, Katherine Evans i Diane Kraft

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *