Chiny zwiększają środki anty-Covid w głównych miastach wraz ze wzrostem liczby infekcji

  • Chiny zgłosiły 2089 nowych spraw krajowych 10 października
  • Szanghaj wprowadza rutynowe testy na swoich 25 milionach mieszkańców
  • Chiny ostrzegają przed ryzykiem jakiejkolwiek naprawy na dużą skalę

PEKIN, 11 października (Reuters) – Szanghaj i inne duże chińskie miasta, w tym Shenzhen, przyspieszyły testy na nowego koronawirusa (Covid-19) wraz ze wzrostem liczby infekcji, a niektóre władze lokalne pośpiesznie zamykają szkoły, lokale rozrywkowe i obiekty turystyczne.

Infekcje osiągnęły najwyższy poziom od sierpnia, a gwałtowny wzrost nastąpił po wzroście liczby podróży krajowych podczas święta narodowego „Złotego Tygodnia” na początku tego miesiąca.

10 października władze zgłosiły 2089 nowych infekcji lokalnych, najwięcej od 20 sierpnia.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Chociaż wiele przypadków znaleziono w miejscach turystycznych, w tym w malowniczych miejscach w północnym regionie Mongolii Wewnętrznej, duże miasta, które często są źródłem dobrze podróżujących turystów, zaczęły zgłaszać więcej przypadków w tym tygodniu.

Szanghaj, 25-milionowe miasto, zgłosiło 28 zlokalizowanych przypadków 10 października, czwartego dnia dwucyfrowego wzrostu.

Chcąc uniknąć powtórki ekonomicznego i psychologicznego zastoju w kwietniu i maju, Szanghaj podał pod koniec poniedziałku, że wszystkie jego 16 prowincji będą przeprowadzać masowe testy co najmniej dwa razy w tygodniu do 10 listopada, co oznacza wzrost z raz w tygodniu. System nałożony po ostatnim wyłączeniu.

Władze stwierdziły, że należy również wzmocnić procedury kontroli przyjeżdżających podróżnych oraz w miejscach takich jak hotele.

Rozszerzająca się sieć środków już niektórych złapała w pułapkę.

Peter Lee, wieloletni brytyjski emigrant, był w zeszłym tygodniu na lunchu z żoną i siedmioletnim synem, kiedy poinformowano go, że jego mieszkanie będzie zamknięte.

Następnie Lee i jego syn zameldowali się w hotelu, który również został wkrótce zamknięty z powodu wcześniejszej wizyty nosiciela wirusa. Żona Li, która planowała do nich dołączyć, nie miała innego wyjścia, jak wrócić do domu i zamknąć.

READ  Nowe sankcje USA są wymierzone w powiązane z Rosją jachty i samoloty, menadżer finansowy Putina

„Możemy powiedzieć, że tęsknimy za domem, bardzo tęsknimy za mamą i możemy wrócić do domu i po prostu sobie z tym poradzić” – powiedział Lee Reuterowi.

„Monitorujemy sytuację, ponieważ Szanghaj i tak wydaje się stopniowo się zamykać, a jeśli wszystko zacznie się zamykać, nie będzie sensu przychodzić i wyjeżdżać”.

’Cena ostateczna’

Według Nomury od poniedziałku 36 chińskich miast znajdowało się pod różnym stopniem zablokowania lub kontroli, dotykając około 196,9 mln ludzi, w porównaniu z 179,7 mln w poprzednim tygodniu.

W Shenzhen, centrum technologicznym w południowych Chinach, gdzie pojawił się wysoce przenośny wariant BF.7 Omicron, liczba lokalnych przypadków wzrosła ponad trzykrotnie do 33 10 października w porównaniu z poprzednim dniem.

Władze w 18-milionowym mieście poinformowały we wtorek, że przyjeżdżający podróżni przejdą trzy testy w ciągu trzech dni.

W północno-zachodnim mieście Xi’an, które zgłosiło nieco ponad 100 przypadków infekcji od 1 do 10 października, władze wstrzymały zajęcia offline w szkołach i zamknęły kilka miejsc publicznych, w tym słynne Muzeum Terakotowych Wojowników.

Codzienne autobusy wahadłowe przewożące dziesiątki tysięcy ludzi do pracy w Pekinie z pobliskiego Tianjin i Hebei zostaną zawieszone od środy z powodu ponownego pojawienia się COVID.

Pomimo bardzo małej liczby przypadków w Chinach w porównaniu z resztą świata oraz wpływu, jaki polityka antyepidemiologiczna wywiera na gospodarkę i ludność, rząd wielokrotnie wzywał ludzi do zaakceptowania tych środków.

„Gdy nastąpi ożywienie na dużą skalę, epidemia rozprzestrzeni się i z pewnością będzie miała poważny wpływ na rozwój gospodarczy i społeczny, ostateczna cena będzie wyższa, a straty większe” – napisał kontrolowany przez państwo People’s Daily. w kontrolowanym przez państwo Dzienniku Ludowym. Komentarz we wtorek.

Kroki zabezpieczające przed koronawirusem mają miejsce na kilka dni przed kongresem Partii Komunistycznej, który rozpoczyna się 16 października, na którym Xi Jinping ma przedłużyć swoje przywództwo. Czytaj więcej

READ  Nadzieje na historyczną wizytę na Pacyfiku rozwiały się po tym, jak Biden odwołał swoją podróż do Papui-Nowej Gwinei

„Niedawne pojawienie się poważnych ograniczeń związanych z wirusem Covid-19 prawdopodobnie będzie tymczasowe, biorąc pod uwagę priorytet, aby utrzymać wszystko pod kontrolą przed bardzo ważnym spotkaniem” – powiedzieli analitycy z amerykańskiej alternatywnej firmy zarządzającej aktywami Clocktower Group.

„Jednak potrojenie w Dzienniku Ludowym narracji zerowej COVID-19 jest już poważnym problemem, co wskazuje, że poważna ponowna ocena polityki może być jeszcze daleka”.

(Ta historia została sparafrazowana, aby przywrócić słowo porzucone w akapicie 6.)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Ryana Wu, Casey Halla i Jasona Zew; Edytowanie przez Raju Gopalakrishnan

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *