Nikita Mazepin z Haasa stoi w obliczu zakazu startu w Grand Prix Wielkiej Brytanii

W środę ogłoszono, że licencjonowani rosyjscy kierowcy, tacy jak kierowca Haas Nikita Mazepin, nie będą mogli startować w Grand Prix Wielkiej Brytanii.

David Richards, prezes Motorsport UK i organ zarządzający organizacji potwierdzili w oświadczeniu, że licencjonowani rosyjscy i białoruscy zawodnicy nie zostaną dopuszczeni do udziału w brytyjskich zawodach motorsportowych, co może uniemożliwić kierowcy Haas Mazepin ściganie się na torze Silverstone 3 lipca.

Ogłoszenie pojawiło się po tym, jak FIA zdecydowała we wtorek, aby umożliwić kierowcom z Rosji i Białorusi kontynuowanie wyścigów pod neutralną flagą, pozwalając Mazepinowi pozostać w Formule 1 z Haas.

Istnieje jednak możliwość, że Mazepin może nadal rywalizować w Grand Prix Wielkiej Brytanii, jeśli uda mu się uzyskać licencję z innego kraju.

„Cała społeczność sportów motorowych w Wielkiej Brytanii potępia działania wojenne Rosji i Białorusi na Ukrainie oraz wyraża solidarność i wsparcie dla wszystkich dotkniętych trwającym konfliktem” Richards powiedział….

„Jesteśmy zjednoczeni z obywatelami Ukrainy i społecznością sportów motorowych w obliczu inwazji i niedopuszczalnych działań, które się rozegrały. Nadszedł czas, aby międzynarodowa społeczność sportów motorowych działała i okazywała wsparcie dla obywateli Ukrainy i naszych kolegów z Federalne Samochodowe Państwo Ukrainy (FAU).”

We wtorek Światowa Rada Sportów Motorowych (WMSC) potwierdziła, że ​​żadne międzynarodowe zawody FIA nie odbędą się w Rosji i na Białorusi aż do odwołania, chociaż F1 ogłosiło w zeszłym tygodniu, że tegoroczne Grand Prix Rosji zostanie odwołane.

Prezydent FIA Mohamed Ben Sulayem powiedział, że decyzja WMSC była „zgodna z zaleceniami wydanymi niedawno przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski”.

„Jak wiecie, FIA ze smutkiem i szokiem obserwuje rozwój wydarzeń na Ukrainie i mam nadzieję, że zostanie znalezione szybkie i pokojowe rozwiązanie obecnej sytuacji. Potępiamy rosyjską inwazję na Ukrainę i myślimy o tym wszystkim którzy cierpią z tego powodu” – powiedział Ben Sulayem.

„Chciałbym potwierdzić, że FIA, wraz z naszymi promotorami, działała aktywnie w tej sprawie w zeszłym tygodniu i odpowiednio nawiązano komunikację w Formule 1, Formule 2, WTCR i Międzynarodowym Pucharze Driftingu”.

READ  Novak Djokovic zrywa remis z Rafaelem Nadalem i podwaja drużynową DQ, gdy Ball Girl kontratakuje

W decyzji WMSC dodano, że żadne rosyjskie ani białoruskie drużyny narodowe nie zostaną dopuszczone do udziału w międzynarodowych zawodach i że „rosyjskie/białoruskie symbole, kolory i flagi (umundur, wyposażenie i pojazd) nie powinny być eksponowane”.

W odpowiedzi Motorsport UK powiedział: „Żadne licencjonowane rosyjskie/białoruskie drużyny nie zostały zatwierdzone do udziału w brytyjskich zawodach sportów motorowych, żaden licencjonowany rosyjski/białoruski zawodnik i urzędnicy nie zostali dopuszczeni do udziału w brytyjskich imprezach motorowych i nie ma rosyjskich/białoruskich symboli narodowych , kolory i flagi (na mundurze, sprzęcie i pojeździe) są wyświetlane na imprezach dozwolonych w sportach motorowych w Wielkiej Brytanii”

W oświadczeniu dodano, że decyzja Motorsport UK została podjęta w pełnej konsultacji z rządem Wielkiej Brytanii i krajowymi organami zarządzającymi sportem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *