Nowa Zelandia oblicza koszty powodzi w Auckland i spodziewa się więcej opadów

WELLINGTON (Reuters) – W poniedziałek w największym mieście Nowej Zelandii spodziewane są ulewne deszcze, ponieważ ubezpieczyciele uwzględnili koszty związane z najdroższą pogodą w kraju. kiedykolwiek się zdarzyło.

Cztery osoby zginęły w powodziach i osunięciach ziemi, które nawiedziły Auckland w ciągu ostatnich trzech dni przy rekordowych opadach deszczu. W Auckland nadal obowiązuje stan wyjątkowy. Stan wyjątkowy został zniesiony w regionie Waitomo na południe od Auckland.

Loty do iz lotniska w Auckland nadal są opóźnione i odwołane, a tysiące pasażerów utknęło, w tym setki z zagranicy, Air New Zealand. (AIR.NZ) Powiedział w poniedziałek.

Plaże wokół 1,6-milionowego miasta zostały zamknięte, a wszystkie szkoły w Auckland pozostaną zamknięte do 7 lutego.

„W całym Auckland doszło do ogromnych zniszczeń” – powiedział w poniedziałek premier Nowej Zelandii Chris Hepkins państwowemu nadawcy TVNZ. „Oczywiście było wiele domów, które zostały uszkodzone przez powodzie, ale także rozległe ruchy ziemi”.

Dodał, że około 350 osób potrzebuje mieszkań zastępczych.

Chmury wirują

Krajowy Metservice przewiduje dalsze ulewy w i tak już mokrym mieście późnym wtorkiem.

„Nadchodzi więcej złych warunków pogodowych i musimy się na to przygotować” – powiedziała na konferencji prasowej Rachel Kelleher, oficer zarządzania kryzysowego w Oakland.

Straż pożarna i służby ratownicze otrzymały 30 wezwań w poniedziałek wieczorem, w tym reagowanie na osunięcie się ziemi, gdy garaż zsunął się ze wzgórza.

Rada uznała 69 domów za nienadające się do zamieszkania i zabroniła wstępu do nich. Kolejne 300 nieruchomości zostało uznanych za zagrożone, a dostęp do niektórych obszarów jest ograniczony na krótki czas.

Na północ od Wyspy Północnej Nowej Zelandii pada więcej niż zwykle z powodu zjawiska pogodowego La Nina.

Narodowy Instytut Badań Wody i Atmosfery (NIWA) powiedział, że Oakland odnotowało już ponad ośmiokrotność średnich opadów w styczniu i 40% średnich rocznych opadów.

Twarz wiernych to wygórowany rachunek

Oczekuje się, że koszt sprzątania przekroczy rachunek w wysokości 97 mln NZ (63 mln USD) za powodzie na Zachodnim Wybrzeżu w 2021 r., ale nie będzie nawet w przybliżeniu tak kosztowny, jak szacowane 31 mld NZ, koszty ubezpieczenia dwóch dużych trzęsień ziemi w Christchurch w 2010-2011, rzecznik Rady Ubezpieczeń Nowej Zelandii, Christian Judge, powiedział.

READ  Chiński Xi Jinping wykłada Justina Trudeau na G20 na temat rzekomego wycieku

Grupa ubezpieczeniowa Australia (IAG.AX) Oddziały w Nowej Zelandii otrzymały do ​​tej pory ponad 5000 roszczeń, a Grupa Suncorp (NIEDZ.AX) Powiedział, że otrzymał około 3000 roszczeń w ramach marek ubezpieczeniowych Vero i AA. Wieża Nowej Zelandii (TWR.NZ) Powiedział, że otrzymał około 1900 roszczeń.

„Oczekuje się, że liczba roszczeń będzie dalej rosła w nadchodzących dniach, ponieważ wydarzenie nadal ewoluuje, a klienci identyfikują uszkodzenia ich własności” – powiedział IAG w oświadczeniu.

Ekonomiści twierdzą, że ożywienie i odbudowa mogą zwiększyć presję inflacyjną w Nowej Zelandii, ponieważ pojazdy i artykuły gospodarstwa domowego muszą być wymieniane, a prace budowlane potrzebne do naprawy lub odbudowy domów i infrastruktury zniszczonej przez powodzie rosną.

(1 USD = 1,5385 dolarów nowozelandzkich)

Raporty Lucy Kramer. Montaż autorstwa Aurory Ellis i Lincolna Feista

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *