Nowy teleskop NASA ujawnia nigdy wcześniej nie widziane szczegóły z wczesnego Wszechświata, w ciągu 400 milionów lat po Wielkim Wybuchu

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (po lewej) jest 100 razy silniejszy niż Teleskop Hubble’a (po prawej).NASA/Chris Jean; NASA

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba NASA ujawnia nowe galaktyki, których astronomowie nigdy wcześniej nie widzieli, głęboko we wczesnym Wszechświecie.

Astronomowie niedawno wskazali na JWST w obiekcie o nazwie MACS0647-JD. Jest bardzo daleko, a światło potrzebuje czasu na podróż, więc patrzenie na tak odległy obiekt również spogląda wstecz w czasie. MACS0647-JD to około 97% drogi powrotnej do Wielkiego Wybuchu w ciągu pierwszych 400 milionów lat Wszechświata.

Dan Koo, naukowiec z Space Telescope Science Institute, odkrył go po raz pierwszy 10 lat temu za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, wcześniej najpotężniejszego obserwatorium kosmicznego NASA.

„W przypadku Hubble’a była to tylko bladoczerwona kropka. Możemy powiedzieć, że była naprawdę mała, po prostu mała galaktyka w pierwszych 400 milionach lat wszechświata. Teraz przyjrzymy się użyciu Webba i możemy rozwiązać dwa obiekty „, Koo powiedział w październiku Wydanie NASA.

JWST jest 100 razy silniejszy niż Hubble, a jego soczewki na podczerwień pozwalają mu zagłębić się w głęboki wszechświat i odległą przeszłość. Porównując nowy obraz JWST z poprzednimi zdjęciami z Hubble’a, astronomowie odkryli nowe cechy jednej z najstarszych galaktyk, jakie kiedykolwiek widziano.

gif porównujący zdjęcia Hubble'a i jwst tej samej gromady galaktyk, wyświetlającej za nią nowe galaktyki

Obrazy Hubble’a i JWST MACS0647-JD.Nauka: NASA, ESA, CSA, STScI, Tiger Hsiao (Johns Hopkins University) Przetwarzanie obrazu: Alyssa Pagan (STScI)

Hubble i JWST badają wczesny wszechświat za pomocą soczewki grawitacyjnej. Tak się dzieje, gdy grupa odległych galaktyk jest tak masywna, że ​​zniekształca czasoprzestrzeń, uginając światło z odległych galaktyk znajdujących się w oddali za nimi. To tworzy lustrzane odbicia tych galaktyk, które odbijają się z powrotem do nas.

Tak więc odcisk palca tajemniczego systemu MACS0647-JD jest widoczny w trzech punktach na powyższych zdjęciach. Te trzy obrazy wybuchów systemu JD po prawej pokazują, jak ostre są obrazy JWST. Wyraźnie pokazują dwie różne rzeczy.

READ  Rosjanie robią spacer kosmiczny, aby aktywować ramię robota

Dwie słabe kropki, jedna żółta i jedna pomarańczowa w przestrzeni

Jedno z soczewkowych zdjęć MACS0647-JD z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.Nauka: NASA, ESA, CSA, Dan Coe (STScI), Rebecca Larson (UT), Yu-Yang Hsiao (JHU) Przetwarzanie obrazu: Alyssa Pagan (STScI)

„Aktywnie dyskutujemy, czy są to dwie galaktyki, czy dwie grupy gwiazd w galaktyce. Nie wiemy, ale są to pytania, które zaprojektowała sieć, aby pomóc nam odpowiedzieć” – powiedział Koo.

Badania nie zostały jeszcze opublikowane, ale różnica między tymi dwoma obrazami jest wyraźna.

JWST może ujawnić połączenia galaktyk i inne niewidoczne działania we wczesnym wszechświecie

To zdjęcie pary galaktyk VV 191 zawiera bliskie podczerwieni, ultrafioletowe i widzialne światło Webba z Hubble'a.

Para oddziałujących galaktyk, sfotografowana w bliskiej podczerwieni, ultrafiolecie i świetle widzialnym Webba z Hubble’a.NASA, ESA, CSA, Roger Windhurst (ASU), William Keel (University of Alabama), Stuart Wyeth (University of Melbourne), JWST PEARLS Team, Alyssa Pagan (STScI)

Jeden z tych obiektów jest niebieski, co wskazuje, że w jego wnętrzu tworzą się stosunkowo małe gwiazdy. Drugi jest bardziej czerwony, co wskazuje na starożytne ciało z większą ilością pyłu wśród gwiazd.

„Być może jesteśmy świadkami łączenia się galaktyk we wczesnym wszechświecie. Jeśli jest to najdalsze połączenie, byłbym naprawdę szczęśliwy” – powiedział Tiger Yu-Yang Hsiao, doktorant, który studiował obrazy wraz z Kuo, w oświadczeniu NASA. . .

Dwie galaktyki łączą się, jedna żółta, jedna niebieska i różowa

Dwie galaktyki zderzają się i łączą, co sfotografował Kosmiczny Teleskop Hubble’a.NASA, ESA, STScI, Julian Dalcanton (Centrum Astrofizyki Obliczeniowej/Flatiron Institute i University of Washington); Joseph DePasquale (STScI)

JWST może potencjalnie ujawnić galaktyki bardziej odległe od początku wszechświata. Pomoże to naukowcom poskładać utraconą historię z pierwszych 400 milionów lat.

„Do tej pory nie byliśmy w stanie szczegółowo zbadać galaktyk we wczesnym wszechświecie. Przed Webbem mieliśmy ich tylko dziesiątki. Badanie ich może pomóc nam zrozumieć, w jaki sposób ewoluowały w galaktyki, takie jak ta, w której żyjemy dzisiaj. A także, jak wszechświat ewoluował w czasie”, powiedziała Rebecca Larson, kolejna doktorantka, która badała obrazy, w oświadczeniu NASA.

READ  Teleskop Webba uchwycił oszałamiający obraz planety Uran

Wskazała na wszystkie inne małe punkty na nowym obrazie JWST – każdy odległą galaktykę.

Zdjęcie z internetowego teleskopu kosmicznego

Obraz JWST systemu MACS0647-JD, potrójnie soczewkowany przez masywną gromadę galaktyk przed nim.Nauka: NASA, ESA, CSA, Dan Coe (STScI), Rebecca Larson (UT), Yu-Yang Hsiao (JHU) Przetwarzanie obrazu: Alyssa Pagan (STScI)

„To niesamowite, jak wiele informacji otrzymujemy, których nie byliśmy w stanie zobaczyć wcześniej”, powiedziała, dodając, „a to nie jest głębokie pole. To nie jest długi widok. Nie byliśmy nawet w stanie naprawdę spróbuj użyć tego teleskopu, aby przez tak długi czas patrzeć na pojedynczy punkt.” To dopiero początek!”

Przeczytaj oryginalny artykuł na zainteresowany handlem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *