„Obława” opowiadająca o polowaniu na Johna Wilkesa Bootha może sprawić, że będziesz żałować, że nie będziesz uważał na lekcjach historii

Nowa seria zmienia zabójstwo prezydenta Abrahama Lincolna w ekscytującą prawdziwą historię kryminalną, która sięga głębiej niż większość podręczników.

Większość ludzi, którzy uczyli się Lincolna w szkole, wie, że został zamordowany przez niejakiego Johna Wilkesa Bootha. Lincoln oglądał sztukę ze swoją żoną Mary Todd Lincoln w Ford's Theatre, gdy Booth Podszedł od tyłu i strzelił do niego.

Wielu nie pamięta, że ​​Booth zabił prezydenta zaledwie pięć dni po jego kapitulacji Generał Konfederacji Robert E. Lee Właściwie to już koniec Wojna domowa. Był to skoordynowany i zaplanowany atak na prezydenta, wiceprezydenta Andrew Johnsona i sekretarza stanu. Tylko Boothowi się udało.

Booth był sympatykiem Konfederacji i polegał na sieci zwolenników, którzy pomogli mu się ukryć. Edwin Stanton, Sekretarz Wojny, kierował poszukiwaniami armii mającymi na celu wyśledzenie zabójcy Lincolna. Znaleziono go 12 dni później ukrywającego się w stodole, gdzie został zastrzelony.

Pościg„,” Zadebiutuje w piątek w Apple TV+, przedstawia obławę Bootha i następujący po niej proces. Opiera się na książce „Hunt: 12-dniowe polowanie na zabójcę Lincolna” Jamesa L. Swansona. Tobias Menzies gra Stantona, który pomógł także skazać współspiskowców Bootha.

„Prawie nikt nie zna szczegółów tej historii, chyba że ma doktorat lub ma jakieś szczególne zainteresowania” – powiedziała w niedawnym wywiadzie twórczyni programu Monica Beletsky.

Przywrócenie Stantona do życia jest ekscytujące, powiedział Menzies, ponieważ łączyły go bliskie i pełne szacunku stosunki z Lincolnem.

„Duża część podróży Stantona to straty polityczne i osobiste. Stracił przyjaciela. Bardzo mało studiowałem historię Ameryki, a już na pewno nie ten okres historii” – powiedział Menzies. „Jako aktor Zrobiłem wiele rzeczy związanych z okresem i uważam, że to interesujące dostać szansę poznania nowej części tych historii, a to jest naprawdę dobry tego przykład.

READ  Ujawniono nowy garnitur Spider-Mana „Fortnite X Marvel: Zero War”

„Prawda jest dziwniejsza niż fikcja.”

Anthony Boyle gra Bootha, a jego świadomość zaczęła się od odcinka „Simpsonów”, w którym Bart obsadził go w szkolnym przedstawieniu. Wiedział, że jego badania muszą sięgnąć głębiej, aby zrozumieć psychologię Bootha i przeczytać listy, które pisał od 15. roku życia do swojej śmierci w wieku 26 lat. Boyle opisuje to jako „popadnięcie w szaleństwo”.

Belitsky ma nadzieję, że „Obława” uwydatni, jak szczególnie szokujące było morderstwo Lincolna w tamtym czasie.

„Ten rodzaj zabójstw był bardzo rzadki” – stwierdziła. „Lincoln zasłynął z pozostawienia drzwi Białego Domu otwartych podczas wojny secesyjnej, mimo że otrzymywał mnóstwo gróźb śmierci. Nawet nie do pomyślenia było, że tego rodzaju przestępstwa mogą mieć miejsce w naszej kulturze. Mój projektant kostiumów powiedział mi, że Booth, który miał na sobie The All -czarny kolor tej nocy jest początkiem ubranych całkowicie na czarno złoczyńców w naszej historii.

W sposobie, w jaki Booth zdecydował się publicznie zabić Lincolna na oczach publiczności, była śmiałość i arogancja, która odpowiadała jego pragnieniu zwrócenia na siebie uwagi.

„Teatr był wypełniony po brzegi” – powiedział Menzies, brytyjski aktor grający tytułową rolę. „korona” I „Outlander”. „Potem uciekasz i znikasz w nocy, a znalezienie tego faceta zajmuje ci 12 dni. Nie możesz tego wynagrodzić”.

Booth był aktorem w aktorskiej rodzinie, żył jednak w cieniu swojego starszego brata Edwina, który bardzo szanował jego talent. „Będę najsłynniejszym człowiekiem na całym świecie” – powiedział Booth w programie przed zamachem. W biegu czyta artykuły o sobie w gazetach i uwielbia zwracać na siebie uwagę.

„To było tak, jakby brat Leonarda DiCaprio zabił prezydenta” – powiedział Hamish Linklater, grający Lincolna. „To znaczy, że (Edwin) był jedną z największych gwiazd swoich czasów” – powiedział.

„To miało miejsce przed pojawieniem się Internetu, przed telewizją i przekazywano drogą ustną” – dodał Boyle. „Ludzie o tym słyszeli (pytali): «Aktor John Wilkes Booth zabił prezydenta?» Czy to była jakaś farsa? „

READ  Christopher Nolan o reżyserowaniu filmu o Bondzie, niepowodzenie biografii Howarda Hughesa - Różne

Oprócz opowiadania historii Stantona, Beletsky przedstawia widzom Mary Simms, niewolnicę podległą lekarzowi nazwiskiem Samuel Mudd (w tej roli Matt Walsh), która leczyła Bootha, gdy ten był w biegu. Została uwolniona na mocy Proklamacji Wyzwolenia. Serial przedstawia Simów – granych przez Lovie Simone – wchodzących w interakcję z Boothem, gdy ten pojawia się w domu Maud, aby się ukryć, ale w rzeczywistości nigdy go nie spotkała.

Sims następnie zeznawał na procesie współspiskowców Bootha – w tym Mudda – i zapewnił o swojej lojalności wobec Konfederacji. Ponieważ nie ma zbyt wielu informacji na temat Simów, opisano go jako połączenie wielu osób, które pomogły skazać współspiskowców Bootha.

„To była prawdziwa okazja, aby wyróżnić niektórych z tych bohaterów, takich jak Stanton i Sims, a także w pewnym sensie wyjaśnić, co wydarzyło się w naszej przeszłości i jak to nadal na nas wpływa” – powiedział Beletsky. .

„Wygląda na to, że to dobry moment, aby opowiedzieć tę historię. Wiesz, W listopadzie zbliżają się ważne wybory. „Nasza historia jest w pewnym stopniu historią o kruchości demokracji” – powiedział Menzies. „Myślę, że jest to tak samo prawdziwe teraz, jak wtedy. Jest istotne i rezonujące, dlatego warto to powiedzieć teraz. „

___

Ta historia została zaktualizowana, aby poprawić tytuł książki: „Obława: 12-dniowe polowanie na zabójcę Lincolna”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *