Oczekuje się, że Antony Blinken spotka się z saudyjskim następcą tronu, księciem Mohammedem bin Salmanem

Emmi Korhonen/Lehtikva/AFP/Getty Images

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken wygłasza przemówienie w ratuszu w Helsinkach 2 czerwca 2023 r. w Helsinkach w Finlandii.


Waszyngton
CNN

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken spotkał się w Dżuddzie z saudyjskim następcą tronu, księciem Mohammedem bin Salmanem, powiedział CNN rzecznik Departamentu Stanu. Najnowszy krok w kierunku pojednania między rządem USA a faktycznym szefem kluczowego sojusznika USA.

Podczas spotkania obaj potwierdzili wspólne zaangażowanie w promowanie stabilności, bezpieczeństwa i dobrobytu na Bliskim Wschodzie i poza nim, powiedział rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller we wtorkowym oświadczeniu.

Miller powiedział, że zobowiązanie obejmuje „kompleksowe porozumienie polityczne w celu osiągnięcia pokoju, dobrobytu i bezpieczeństwa w Jemenie”, a Blinken podkreślił, że „nasze stosunki dwustronne wzmacniają postępy w zakresie praw człowieka”.

Stosunki między obydwoma krajami pogorszyły się w ostatnich latach po torturach i morderstwie dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego. Raport śledczy Książę koronny przejął władzę. Ale w następstwie ubiegłorocznej zmienności cen ropy – Arabia Saudyjska ogłosiła to w tym tygodniu Zmniejsz wydajność oleju Od lipca w ramach wysiłków producentów zmierzających do podniesienia cen ropy — administracja Bidena Spróbowałem ponownie się zaangażować z królestwem.

Podczas spotkania Blinken i Bin Salman rozmawiali o „głębszej współpracy gospodarczej, szczególnie w obszarach czystej energii i technologii” – powiedział Miller w oświadczeniu.

Blinken podziękował następcy tronu „za wsparcie Arabii Saudyjskiej w ewakuacji setek obywateli amerykańskich z Sudanu oraz za stałą współpracę królestwa w negocjacjach dyplomatycznych w celu zakończenia tam walk”.

Spotkanie trwało godzinę i 40 minut, opowiedział dziennikarzom przedstawiciel USA podczas podróży, podczas której poruszyli możliwość normalizacji stosunków z Izraelem i zgodzili się kontynuować negocjacje w tej sprawie.

Zgodnie z podsumowaniem podróży Departamentu Stanu Blinken „spotka się z saudyjskimi urzędnikami w celu omówienia strategicznej współpracy amerykańsko-saudyjskiej w różnych kwestiach dwustronnych, w tym kwestiach regionalnych i globalnych oraz współpracy gospodarczej i bezpieczeństwa” oraz weźmie udział w spotkaniach w ramach programu współpracy USA-Zatoki Perskiej Rada. Globalna koalicja do pokonania ISIS.

READ  Sąd Najwyższy może zwrócić się do Civil War, aby zdecydować, czy Trump może pozostać na karcie do głosowania

Blinken przybył do Arabii Saudyjskiej we wtorek po południu, aw środę uda się do Rijadu na dalsze spotkania.

Przemawiając w poniedziałek do proizraelskiej grupy AIPAC, Blinken powiedział, że normalizacja między Izraelem a Arabią Saudyjską będzie tematem rozmów podczas jego wizyty.

Ograniczenie wydobycia ogłoszone przez Arabię ​​​​Saudyjską w weekend jest największe od lat i zmniejszy wydobycie do 9 mln baryłek dziennie. Stało się to po spotkaniu w Wiedniu koalicji OPEC+, w skład której wchodzą Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), Rosja i inni mniejsi producenci.

Poproszony o komentarz w sprawie decyzji o ograniczeniu produkcji przed wizytą Blinkena, zastępca rzecznika Departamentu Stanu Vedant Patel zauważył, że ceny benzyny w USA generalnie spadły z najwyższych poziomów sprzed roku.

„Uważamy, że podaż musi zaspokoić popyt i będziemy nadal współpracować ze wszystkimi producentami i konsumentami, aby zapewnić, że rynki energii wspierają wzrost gospodarczy i zapewniają niższe ceny amerykańskim gospodarstwom domowym” – powiedział Patel na konferencji prasowej. – Na tym się skupiamy.

Na ścieżce kampanii ówczesny kandydat Joe Biden obiecał uczynić Arabię ​​​​Saudyjską „wielkim krajem, jakim jest” na arenie światowej i „zmusić ich do zapłacenia ceny” za morderstwo Chaszodżdżiego. Ale przegapił tę przysięgę Odwiedził ten kraj w zeszłym roku i dał następcy tronu pompę pięści, dając rządowi saudyjskiemu okazję do zrobienia zdjęcia i oburzając organizacje praw człowieka.

W tym czasie prezydent bronił swoich działań, mówiąc, że jego podróż do Arabii Saudyjskiej była kluczowa dla bezpieczeństwa USA.

„Jako prezydent, moim zadaniem jest utrzymanie silnego i bezpiecznego kraju. „Musimy przeciwstawić się rosyjskiej agresji, zająć lepszą pozycję niż Chiny i pracować na rzecz większej stabilności w kolejnym regionie świata” – napisał Biden w eseju. Washington Post.

„Aby to zrobić, musimy bezpośrednio współpracować z krajami, które najprawdopodobniej wpłyną na te wyniki” – napisał.

READ  Polio Paul, który ostatnie 70 lat spędził w żelaznym płucu, umiera w wieku 78 lat

Kilka miesięcy po wizycie Bidena Stany Zjednoczone zdecydowały, że bin Salman Należy zapewnić odporność Narzeczona Khashoggiego złożyła przeciwko niemu pozew.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe aktualizacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *