Oczekuje się, że Antony Blinken spotka się z saudyjskim następcą tronu, księciem Mohammedem bin Salmanem

Emmi Korhonen/Lehtikva/AFP/Getty Images

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken wygłasza przemówienie w ratuszu w Helsinkach 2 czerwca 2023 r. w Helsinkach w Finlandii.


Waszyngton
CNN

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken spotkał się w Dżuddzie z saudyjskim następcą tronu, księciem Mohammedem bin Salmanem, powiedział CNN rzecznik Departamentu Stanu. Najnowszy krok w kierunku pojednania między rządem USA a faktycznym szefem kluczowego sojusznika USA.

Podczas spotkania obaj potwierdzili wspólne zaangażowanie w promowanie stabilności, bezpieczeństwa i dobrobytu na Bliskim Wschodzie i poza nim, powiedział rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller we wtorkowym oświadczeniu.

Miller powiedział, że zobowiązanie obejmuje „kompleksowe porozumienie polityczne w celu osiągnięcia pokoju, dobrobytu i bezpieczeństwa w Jemenie”, a Blinken podkreślił, że „nasze stosunki dwustronne wzmacniają postępy w zakresie praw człowieka”.

Stosunki między obydwoma krajami pogorszyły się w ostatnich latach po torturach i morderstwie dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego. Raport śledczy Książę koronny przejął władzę. Ale w następstwie ubiegłorocznej zmienności cen ropy – Arabia Saudyjska ogłosiła to w tym tygodniu Zmniejsz wydajność oleju Od lipca w ramach wysiłków producentów zmierzających do podniesienia cen ropy — administracja Bidena Spróbowałem ponownie się zaangażować z królestwem.

Podczas spotkania Blinken i Bin Salman rozmawiali o „głębszej współpracy gospodarczej, szczególnie w obszarach czystej energii i technologii” – powiedział Miller w oświadczeniu.

Blinken podziękował następcy tronu „za wsparcie Arabii Saudyjskiej w ewakuacji setek obywateli amerykańskich z Sudanu oraz za stałą współpracę królestwa w negocjacjach dyplomatycznych w celu zakończenia tam walk”.

Spotkanie trwało godzinę i 40 minut, opowiedział dziennikarzom przedstawiciel USA podczas podróży, podczas której poruszyli możliwość normalizacji stosunków z Izraelem i zgodzili się kontynuować negocjacje w tej sprawie.

Zgodnie z podsumowaniem podróży Departamentu Stanu Blinken „spotka się z saudyjskimi urzędnikami w celu omówienia strategicznej współpracy amerykańsko-saudyjskiej w różnych kwestiach dwustronnych, w tym kwestiach regionalnych i globalnych oraz współpracy gospodarczej i bezpieczeństwa” oraz weźmie udział w spotkaniach w ramach programu współpracy USA-Zatoki Perskiej Rada. Globalna koalicja do pokonania ISIS.

READ  Obrona Coltów, zespoły specjalne wychodzą na plus z INT, powrót puntem zablokowany dla TD

Blinken przybył do Arabii Saudyjskiej we wtorek po południu, aw środę uda się do Rijadu na dalsze spotkania.

Przemawiając w poniedziałek do proizraelskiej grupy AIPAC, Blinken powiedział, że normalizacja między Izraelem a Arabią Saudyjską będzie tematem rozmów podczas jego wizyty.

Ograniczenie wydobycia ogłoszone przez Arabię ​​​​Saudyjską w weekend jest największe od lat i zmniejszy wydobycie do 9 mln baryłek dziennie. Stało się to po spotkaniu w Wiedniu koalicji OPEC+, w skład której wchodzą Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), Rosja i inni mniejsi producenci.

Poproszony o komentarz w sprawie decyzji o ograniczeniu produkcji przed wizytą Blinkena, zastępca rzecznika Departamentu Stanu Vedant Patel zauważył, że ceny benzyny w USA generalnie spadły z najwyższych poziomów sprzed roku.

„Uważamy, że podaż musi zaspokoić popyt i będziemy nadal współpracować ze wszystkimi producentami i konsumentami, aby zapewnić, że rynki energii wspierają wzrost gospodarczy i zapewniają niższe ceny amerykańskim gospodarstwom domowym” – powiedział Patel na konferencji prasowej. – Na tym się skupiamy.

Na ścieżce kampanii ówczesny kandydat Joe Biden obiecał uczynić Arabię ​​​​Saudyjską „wielkim krajem, jakim jest” na arenie światowej i „zmusić ich do zapłacenia ceny” za morderstwo Chaszodżdżiego. Ale przegapił tę przysięgę Odwiedził ten kraj w zeszłym roku i dał następcy tronu pompę pięści, dając rządowi saudyjskiemu okazję do zrobienia zdjęcia i oburzając organizacje praw człowieka.

W tym czasie prezydent bronił swoich działań, mówiąc, że jego podróż do Arabii Saudyjskiej była kluczowa dla bezpieczeństwa USA.

„Jako prezydent, moim zadaniem jest utrzymanie silnego i bezpiecznego kraju. „Musimy przeciwstawić się rosyjskiej agresji, zająć lepszą pozycję niż Chiny i pracować na rzecz większej stabilności w kolejnym regionie świata” – napisał Biden w eseju. Washington Post.

„Aby to zrobić, musimy bezpośrednio współpracować z krajami, które najprawdopodobniej wpłyną na te wyniki” – napisał.

READ  Pożar parlamentu w Kapsztadzie, Republika Południowej Afryki

Kilka miesięcy po wizycie Bidena Stany Zjednoczone zdecydowały, że bin Salman Należy zapewnić odporność Narzeczona Khashoggiego złożyła przeciwko niemu pozew.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe aktualizacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *