Odkrycie tajemniczych okrągłych fal na słońcu – niesamowita prędkość, która wymyka się interpretacji

Artystyczne wrażenie fal wirowych o wysokiej częstotliwości (HFR). Fale te pojawiają się jako ruchy kołowe w pobliżu równika Słońca. Rotacja na północy jest zawsze asymetryczna do rotacji na półkuli południowej. Te tajemnicze fale poruszają się w kierunku przeciwnym do obrotu Słońca, czyli w prawo, trzy razy szybciej niż pozwala na to sama hydrodynamika. Źródło: Uniwersytet Nowojorski Abu Dhabi

Naukowcy z Centrum Nauki Kosmicznej Uniwersytetu Nowojorskiego w Abu Dhabi (NYUAD) odkryli nowy zestaw fal na Słońcu, które niespodziewanie wydają się podróżować znacznie szybciej niż przewidywała teoria.

W badaniu, Fale wirowe o wysokiej częstotliwości wykryte na słońcuOpublikowano w czasopiśmie astronomia naturalnaNaukowcy – kierowani przez współpracownika badawczego Chrisa S Hansona – szczegółowo opisali, w jaki sposób przeanalizowali 25-letnie dane kosmiczne i ziemskie, aby wykryć te fale. Fale wsteczne o wysokiej częstotliwości (HFR), które poruszają się w kierunku przeciwnym do obrotu Słońca, pojawiają się jako wzór wirów (ruchów wirujących) na powierzchni Słońca i poruszają się z prędkością trzykrotnie większą niż określa aktualna teoria.

Wnętrza Słońca i gwiazd nie da się zobrazować za pomocą konwencjonalnej astronomii (takiej jak promienie optyczne, rentgenowskie itp.), a naukowcy polegają na interpretacji sygnatur powierzchniowych różnych fal, aby zobrazować wnętrze. Te nowe HFR mogą być ważnym elementem układanki w naszym zrozumieniu gwiazd.

Złożone interakcje między innymi znanymi falami a falami magnetycznymi, grawitacyjnymi lub konwekcyjnymi mogą tak szybko napędzać fale HFR. „Gdyby HFR można było przypisać do któregokolwiek z tych trzech procesów, wynik odpowiedziałby na niektóre z otwartych pytań, które wciąż mamy na temat Słońca” – powiedział Hanson. „Nie wydaje się jednak, aby te nowe fale były wynikiem tych procesów, co jest ekscytujące, ponieważ prowadzi do zupełnie nowego zestawu pytań”.

Badania te zostały przeprowadzone w NYU Abu Dhabi Space Science Center we współpracy z Tata Institute for Fundamental Research (TIFR) i[{” attribute=””>New York University, using NYUAD and TIFR’s computational resources. By studying the Sun’s interior dynamics — through the use of waves — scientists can better appreciate the Sun’s potential impact on the Earth and other planets in our solar system.

READ  Astronomowie rejestrują moment, w którym gwiazda eksploduje pod koniec swojego życia

“The very existence of HFR modes and their origin is a true mystery and may allude to exciting physics at play,” said Shravan Hanasoge, a co-author of the paper. “It has the potential to shed insight on the otherwise unobservable interior of the Sun.”

Reference: “Discovery of high-frequency-retrograde vorticity waves in the Sun” 24 March 2022, Nature Astronomy.
DOI: 10.1038/s41550-022-01632-z

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *