Odkrycie tajemniczych okrągłych fal na słońcu – niesamowita prędkość, która wymyka się interpretacji

Artystyczne wrażenie fal wirowych o wysokiej częstotliwości (HFR). Fale te pojawiają się jako ruchy kołowe w pobliżu równika Słońca. Rotacja na północy jest zawsze asymetryczna do rotacji na półkuli południowej. Te tajemnicze fale poruszają się w kierunku przeciwnym do obrotu Słońca, czyli w prawo, trzy razy szybciej niż pozwala na to sama hydrodynamika. Źródło: Uniwersytet Nowojorski Abu Dhabi

Naukowcy z Centrum Nauki Kosmicznej Uniwersytetu Nowojorskiego w Abu Dhabi (NYUAD) odkryli nowy zestaw fal na Słońcu, które niespodziewanie wydają się podróżować znacznie szybciej niż przewidywała teoria.

W badaniu, Fale wirowe o wysokiej częstotliwości wykryte na słońcuOpublikowano w czasopiśmie astronomia naturalnaNaukowcy – kierowani przez współpracownika badawczego Chrisa S Hansona – szczegółowo opisali, w jaki sposób przeanalizowali 25-letnie dane kosmiczne i ziemskie, aby wykryć te fale. Fale wsteczne o wysokiej częstotliwości (HFR), które poruszają się w kierunku przeciwnym do obrotu Słońca, pojawiają się jako wzór wirów (ruchów wirujących) na powierzchni Słońca i poruszają się z prędkością trzykrotnie większą niż określa aktualna teoria.

Wnętrza Słońca i gwiazd nie da się zobrazować za pomocą konwencjonalnej astronomii (takiej jak promienie optyczne, rentgenowskie itp.), a naukowcy polegają na interpretacji sygnatur powierzchniowych różnych fal, aby zobrazować wnętrze. Te nowe HFR mogą być ważnym elementem układanki w naszym zrozumieniu gwiazd.

Złożone interakcje między innymi znanymi falami a falami magnetycznymi, grawitacyjnymi lub konwekcyjnymi mogą tak szybko napędzać fale HFR. „Gdyby HFR można było przypisać do któregokolwiek z tych trzech procesów, wynik odpowiedziałby na niektóre z otwartych pytań, które wciąż mamy na temat Słońca” – powiedział Hanson. „Nie wydaje się jednak, aby te nowe fale były wynikiem tych procesów, co jest ekscytujące, ponieważ prowadzi do zupełnie nowego zestawu pytań”.

Badania te zostały przeprowadzone w NYU Abu Dhabi Space Science Center we współpracy z Tata Institute for Fundamental Research (TIFR) i[{” attribute=””>New York University, using NYUAD and TIFR’s computational resources. By studying the Sun’s interior dynamics — through the use of waves — scientists can better appreciate the Sun’s potential impact on the Earth and other planets in our solar system.

READ  Najstarsze znane szkielety nietoperzy rzucają światło na ewolucję latających ssaków

“The very existence of HFR modes and their origin is a true mystery and may allude to exciting physics at play,” said Shravan Hanasoge, a co-author of the paper. “It has the potential to shed insight on the otherwise unobservable interior of the Sun.”

Reference: “Discovery of high-frequency-retrograde vorticity waves in the Sun” 24 March 2022, Nature Astronomy.
DOI: 10.1038/s41550-022-01632-z

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *