Odkryj Statuę Wyspy Wielkanocnej, gdy warunki suszy się pogarszają

Aktualności

4 marca 2023 | 17:56

Nowe moai zostały znalezione na Wyspie Wielkanocnej na dnie jeziora kraterowego dzięki surowym warunkom suszy w regionie.

Państwo wyspiarskie na Pacyfiku, położone około 2175 mil na zachód od chilijskiego wybrzeża, słynie ze swoich wysp Ponad 900 Kamienne posągi znane jako moai. Monolityczny moai został wyrzeźbiony z popiołu wulkanicznego przez lud Rapa Nui już w 1100 roku.

Nowo odkryte moai zostały odkryte przez ochotników z trzech chilijskich uniwersytetów, którzy pracowali nad projektem mającym na celu przywrócenie bagien na wulkanie Rano Raruko, poinformował AFP.

Ninoska Afaribua Hoki Quadros, dyrektor aborygeńskiej społeczności Ma’u Henua zarządzającej Parkiem Narodowym Rapa Nui, w którym znajduje się wulkan, powiedział agencji AFP, że jezioro, w którym znaleziono moai, zaczęło wysychać w 2018 roku.

„Interesujące jest to, że przez co najmniej 200 lub 300 lat laguna miała trzy metry głębokości, co oznacza, że ​​żaden człowiek nie mógł tam wtedy zostawić moai” – powiedział Hooke.

Na Wyspie Wielkanocnej jest ponad 900 moai.
Olsztyński Bild za pośrednictwem Getty Images

Niedawno odkryty moai ma zaledwie pięć stóp wysokości, a naukowcy znaleźli go leżącego na boku, patrzącego w niebo.

Najwyższe moai mają 33 stopy wysokości i średnio ważą od trzech do pięciu ton, mówi Terry Hunt, profesor archeologii na University of Arizona, Powiedziałem Good Morning America.

„Moai są ważne, ponieważ naprawdę reprezentują historię ludu Rapa Nui” – powiedział Hunt. Byli ubóstwionymi przodkami wyspiarzy. Są ikonami na całym świecie i naprawdę reprezentują wspaniałe dziedzictwo archeologiczne tej wyspy”.

Jeden z ekspertów twierdzi, że moai ważą średnio od trzech do pięciu ton.
Olsztyński Bild za pośrednictwem Getty Images

Jo Ann Van Tilburgh, archeolog W Kierownik Projektu Statuy Wyspy Wielkanocnejdla Fox Weather Te lata surowej pogodyw tym susza i pożary traw, wysuszyły jezioro – najnowsze odkrycie.

READ  Chiny zwiększają środki anty-Covid w głównych miastach wraz ze wzrostem liczby infekcji

„W tej chwili problemem jest zebranie zespołu konserwatorów, aby mogli zainstalować posąg, ponieważ narażenie może być dla niego problematyczne” – powiedział Van Tilburg.

Kilka moai w Parku Narodowym Rapa Nui spłonęło w październiku i zostało uszkodzonych nie do naprawienia po pożarze lasu, który przetoczył się przez ten obszar.

Ciężkie susze i pożary traw przyczyniły się do wyschnięcia jeziora i odkrycia ostatniego moai.
Źródło Comunidad Ma’u Henua HANDOUT / EPA-EFE / Shutterstock

Biorąc pod uwagę obecne warunki pogodowe i możliwość przyszłych wykopalisk, dalsze odkrycia Moai są niepewne, powiedział Van Tilburgh.

„Zrobiliśmy wiele map i dokumentacji kamieniołomów w latach 2018-2019 i odkryliśmy, że istnieje o wiele więcej dowodów na istnienie większej liczby kamieniołomów na morzu, niż początkowo sądziliśmy” – stwierdził Van Tilburg. „Na sto procent będzie więcej takich odkryć”.
Załaduj więcej…

https://nypost.com/2023/03/04/easter-island-statue-discovered-as-drough-conditions-gorsen/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site%20buttons

Skopiuj udostępniony adres URL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *