„Odważna i pomysłowa” Barbie Grety Gerwig przełamuje schemat

Farsa typu „ryba wyjęta z wody”, pełna żartów i przekomarzania się, sprawia, że ​​na twarzy gości uśmiech, jakbyś sam był klasyczną Barbie lub Kenem. Slapstick Goslinga jest szczególnie zabawny. Podobnie jak w The Nice Guys i szkicu Saturday Night Live wokół logo Avatara, jest mocno zaangażowany w zrobienie z siebie głupka. Jednak na pierwszy rzut oka scenariusz wydaje się znajomy. Zasadniczo masz czujące zabawki z Toy Story, nieubłaganie optymistyczne gnomy z filmu Lego (Will Ferrell pojawia się jako zły kaskader, tak jak w filmie Lego) i masz magicznych niewinnych ludzi z Enchanted i Elf ( tak, Ferrell też się tym interesował).

Ale w przypadku Barbie satysfakcjonujące jest to, że Gerwig i Baumbach nie marnują czasu, przemykając przez sceny, których można się spodziewać, i do scen, których się nie spodziewa. Ich kapryśna bajka ma w sobie coś z mrocznego, pełnego niepokoju surrealizmu Charliego Kaufmana (biurka Mattela przypominają Johna Malkovicha) i subtelną dziwaczność Stanleya Kubricka. Zawiera sekwencje z epickiej opery rockowej i balet marzeń z musicalu Gene’a Kelly’ego. To wywrotowa historia często wątpliwego rozwoju produktów firmy Mattel oraz nieokiełznana satyra na seksizm i patriarchalny ucisk. Niektórzy młodsi widzowie – to znaczy ci, którzy wciąż kupują Barbie – mogą czuć się zakłopotani, ale Gerwig, ze swoją zwykłą uczciwością, zapewnia, że ​​komiksy zawsze są zabawne.

W rzeczywistości ona i Bombach mogli próbować wcisnąć za dużo: trzy lub cztery zakończenia to zdecydowanie za dużo. Ale łatwo jest wybaczyć te wykroczenia, ponieważ Barbie jest jednym z niewielu hollywoodzkich filmów, które powstały później niż to, co przedstawiono w zwiastunie, i jednym z nielicznych, który wydaje się być kompletnymi, samodzielnymi historiami, a nie próbami skonfigurowania długą serię kontynuacji. To może być komedia o masowo produkowanej plastikowej lalce, ale Barbie łamie schemat.

READ  Weekendowa aktualizacja wzywa firmy porzucające Kanye Westa, które nie były spokrewnione z raperem - Ostateczny termin

★★★★★

Barbie jest ogólnie dostępna od 21 lipca.

film o miłości? dołącza BBC Kulturalny Klub Filmowy Na Facebooku społeczność miłośników filmów z całego świata.

Jeśli chcesz skomentować tę historię lub cokolwiek innego, co widziałeś w BBC Culture, odwiedź naszą stronę internetową Facebook stronę lub napisz do nas na adres Świergot.

A jeśli podoba Ci się ta historia, Zapisz się do cotygodniowego biuletynu bbc.com, zwaną listą główną. Starannie dobrany wybór artykułów z BBC Future, Culture, WorkLife i Travel, dostarczanych do Twojej skrzynki odbiorczej w każdy piątek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *