Stany Zjednoczone otwierają specjalne śledztwo w sprawie katastrofy Tesli

Amerykańska agencja rządowa poinformowała we wtorek, że amerykańskie organy regulacyjne ds.

National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) bada wypadek z 5 lipca w South Lake Tahoe, w którym zginął 17-letni kierowca Subaru Imprezy z 2013 roku po zderzeniu czołowym z Teslą Model 3 i był śmiertelnie ranny przez trzy miesiące, patrol powiedział. California Interstates powiedział, że roczny pasażer Tesli zmarł kilka dni później.

Od 2016 roku amerykański regulator bezpieczeństwa samochodowego wszczął ponad 36 prywatnych dochodzeń w sprawie wypadków Tesli w przypadkach, w których podejrzewano, że zastosowano systemy takie jak Autopilot, z 22 ofiarami śmiertelnymi zgłoszonymi we wtorek.

Autopilot to funkcja przeznaczona do automatycznego kierowania, przyspieszania i hamowania samochodami na ich pasie ruchu, podczas gdy udoskonalony autopilot może pomagać w zmianie pasa ruchu na autostradzie. Tesla, która nie odpowiedziała na prośby o komentarz, twierdzi, że system wymaga aktywnego nadzoru człowieka.

Z raportu policyjnego wynika, że ​​w chwili zderzenia Subaru jechało z prędkością 55 mil na godzinę (88,51 km/h), podczas gdy Tesla jechała z prędkością 45 mil na godzinę. Kierowca Tesli został poważnie ranny, a dwóch innych pasażerów Tesli odniosło umiarkowane obrażenia.

Rzecznik California Highway Patrol powiedział: „W tej chwili nie ma żadnych oczekujących zarzutów. Obecnie prowadzone są kontrole fotelików samochodowych i pojazdów”.

Jest to pierwsze nowe prywatne dochodzenie w sprawie wypadku z udziałem Tesli i podejrzenia użycia systemów wspomagania kierowcy od czasu otwarcia dwóch systemów w marcu, w tym jednego podczas śmiertelnego wypadku lutowego w Kalifornii z udziałem Tesli (TSLA.O) Model S z 2014 roku i pożaru ciężarówka w pojeździe Contra Costa County, Kalifornia.

Lokalna kalifornijska straż pożarna poinformowała, że ​​jeden z jej wozów strażackich został uderzony przez samochód Tesli, a kierowca Tesli zginął na miejscu.

READ  Alibaba wprowadza swojego konkurenta ChatGPT we wszystkich swoich produktach

Drugie dochodzenie dotyczy Tesli Model Y z marca 2022 r., która uderzyła i poważnie zraniła 17-letniego ucznia, gdy ten wysiadał z autobusu szkolnego w Karolinie Północnej.

NHTSA zazwyczaj otwiera rocznie ponad 100 „prywatnych” dochodzeń w sprawie wypadków dotyczących pojawiających się technologii i innych potencjalnych problemów związanych z bezpieczeństwem samochodowym, które na przykład wcześniej pomogły opracować zasady bezpieczeństwa dotyczące poduszek powietrznych.

Są one niezależne od dochodzeń w sprawie usterek wszczętych przez agencję w celu ustalenia, czy uzasadnione jest wycofanie produktu ze względów bezpieczeństwa.

W czerwcu NHTSA przeszła na analizę inżynieryjną własnej analizy usterek 830 000 samochodów Tesla z systemem wspomagania kierowcy Autopilot i wypadków z zaparkowanymi pojazdami ratowniczymi, w tym wozami strażackimi.

NHTSA powiedział na początku tego miesiąca, że ​​do środy szuka zaktualizowanych odpowiedzi i aktualnych danych od Tesli w dochodzeniu dotyczącym autopilota.

Wiadomości Davida Shepardsona. Edycja: Doina Chiacou, Chizu Nomiyama i Deepa Babbington

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *