Oferta Rosji dla firm zagranicznych: zostań, wyjdź lub oddaj klucze

  • Sankcje zachodnie tworzą kopalnię inwestorów
  • Exxon staje przed „skomplikowanym procesem” przy wychodzeniu
  • SocGen ostrzegł, że rosyjskie aktywa mogą zostać skonfiskowane
  • Toyota wstrzymuje produkcję, rosyjskie zakłady Pirelli kontynuują
  • Banki obliczają koszt każdej zmiennej sankcji

MOSKWA, 4 marca (Reuters) – Firmy na całym świecie były zdezorientowane, co zrobić ze swoimi rosyjskimi inwestycjami, ponieważ Moskwa przedstawiła w piątek swoje opcje: pozostać w kraju, całkowicie wyjechać lub przekazać swoje udziały lokalnym menedżerom. Powrót.

Tydzień po zajęciu Ukrainy przez Rosję i dzień po generale francuskiego społeczeństwa bankowego, stanowisko rządu przedstawił pierwszy wicepremier Andriej Biełousow. (SOGN.PA) Wywołało to dreszcz na świat korporacji, twierdząc, że rosyjskie władze mogą przejąć jego aktywa w tym kraju.

Belozov przedstawił trzy alternatywy dla firm zagranicznych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Firma działa w całości w Rosji” – powiedział w oświadczeniu. „Zagraniczni akcjonariusze mogą zarządzać swoimi udziałami przez rosyjskich partnerów, a następnie wrócić na rynek” – dodał, dodając, że „firma na stałe zawiesi działalność w Rosji, zamknie produkcję i zwolni pracowników”.

Nie ma drogi bez niebezpieczeństw. Ukraina może stanąć w obliczu niepowodzenia na rynkach zachodnich, gdzie opinia publiczna zebrała się w tej sprawie, giełdy przekazują klucze z pewnymi gwarancjami, podczas gdy wyjścia niosą ze sobą duże straty lub muszą sprzedawać po cenie. Kwota nominalna.

Darren Woods, dyrektor generalny amerykańskiej firmy energetycznej Exxon Mobil, powiedział: „To złożony proces. (XOM.N) Rosja wycofuje się z inwestycji w ropę i gaz, w tym ze partnerstw z Rosnieftem i innymi o wartości 4 miliardów dolarów. Czytaj więcej

„Będzie to wymagało starannego zarządzania i ścisłej koordynacji z naszymi partnerami federacyjnymi” – powiedział.

Firmy mają mało czasu na przygotowania.

Inwazja Rosji – którą Moskwa nazywa „operacją specjalną” – skłoniła Stany Zjednoczone i Europę do nałożenia szybkich i surowych sankcji, mających wpływ na wszystko, od globalnych ceł po produkty high-tech. Czytaj więcej

READ  Powodzie w Nowej Szkocji: deszcz trwający 3 miesiące jednocześnie powoduje ewakuację i zaginięcie co najmniej 4 osób

Robienie interesów w Rosji nagle stało się bardziej skomplikowane i niebezpieczne, podczas gdy zwykli Rosjanie już zaczynają odczuwać głęboki ból ekonomiczny.

Zamknięcie sklepu

Takich jak Exxon, BP i Shell (MUSZLA) Powiedzieli, że wyjadą, podczas gdy inni przestali opuszczać Rosję. Całkowite energie (TTEF.PA) To powiedziawszy, zostanie, ale nie zainwestuje dużo. Niektóre inne firmy, takie jak Toyota z Japonii, wstrzymały produkcję w swoich fabrykach, podczas gdy IKEA zamknęła swoje sklepy, ale powiedziała, że ​​będzie wypłacać swoim pracownikom trzymiesięczne pensje.

„Zachodnie firmy nie straciły tak szybko pieniędzy z powodu geopolityki od czasu obalenia szacha w Iranie”, powiedział Charlie Robertson, główny ekonomista Renaissance Capital, odnosząc się do rewolucji islamskiej, która doprowadziła do wypędzenia narodów zachodnich cztery dekady temu. Biznes.

Kilka innych firm planuje kontynuować. Pirelli, włoski producent opon, powiedział, że utworzył „zespół kryzysowy” monitorujący rozwój, ale nie spodziewał się zatrzymania produkcji w swoich dwóch rosyjskich zakładach.

Jego konkurent, Nokian Tyres z siedzibą w Finlandii, powiedział w zeszłym tygodniu, że przenosi produkcję niektórych linii produktów poza Rosję.

Ale nie ma łatwych rozwiązań, nawet dla tych, którzy chcą odejść, gdy liczba kontrahentów biznesowych jest ograniczona.

Royal London, brytyjski ubezpieczyciel i zarządca nieruchomości, poinformował, że planuje sprzedaż rosyjskich aktywów, które stanowią zaledwie 0,1% jego portfela. Czytaj więcej

„I tak nie możemy handlować tymi rzeczami, ale w miarę możliwości chcemy otwarcie zrezygnować” – powiedział dyrektor generalny Barry O’Dwyer.

Pierwszy wicepremier Rosji powiedział, że jeśli chodzi o firmy zapasowe, plan szybkiego bankructwa „wspiera zatrudnienie i dobrobyt społeczny obywateli, zapewniając w ten sposób efektywne funkcjonowanie uczciwego przedsiębiorczego biznesu”.

Tymczasem wiele firm próbuje obliczyć koszt ujawnienia Rosji, który dla wielu zmienia się z każdą kolejną rundą sankcji ogłaszanych przez Stany Zjednoczone, Unię Europejską i Wielką Brytanię.

READ  Deszcz na południu Florydy: przedłużono obserwację powodziową w związku z prognozą ulewnych opadów w Miami

„Więcej widoku”

Do tej pory globalne firmy, banki i inwestorzy zgłosili do Rosji ponad 110 miliardów dolarów. Ta liczba może wzrosnąć. Dane firmy badawczej Morningstar pokazują 60 miliardów dolarów w akcjach i papierach wartościowych z międzynarodowych funduszy. Czytaj więcej

Norweski państwowy fundusz majątkowy, największy na świecie, poinformował, że umorzył rosyjskie aktywa o wartości około 3 miliardów dolarów.

Tymczasem SocGen, który ma 20 miliardów dolarów ekspozycji na Rosję, powiedział w czwartek, że ma „wystarczający bufor na sytuację, w której grupa przejmie prawa własności do swoich aktywów bankowych w Rosji”. Czytaj więcej

Holenderski Bank ING (INGA.AS) Jej ekspozycja na Rosję i Ukrainę wynosi obecnie około 700 milionów euro (770 milionów dolarów) zaległego zadłużenia, a według szacunków z niedawnych sankcji kraje zachodnie twierdzą, że może to być jeszcze trudniejsze. Czytaj więcej

BASF (BASFn.DE), największa na świecie grupa chemiczna, zapowiedziała, że ​​ze względów humanitarnych zawiesi nowy handel w Rosji i na Białorusi, oprócz produkcji żywności. Wskazał również na miny lądowe, w których wprowadzono nowe zasady i ograniczenia.

„BASF będzie prowadzić działalność tylko w Rosji i na Białorusi i wypełniać swoje zobowiązania wynikające z obowiązujących przepisów prawa, regulacji i zasad międzynarodowych” – powiedział.

Nestl, szwajcarska firma spożywcza (NESN.S)KitKat Bars i ekspres do kawy Nescafe zapowiedziały, że przestaną reklamować się w Rosji, podczas gdy szwajcarski zegarmistrz Swatch Group zapowiedział, że będzie kontynuować działalność w Rosji, ale wstrzyma eksport.

Niemiecki bank (DBKGn.DE) Powiedział, że przeprowadza testy ciśnieniowe swoich operacji, ponieważ ma duże centrum technologiczne w Rosji, ale zapewniono, że będzie w stanie prowadzić swoją codzienną działalność na całym świecie.

Niemiecki pożyczkodawca otworzył nowe biuro w Moskwie w grudniu, kiedy to powiedział, że ma „znaczną inwestycję i zaangażowanie na rynku rosyjskim”.

Reportaż dziennikarzy Reutera w Moskwie, Sabrina Vale w Houston; Giulio Piovacari w Mediolanie, Toby Sterling w Amsterdamie, Silk Goldrovitz w Zurychu, John Reville w Zurychu, Tom Sims i Frank Seabeld we Frankfurcie oraz Richa Naidu w Londynie; Napisane przez Edmunda Blaira; Edycja Pravin Sir

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *