Lutowy raport o ofertach pracy pokazuje kolejny duży zysk: aktualizacje na żywo

kredyt…TJ Kirkpatrick dla The New York Times

Już teraz jest jasne, że Fed jest gotowy do podniesienia stóp procentowych o jedną czwartą punktu w tym miesiącu, ponieważ wydaje się, że pożyczki będą droższe w celu schłodzenia gospodarki.

Szef banku centralnego, Jerome Powell, wyjaśnił w tym tygodniu.

Jednak opublikowane w piątek dane o zatrudnieniu w lutym poinformują decydentów o planach zmniejszenia bilansu banku centralnego (co może jeszcze bardziej wykoleić gospodarkę) oraz o szacunkach tempa wzrostu stóp procentowych w kolejnych miesiącach. Zanim.

Najnowszy raport o zatrudnieniu wykazał, że w ubiegłym miesiącu gospodarka dodała 678 000 miejsc pracy. Ale co ważniejsze, z punktu widzenia Rezerwy Federalnej, pokazało, że bezrobocie spadło do 3,8 procent, pracownicy dołączyli do siły roboczej, a wzrost płac ustabilizował się po serii szybkich podwyżek.

5

10

15%

’19’

20

21

22

Dane potwierdzają, że rynek pracy tętni życiem i może również zmniejszyć obawy, że naród znajduje się na początku spirali inflacyjnej, w której wzrost płac i cen stale pcha się w górę.

Może to wpłynąć na to, jak urzędnicy myślą o oczekiwaniach co do stóp procentowych w nadchodzących miesiącach i latach. Fed opublikuje prognozy na sesji kwartalnej Podsumowanie prognoz gospodarczych W połączeniu z marcową decyzją polityczną oraz biorąc pod uwagę, że spodziewana jest już podwyżka stóp procentowych, te oczekiwania polityczne prawdopodobnie znajdą się w centrum uwagi.

READ  Odbicie rajdu rynkowego: Dow Jones Futures

Rosyjska inwazja na Ukrainę sprawiła, że ​​droga przed nami stała się bardziej niepewna, więc prognoza gospodarcza będzie bardziej szorstkim planem niż twardym planem. Ale na razie gospodarka wygląda na silną – a urzędnicy prawdopodobnie spodziewają się serii zmian w polityce w 2022 i 2023 roku.

Jednak liczby mogą dać Fedowi trochę więcej miejsca na wycofywanie wsparcia w sposób ciągły, ale nie gorączkowo. Ponieważ miejsc pracy było mnóstwo, a pracowników trudno było znaleźć, płace zaczęły gwałtownie rosnąć, przyciągając uwagę Rezerwy Federalnej. Gwałtowny wzrost płac zwiększał prawdopodobieństwo, że koszty pracy zaczną podnosić ceny, wydłużając ich żywotność.

„Ważną rzeczą, której nie chcemy, jest to, aby inflacja stała się zakorzeniona i samowystarczalna” – powiedział Powell podczas swojego zeznania przed Kongresem w tym tygodniu. „Dlatego posuwamy się naprzód z naszym programem podnoszenia stóp procentowych i kontrolowania inflacji”.

Publikowany w piątek raport to tylko jeden numer, a dane są regularnie przeglądane, ale nowe dane mogą zmniejszyć presję na marże. Średnia płaca godzinowa wzrosła o 5,1 procent w ciągu roku do lutego, znacznie mniej niż oczekiwali ekonomiści o 5,8 procent. Co miesiąc wynagrodzenie nie jest w ogóle pobierane.

Roczne podwyżki pozostają solidnym tempem podwyżek płac dla amerykańskich pracowników — godzinowe zarobki wzrosły o 2 do 3 procent w latach poprzedzających pandemię — ale jeśli wzrost płac nadal będzie umiarkowany, mogą uderzyć w banki centralne jako bardziej stabilne.

Jest to szczególnie prawdziwe, ponieważ spowolnienie nastąpiło wraz ze wzrostem odsetka osób pracujących lub poszukujących pracy oraz z większą liczbą godzin przepracowanych tygodniowo, co wskazuje, że pracodawcy są w stanie znaleźć chętniej podaż siły roboczej. Przy większej liczbie dostępnych pracowników gospodarka może być w stanie produkować więcej i szybciej rosnąć bez przegrzania.

Urzędnicy Rezerwy Federalnej wskazali, że będą uważnie monitorować ten raport o zatrudnieniu, który jest ostatnim, jaki będą mieli przed posiedzeniem.

READ  Shiba Inu spalił 26000% w ciągu ostatniego dnia, niszcząc 1,4 miliarda SHIBów w ciągu 24 godzin - Altcoins Bitcoin News

Gubernator Fed Chris Waller powiedział pod koniec ubiegłego miesiąca, że ​​może poprzeć mocny początek podwyżki stóp Fed, jeśli raporty o inflacji i lutowy raport o zatrudnieniu „pokażą, że gospodarka jest nadal bardzo szybka”.

Wygląda na to, że Powell porzucił pomysł masowej podwyżki stóp w marcu, ale uwaga Wallera pokazała, jak bardzo każdy nowy punkt danych może pomóc potwierdzić – lub skomplikować – jak banki centralne rozumieją gospodarkę w krytycznym momencie.

Ale urzędnicy będą musieli porównać najnowsze dane z tym, co dzieje się na Ukrainie. W tym momencie nie jest jasne, w jaki sposób może to wpłynąć na kierunek dalszej polityki, ponieważ wojna podnosi ceny gazu, ale może wpłynąć na wydatki konsumentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *