Ogólnorosyjska załoga kosmonauta startuje na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Kosmonauci Oleg Artemyev, Denis Matveev i Sergey Korsakov na pokładzie statku kosmicznego Sojuz MS-21 wystartowali z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie o 11:55 czasu wschodniego. Start załogi i lot na stację kosmiczną, który ma zająć nieco ponad trzy godziny, będzie transmitowany na żywo na stronie internetowej NASA. stronie internetowej.

To pierwszy lot kosmiczny Matwiejewa i Korsakowa, a cała trójka spędzi następne sześć i pół miesiąca na pokładzie stacji kosmicznej.

Astronauci ręcznie skierowali Sojuz przez stację dokującą i pomyślnie zadokowali o 15:12 czasu wschodniego. Właz otworzył się o 17:48 czasu wschodniego, a na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej powitało ich dwóch rosyjskich kosmonautów, czterech astronautów NASA i jednego kosmonauta Europejskiej Agencji Kosmicznej. Wszyscy członkowie załogi uśmiechali się i przytulali się po przepłynięciu przez właz.

To sprowadza załogę stacji do 10.

W lotach rosyjskich Sojuzów zwykle bierze udział dwóch kosmonautów i co najmniej jeden kosmonauta z NASA lub innego międzynarodowego partnera w związku z umową o wymianie załogi między Roskosmosem a innymi agencjami.

To nie pierwszy raz, kiedy ma miejsce ogólnorosyjska misja — rosyjska ekipa poleciała na stację w październiku, aby nakręcić pierwszy film w kosmosie.

Chociaż start tego kosmonauty ma miejsce w czasie rosnących napięć geopolitycznych, brak udziału innych narodów był nieoczekiwany i opiera się na uprzednim porozumieniu między NASA i Roscosmosem w sprawie odroczenia wymiany załogi na przyszłe misje w 2022 roku.

„Nadal planujemy pracować nad wymianą załóg” – powiedział Joel Montalbano, kierownik programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej NASA, podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. „Więc nadal mamy harmonogram treningów dla Rocosmos, aby przyjechać do Houston i Hawthorne oraz nasz zespół, aby pojechać do Star City i trenować w Sojuz.

„Jeśli chodzi o interakcję z Białym Domem – rozumieją, że kontynuujemy te procesy. Od czasu do czasu dostajemy pytania i odpowiadamy na nie, ale dzisiaj nadal pracujemy nad tymi umowami”.

Astronauci startują na pokładzie statku kosmicznego Sojuz MS-21 z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

Montalbano nie odpowiedział na pytanie o przedłużenie partnerstwa ISS z Rosją do 2030 roku.

READ  Naukowcy twierdzą, że wymarły superdrapieżny megalodon był wystarczająco duży, by zjeść orki

Zapytany, czy obecne napięcia na Ziemi przełożyły się na załogę na stacji kosmicznej, Montalbano powiedział: „Kiedy jesteś w kosmosie, nie ma granic. Nie widzisz linii stanu ani linii stanu”.

„Zespoły dalej pracują razem. Czy są świadomi tego, co dzieje się na Ziemi? Jasne. Astronauci i kosmonauci to jedne z najbardziej profesjonalnych grup, jakie kiedykolwiek zobaczysz. Nadal pracują naprawdę dobrze i naprawdę nie ma napięć w zespole. Właśnie do tego zostali przeszkoleni i wykonują tę pracę.

powrót na Ziemię

30 marca astronauta NASA Mark Vande Hee ma powrócić na Ziemię z rosyjskimi kosmonautami Antonem Shkaplerovem i Piotrem Dubrowem.

Vande Hei — który wystrzelił na Międzynarodową Stację Kosmiczną w kwietniu 2021 — pobił rekord 340 dni w kosmosie astronauty NASA Scotta Kelly’ego 15 marca, a kiedy wyląduje w Kazachstanie, ustanowi nowy rekord czasu człowiek wydaje. Spędzone w kosmosie: 355 dni.

Agencja kosmiczna starała się potwierdzić w poniedziałek, że nadal ściśle współpracuje z rosyjską agencją kosmiczną Rokosmos na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, pomimo eskalacji napięć geopolitycznych.

Według Montalbano, wspólne operacje NASA i Roscosmosu w rosyjskich obiektach w Bajkonurze w Kazachstanie „nadal idą dobrze”. „Zdecydowanie mogę ci powiedzieć, Mark [Vande Hei] Wróci do domu „na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz”, powiedział Montalbano w poniedziałek. Jesteśmy w kontakcie z naszymi rosyjskimi kolegami, nie ma nad tym mgły. „

NASA twierdzi, że Amerykanie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z pewnością powrócą na pokładzie rosyjskiej rakiety.

Urzędnicy NASA nie stwierdzili, że nastąpią jakiekolwiek znaczące zmiany w planach powrotu Vande Hee do Stanów Zjednoczonych po wylądowaniu. Pojedzie do domu przez Gulfstream, tak jak wcześniej zrobili to inni amerykańscy astronauci.

Przez prawie dekadę rosyjskie pojazdy Sojuz były jedynym środkiem transportu astronautów do i ze stacji kosmicznej. Ale ta zależność skończyła się po tym, jak SpaceX uruchomił swoją kapsułę Crew Dragon w 2020 roku, a Stany Zjednoczone przywróciły możliwości lotów kosmicznych.

READ  NASA Perseverance Rover: Wiązka strun znaleziona na Marsie

Zapytany przez Kristen Fisher z CNN Montalbano, czy NASA ma plany awaryjne na wypadek pogorszenia stosunków amerykańsko-rosyjskich, powiedział: „Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, powiem wam, jest wiodącym modelem współpracy międzynarodowej. Rozmawialiśmy wcześniej ( o) współzależność, jaką mamy między częścią amerykańską i rosyjską.Dlatego jesteśmy w stanie działać i jak działamy … W tej chwili nasi rosyjscy partnerzy nie wskazują, że chcą zrobić to inaczej. Dlatego planujemy kontynuować działalność tak, jak dzisiaj”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *