Kliknij play, aby posłuchać tego artykułu
wyrażone przez sztuczną inteligencję.
BUDAPESZT – Viktor Orban chce kapitulacji Ukrainy.
Podczas gdy ukraińskie flagi powiewają nad europejskimi stolicami, a zachodnie czołgi przybywają na ratunek Ukrainie, premier Węgier publicznie kwestionuje zdolność Ukrainy do przetrwania jako suwerennego państwa. W Budapeszcie jego rząd ustawił ulice antysankcyjnymi billboardami. W Węgierskiej Operze Narodowej wystawiana jest „Wojna i pokój” Siergieja Prokofiewa.
Rosja, niedawno Urban Powiedzieć Eklektycznej grupie konserwatywnych postaci z zagranicy udało się już zamienić Ukrainę w ruinę nie do opanowania.
„Teraz jest Afganistan” – powiedział Orban podczas dyskusji przy okrągłym stole. opisane w amerykańskim konserwatyście. Powiedział, że Władimir Putin nie przegra, a czas jest po stronie Rosji, określając Ukrainę jako „ziemię niczyją”.
To przesłanie niemal diametralnie przeciwne do retoryki krążącej wokół reszty zachodniego sojuszu, który w zeszłym tygodniu przekroczył kolejną czerwoną linię, zobowiązując się do przekazania Ukrainie dziesiątek nowoczesnych czołgów. Zwiększa napięcie między Węgrami a sąsiednią Ukrainą. Uwagi Orbana rozgniewały ukraińskich urzędników, którzy zapowiedzieli odwołanie ambasadora Węgier.
Po powrocie do Budapesztu podejście Orbána jest postrzegane częściowo jako wewnętrzna sztuczka polityczna mająca na celu odwrócenie uwagi od problemów gospodarczych Węgier, a także ukłon w stronę nacjonalistycznych wyborców. Ale wśród ekspertów panuje również poczucie, że retoryka Orbána to coś więcej niż krótkoterminowa polityka – węgierski przywódca, jak mówią, chce zachować swoje wieloletnie stosunki z Kremlem.
Tak czy inaczej, skutki ilustrują rosnącą przepaść między Orbanem a resztą jego sojuszników z UE i NATO.
„Przywódcy polityczni w węgierskim rządzie często mówią o promowaniu pokoju, ale – od potępienia sankcji po przyjęcie propozycji rosyjskiego zawieszenia broni – nadal forsują politykę popieraną przez Putina” – powiedział David Pressman, ambasador USA w Budapeszcie.
„Przyłączamy się do apelu węgierskiego rządu o pokój, ale te wezwania muszą być skierowane do Władimira Putina” – powiedział w oświadczeniu przesłanym e-mailem, dodając, że Waszyngton „będzie nadal wzywał do zakończenia tej wojny, stojąc twardo po stronie jej ofiar”.
Ale podczas gdy większość zachodnich sojuszników oferowała Ukrainie łamiące tabu wsparcie, Węgry podwoiły swoje stanowisko, że Kijów powinien po prostu przestać walczyć.
„Nasze elementarne człowieczeństwo i nasz zmysł moralny”, Urban Powiedzieć W piątkowej oficjalnej audycji „żąda się uczynienia wszystkiego, co w naszej mocy, aby zamrozić linię frontu, doprowadzić do zawieszenia broni i rozpoczęcia negocjacji”.
Cele miejskie
Eksperci twierdzą, że Orban nie jest antyukraiński – jego retoryka to tylko próba gry po obu stronach i zdobycia punktów politycznych u siebie.
Premier przez lata prowadził podwójną politykę zagraniczną: korzystając z dobrodziejstw członkostwa w UE i NATO, jednocześnie rozwijając lukratywne stosunki z Moskwą, Pekinem i innymi autorytarnymi stolicami.
A kiedy ten sam rząd rosyjski, przed którym próbował zabiegać, dokonał inwazji na sąsiada Węgier, Orbán potępił tę inwazję, ale nie porzucił całkowicie swojego prorosyjskiego stanowiska.
Węgry nadal posuwać się naprzód Z projektem rozbudowy elektrowni jądrowej we współpracy z rosyjskim Rosatomem. Węgierscy urzędnicy nadal podróżują do Rosji w celu omówienia umów energetycznych. kraj w dużym stopniu uzależniony od rosyjskiego gazu, Wystąpił Umowa na więcej dostaw zeszłego lata – tak jak inni starali się ograniczyć import.
Podczas gdy Budapeszt zgodził się na unijne pakiety sankcji, Orbán starał się złagodzić niektóre przepisy. Tymczasem w kraju prowadził zakrojoną na szeroką skalę kampanię antysankcyjną, obwiniając Brukselę za problemy gospodarcze Węgier.
„Orban dużo zainwestował” w swoją prorosyjską politykę, powiedział Peter Kreko, dyrektor Capital Political Institute, think tanku specjalizującego się w węgierskiej polityce zagranicznej.
„Jest letarg, który prowadzi go w tym kierunku” – powiedział. „Wygląda na to że [the] Rząd tak naprawdę nie jest w stanie naprawić tych krzywd”.
Tam też jest historia
Węgry i Ukrainę mają również długie i niespokojne stosunki z powodu sporu o prawa językowe osób mówiących po węgiersku mieszkających na zachodniej Ukrainie. Zgodnie z przewidywaniami stanowisko Orbána od początku inwazji – nie wspominając o jego ostatnich komentarzach – tylko pogłębiło te napięcia.
„To niestety jasna rosyjska retoryka” – powiedziała Iwana Klimbusch-Cinsad, przewodnicząca Komisji ds. Integracji z Unią Europejską Rady Najwyższej, zapytana o ostatnie wypowiedzi Orbana.
„Węgry zawsze były wrogiem wolności” – napisała w wiadomości tekstowej. „Jesteśmy zaskoczeni, że galaktyczne dane i działania” nie otrzymały jeszcze odpowiedniej odpowiedzi z wewnątrz, dodała [the] Unii Europejskiej i NATO”.
Krytycy premiera szybko zdystansowali się od stosunku rządu do Ukrainy, argumentując, że Orbán nie reprezentuje wszystkich Węgrów.
„Komentarz Orbána jest nie do zniesienia” – powiedziała węgierska parlamentarzystka Katalin Cheh, która niedawno wróciła z podróży do Kijowa z innymi członkami opozycyjnej partii Momentum.
Powiedziała, że Ukraina jest „krajem odważnych bojowników o wolność i ich rodaków, którzy zasługują na nasz najwyższy szacunek”.
Węgierski rząd nie odpowiedział na prośby o komentarz. Ale węgierskie MSZ podkreśliło, że rząd ma dobre intencje.
W odpowiedzi na decyzję Kijowa o wezwaniu ministerstwa do swojego ambasadora Powiedzieć Prorządowe ujście, że wojna zabija i zamienia część Ukrainy w „pustkowie”.
Z tego powodu ministerstwo stwierdziło: „Węgry chcą pokoju i natychmiastowego zawieszenia broni zamiast przekazywania broni”.
Mówi to, czego myśli, że inni nie powiedzą
Eksperci twierdzą, że retoryka premiera wobec Ukrainy wynika częściowo z błędnej oceny przebiegu konfliktu na wczesnym etapie.
„Rząd liczył na szybkie rozwiązanie konfliktu i miał nadzieję, że Węgry skorzystają na utrzymaniu stosunków z Rosją” – powiedział Zeliki Csaki, członek Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego.
„Jest jasne, że niektórzy wierzą, że Węgry mogą stać się rodzajem„ pomostu ”między Rosją a resztą Europy i czerpać w międzyczasie korzyści handlowe i inne” – powiedziała, dodając, że „teraz jest jasne, że tak się nie stanie”.
Węgrzy, którzy dobrze znają premiera osobiście, twierdzą, że jednym z wyjaśnień kontrowersyjnych wypowiedzi Orbána jest to, że polityk od dawna lubi zabierać głos w sprawach, które jego zdaniem inni przywódcy są zbyt nieśmiali.
„Myślę, że robi to, ponieważ uważa, że tak naprawdę wierzy wielu Europejczyków – i oczekuje, że ostatecznie Europa nie stanie po stronie Ukrainy” – powiedziała Zsuzana Zelenyi, która była członkinią partii Fidesz Orbana na początku lat 90. obecnie krytyk rządu.
W rozmowie z zagranicznymi konserwatystami Orbán dał do zrozumienia, że wierzy, że niektórzy politycy mogą się z nim potajemnie zgadzać.
„Niemcy cierpią, ponieważ wiedzą, co leży w ich interesie narodowym, ale nie mogą tego powiedzieć” – powiedział.
Ale w Budapeszcie panuje też poczucie, że Orbán często krytykuje reakcję Zachodu na wojnę, ponieważ kręgi biznesowe zbliżone do partii rządzącej nadal czerpią korzyści z powiązań gospodarczych z Moskwą – i dlatego, że chce poprzeć swoją argumentację przeciw sankcjom.
Zuzanna Weg, wizytująca w German Marshall Fund, powiedziała, że premier „zasadniczo szuka uzasadnienia dla sprzeciwu wobec wszelkich dalszych sankcji, które mogą naprawdę zaszkodzić stosunkom z Moskwą”.
Retoryka Orbana dobrze współgra też z częścią jego elektoratu.
„Macie tradycję nastrojów antyzachodnich, a także tradycję nastrojów antyrosyjskich” – powiedział Kreko o politycznym kapitale w węgierskiej historii nacjonalistycznej.
Dodał, że antyzachodnie podejście „przewyższa” teraz nastroje antyrosyjskie.
Ale Orbán zawsze był pragmatyczny i najwyraźniej stara się mieć otwarte opcje.
Szelényi, który niedawno napisał A książka Zauważył, że jeśli chodzi o „skażoną” demokrację Orbána, premier wypowiadał się również nieprzychylnie na temat Rosji.
Powiedziała, że Orban „w zasadzie stwarza sobie pole manewru w tym kryzysie”.
„Avid bekonowy pionier. Niezależny rozwiązywacz problemów. Typowy myśliciel. Badacz podróży. Profesjonalny miłośnik zombie.