Oszałamiające zdjęcia Jowisza z teleskopu Jamesa Webba NASA

Komentarz

Oszałamiające zdjęcia wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ukazują Jowisza w nowej chwale.

Piąta w kolejce od Słońca Jowisz jest największą planetą w naszym Układzie Słonecznym – ponad dwa razy większą niż wszystkie inne razem wzięte. Według NASA, gdyby Ziemia była wielkości winogrona, Jowisz byłby wielkości piłki do koszykówki On mówi.

Teraz Teleskop Webba zarejestrował obrazy, które jeszcze bardziej szczegółowo pokazują jej gigantyczne burze, zorze polarne i słabe pierścienie.

„Nigdy nie widzieliśmy Jowisza w takim stanie. To niewiarygodne”. powiedział Astronom planetarny Imke de Pater jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. „Szczerze mówiąc, nie spodziewaliśmy się, że będzie tak dobrze” – powiedział Raport.

W ramach międzynarodowej współpracy De Pater obserwował Jowisza z profesorem Thierrym Fawcettem z Obserwatorium Paryskiego. Zdjęcia zrobione w lipcu zostały opublikowane przez NASA w poniedziałek została zaproszona Są to „Wspaniałe wieści z wielkiej planety”.

NASA opublikowała pierwsze zdjęcia Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba

„To niezwykłe, że szczegóły Jowisza można zobaczyć na jednym zdjęciu, w tym jego pierścienie, małe satelity, a nawet galaktyki” – powiedział de Pater w oświadczeniu.

Nazwa teleskopu za 10 miliardów dolarów pochodzi od James E. WebbW latach 1961-1968 kierował amerykańską agencją kosmiczną. Teleskop to międzynarodowa współpraca prowadzona przez NASA we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną i Kanadyjską Agencją Kosmiczną, która została wystrzelona w 2021 roku.

W lipcu NASA Wydano pierwszy zestaw pełnokolorowych obrazów Dane z rewolucyjnego teleskopu ujawniają świetlisty kosmiczny spektakl zderzających się galaktyk i umierających gwiazd.

James Webb, jeden z najwcześniejszych współtwórców teleskopu kosmicznego, wyjaśnia, w jaki sposób nowo opublikowane zdjęcia pozwalają nam zbadać początki wszechświata. (Wideo: Hadley Green, Hope Davison/The Washington Post)

W tym tygodniu opublikowano dwa zdjęcia Jowisza, spośród kilku kolekcji zdjęć w sieci, wykonanych kamerą bliskiej podczerwieni teleskopu, która ma filtry podczerwieni, które pokazują szczegóły planety. Ponieważ światło podczerwone jest niewidoczne dla ludzkiego oka, obrazy zostały sztucznie pokolorowane, aby przełożyć je na widmo widzialne i wyróżnić cechy Jowisza, powiedziała NASA. Obrazy zostały przetworzone przez naukowca obywatela Judy Schmidt.

READ  Trzech migrantów utonęło na granicy USA po tym, jak Teksas uniemożliwiał akcję ratunkową | Aktualności

W przeciwieństwie do Ziemi Jowisz nie ma stałej powierzchni i jest gazowym gigantem zbudowanym z wodoru i helu. Uważa się, że ma ten sam podstawowy materiał co gwiazda, ale nie urósł na tyle, by zapalić się. Ma wiele pierścieni, ale w przeciwieństwie do Saturna są one słabsze i wykonane z kosmicznego pyłu, a nie lodu.

W szerszym polu nowe zdjęcia pokazują Jowisza z jego słabymi pierścieniami i dwoma mniejszymi księżycami zwanymi Amaltheą i Atrastią.

„Ten jeden obraz podsumowuje naukę naszego Programu Systemu Jowisza, który bada dynamikę i chemię Jowisza, jego pierścieni i systemu satelitarnego” – powiedział astronom Fausset.

Wybierz się w kosmiczną podróż po zdjęciach uchwyconych przez teleskop internetowy NASA

Jowisz, którego dzień trwa około 10 godzin, ma co najmniej 50 księżyców. The Cztery dużeIo, Europa, Kanymede i Callisto zostały po raz pierwszy zaobserwowane w 1610 roku przez włoskiego fizyka Galileo Galilei.

Zdjęcia uchwyciły również słynną Wielką Czerwoną Plamę Jowisza, która według NASA wydaje się biała na zdjęciach, ponieważ odbija światło słoneczne. Wielka Czerwona Plama to burza większa niż Ziemia i szaleje od wieków.

W pozornie odnowionej epoce eksploracji kosmosu, podobnie jak NASA powiedział W zeszłym tygodniu zidentyfikował 13 kandydujących miejsc lądowania na Księżycu Ziemi, przygotowując się do wysłania tam astronautów w ramach programu Artemis.

Była to pierwsza misja, w której członkowie załogi wrócili na powierzchnię Księżyca od czasu misji Apollo w latach 1969-1972. Dodaje Pierwsza kobieta i osoba kolorowa, która postawiła stopę na Księżycu.

READ  Nicole uderza na Florydę jako rzadki listopadowy huragan, wyburza domy po wylądowaniu

Tymczasem klip audio udostępniony przez NASA w ten weekend, który nazywa zremiksowanymi dźwiękami czarnej dziury, wywołał podziw. Dźwięk został zredagowany i wzmocniony dla ludzkiego słuchu, ale NASA powiedziała, że ​​dźwięk wydobywający się z gromady galaktyk oddalonej o 240 milionów lat świetlnych obala błędne przekonanie, że w kosmosie nie ma dźwięku.

Fale dźwiękowe z czarnej dziury w centrum gromady galaktyk Perseusza zostały po raz pierwszy słyszalne przez NASA. (Wideo: NASA)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *