Oto, co powiedział Sydney Poitier o rasie i rasizmie

„Rasizm to ból, nie chodzi tylko o ofiary, musimy to jasno określić. Z drugiej strony ofiary rasizmu mają obowiązek mieć jak najdokładniejsze oko na to, co czują. Powinny być źródłem rasizmu” – powiedział słynny aktor Vancouver Sun w 2000 roku.

Oto niektóre z innych refleksji zmarłego aktora na temat rasizmu i segregacji przed i po erze praw obywatelskich.

Kiedy w latach czterdziestych przyjechał na Florydę, aby zamieszkać z krewnymi w wieku 14 lat, początkowo był zszokowany napięciami rasowymi na Południu. Dorastając na Gate Island na Bahamach, jego tożsamość nigdy nie była związana z kolorem skóry i szybko został zepchnięty przeciwko temu pomysłowi.

„Nie mogłem iść do niektórych sklepów i nosić butów. Musiałem podróżować na tylnym siedzeniu autobusu, nigdy wcześniej tego nie robiłem. To było dla mnie duże rozczarowanie” – powiedział Poitier. Larry King na żywo w CNN w 2008 roku.
„Zanim przyjechałem na Florydę, dzięki mamie i tacie miałem okazję położyć jakiś fundament pod to, kim jestem” – powiedział. W rozmowie z Oprah Winfrey 2000.

„Nie muszę być na Florydzie. , uczono mnie, że jestem kimś, nie mamy prądu, biegania Nie było wody, ale uczono mnie, że jestem kimś, miałem bardzo małe wykształcenie – właściwie tylko półtora roku. – Wciąż wiedziałem, że jestem kimś – dodał.

O byciu czarną gwiazdą filmową w Hollywood

W wywiadzie w 2000 roku Widz, Poitier powiedział, że bycie gwiazdą Hollywood nie uchroniło się przed zmaganiami, z jakimi Murzyn musiał się zmierzyć w Stanach Zjednoczonych w latach 50. i 60. XX wieku.

„Musiałem myśleć dwa lub trzy razy o każdym kroku, który robię” — powiedział Poitier.

„Byłem w kulturze, która zaprzeczała mojemu istnieniu. Nie było za mną żadnej siły. Kiedy spacerowałem po ulicach poza ograniczonym 'The Neighborhood’, musiałem być stale czujny…”

READ  Trump Arch., były dyrektor generalny Alan Weiselberg domaga się oddalenia zarzutów karnych

O przełamywaniu barier kolorystycznych w filmie

Dla mrocznej obsady, takiej jak Poitier, trudno było znaleźć skomplikowane postacie w latach pięćdziesiątych.

„(Czarni) to nowość w Hollywood. Nie ma dla nas żadnego prawa odniesienia, z wyjątkiem identycznych, jednowymiarowych postaci” – powiedział Poitier Winfrey. „Miałam w pamięci, czego się ode mnie oczekiwano, czego oczekują inni czarni, ale czego oczekiwali moja mama i tata, czego ja oczekiwałem od siebie”.

Takimi filmami ugruntował swoje miejsce w amerykańskim kinie „Lilie polne” To przyniosło mu Oscara „Zgadnij kto przyjdzie na obiad” Pointe był w pełni świadomy, że zobaczą go ludzie o różnych kolorach, w tym widzowie i koledzy artyści.

„To ogromna odpowiedzialność”, powiedział Poitier Winfrey. „Zaakceptowałem to. Przeżyłem, aby pokazać, jak cenię tę odpowiedzialność. Musiałem to zrobić. Aby inni przyszli po mnie, musiałem zrobić pewne rzeczy”.

O jego działalności

Poitier jest najbardziej znany ze swojej pracy i tego, jak zaangażował się w ruch na rzecz praw obywatelskich. W 1963 uczestniczył w Marszu w Waszyngtonie, aw 1964 aktor pojechał do Missisipi, aby spotkać się z aktywistami w dniach po niesławnej masakrze trzech młodych działaczy na rzecz praw obywatelskich.

„Natura mojego życia przez ostatnie 36 lat, pilność, z jaką jest to dziś wyraźnie wiadome, bulgocze we mnie osobiście w tych latach. Przynajmniej przez większość roku doszedłem do wieku dojrzewania. Byłem zainteresowany obywatelami. Prawa są walcząc o potrzebę przetrwania” – powiedział Poitier. Uczestnicy z Waszyngtonu i sfilmowani w 1963 roku.

„Konieczne jest zaangażowanie się w jakąkolwiek działalność, która na jakiś czas zmniejszy mój ciężar, aby utrzymać samoobronę i przetrwanie” – powiedział o swojej decyzji o uczestnictwie w marszu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *