Oto dlaczego banki „zbyt duże, by upaść” ratowały Pierwszą Republikę

Konsorcjum 11 gigantycznych rywalizujących ze sobą banków zebrało się w czwartek, aby ratować własną Pierwszą Republikę z siedzibą w Kalifornii, aby pomóc ustabilizować chwiejny amerykański system finansowy.

Transfer 30 miliardów dolarów do Pierwszej Republiki przez banki, w tym JPMorgan, Citigroup i innych gigantów bankowych uznanych za „zbyt dużych, by upaść” w następstwie kryzysu finansowego z 2008 r., wywołuje ucieczkę depozytów od mniejszych pożyczkodawców.

Podnosi również brwi na temat relacji między Wall Street a rządem federalnym.

Ratunek dla sektora prywatnego następuje kilka dni po ratowaniu przez sektor publiczny Silicon Valley Bank (SVB) i Signature Bank przez Federalną Korporację Ubezpieczeń Depozytów (FDIC), Rezerwę Federalną i Departament Skarbu.

W tej umowie pieniądze podatników są wykorzystywane do zapobiegania udzielaniu pożyczek federalnych bankom w trudnej sytuacji.

Urzędnicy administracyjni uważają, że ruch w celu ratowania Pierwszej Rzeczypospolitej powstał z inicjatywy Departamentu Finansów, ale Raport o wielu punktach sprzedaży Sekretarz skarbu Janet Yellen polegała na dyrektorze generalnym JPMorgan, Jamiem Dimonie, aby wypracować umowę.

Skutki wiadomości były natychmiastowe dla Pierwszej Republiki, która od poniedziałku straciła 80 procent wartości swoich akcji.

Akcje Pierwszej Republiki wzrosły o 10 procent na wieść o pakiecie ratunkowym w czwartek, ale spadły o ponad 30 procent podczas piątkowego handlu.

Oto, co musisz wiedzieć o ostatnim ratowaniu banków i relacjach między rządem a dużymi finansami.

Wezwanie do wyciągnięcia konsekwencji: Biden wzywa Kongres do rozprawienia się z upadłymi dyrektorami banków

Przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell przybywa do Kongresu, aby omówić swój półroczny raport dotyczący polityki fiskalnej przed Senacką Komisją ds. Bankowości, Mieszkalnictwa i Spraw Miejskich we wtorek, 7 marca 2023 r.

Prywatne banki twierdzą, że ratowanie było ich pomysłem, ale raport sugeruje coś innego

Przedstawiciele sektora bankowego powiedzieli The Hill, że ratowanie Pierwszej Republiki w wysokości 30 miliardów dolarów było pomysłem banków i że posunięcie to miało na celu ustabilizowanie sektora finansowego w interesie całej gospodarki.

Gospodarka znajduje się pod presją ośmiu kolejnych podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.

Urzędnicy amerykańscy powtórzyli tę linię, mówiąc, że popierają ten ruch, ale nie są za niego odpowiedzialni.

READ  Pożar w Nowym Meksyku „pali sposób życia”

„To wsparcie ze strony grupy dużych banków jest bardzo mile widziane i pokazuje odporność systemu bankowego” – czytamy w czwartkowym oświadczeniu Ministerstwa Skarbu i innych agencji rządowych.

Ale raporty z The New York Times i innych placówek mówią, że ratowanie sektora prywatnego było pomysłem Yellen i że zasugerowała to Dimonowi z JPMorgan, który współpracował z liderami branży w celu zebrania funduszy.

Odkupienie w czasie rzeczywistym: Megabanks First Republic Out

„Wciąż posiniaczony po ratowaniu JP Morgan Washington Mutual i Bear Stearns podczas kryzysu finansowego w 2008 roku, Dimon zaczął dzwonić do innych dyrektorów generalnych i zbierać pieniądze”, donosił Times w piątkowym biuletynie Dealbook.

„Jamie Dimon i Janet Yellen rozmawiali we wtorek, kiedy przedstawił pomysł: co by było, gdyby najwięksi kredytodawcy w kraju zdeponowali miliardy dolarów w First Republic Bank, ostatniej instytucji zepchniętej na skraj paniki deponentów” – donosi Bloomberg News. Czwartek.

Sekretarz Skarbu Janet Yellen przed posiedzeniem Senackiej Komisji Finansów
Sekretarz skarbu Janet Yellen przybywa na przesłuchanie Senackiej Komisji Finansów w celu omówienia propozycji budżetu prezydenta Bidena na rok podatkowy 2024, czwartek, 16 marca 2023 r. Annabelle Gordon

Uniknięto kolejnego apelu o ratowanie pieniędzy podatników

Kilka dni po dokonaniu płatności na ubezpieczenie bogatych deponentów w sektorze kapitału podwyższonego ryzyka w SVB prywatna akcja ratunkowa wciąga podatników w kolejną upadłość banku.

Politycznych skutków drugiej rundy ratowania banków publicznych mogła uniknąć administracja Bidena, prosząc o pomoc prywatnych bankierów.

„Ta pierwsza republikańska rzecz jest rozczarowująca” – powiedziała w piątek w telewizji CNBC była przewodnicząca FDIC, Sheila Baier. „Przynajmniej nie korzystają ze wsparcia rządowego, cieszę się, że prywatne banki starają się to zapewnić, ale nie jest jasne, czy to działa. Problem polega na tym, że strach staje się głównym problemem.

„To klasyczny problem Jimmy’ego Stewarta” – dodał, odnosząc się do słynnego popkulturowego przykładu paniki bankowej w klasycznym filmie bożonarodzeniowym „To wspaniałe życie”.

Czy nikt nie lubi dopłat? „Niefortunne i błędne”: wściekli podatnicy reagują na niedawne ratowanie banków

Baier powiedział, że ludzie muszą zrozumieć, że depozyty nie są bezpieczne w banku, ale są ponownie inwestowane w przedsięwzięcia o różnym stopniu ryzyka.

Inwestor miliarder Bill Ackman wezwał do ratowania Pierwszej Republiki „Zła polityka” w tweecie w czwartek i nalegał, aby za kulisami składano gwarancje dotyczące pieniędzy podatników.

READ  Wyniki Comcast (CMCSA) w czwartym kwartale 2023 r

„Rozprzestrzenianie ryzyka zarażenia finansowego w celu uzyskania fałszywego zaufania [First Republic Bank] Zła polityka” – napisał. „ [systemically important banks] Nie dokonaliby tej niskodochodowej inwestycji w depozyty, chyba że zostaliby do tego zmuszeni, bez gwarancji [First Republic Bank] Jeśli to się nie powiedzie, depozyt zostanie zatrzymany.

Inni finansiści nie zgodzili się z tym, podkreślając komercyjny charakter inwestycji konsorcjum.

„To transakcja biznesowa, należy to zrobić. Tak, zachęcają do tego Ministerstwo Skarbu i Fed, ale jest to właściwe i oczywiście im się płaci. Więc to nie jest ratunek”, założyciel Westwood Capital Dan Albert powiedział The Hill.

„Pożyczanie depozytów z innych banków nie jest niczym nowym. Pośrednictwo depozytowe jest czymś, co zdarzało się od zawsze. Istnieje wyraźna chęć zwiększenia płynności i depozytów w różnych instytucjach, ale w rzeczywistości wiele banków ma nadwyżki depozytów” – dodał.

Pieczęć Departamentu Skarbu przed budynkiem Departamentu Skarbu w Waszyngtonie, 4 maja 2021 r. (AP Photo/Patrick Semansky, plik)

Małe banki są zdesperowane

Małe i średnie banki są wściekłe po tym, jak Yellen powiedziała Kongresowi w tym tygodniu, że tylko duże banki będą powstrzymywane przez podatników, a nie cały sektor bankowy o wartości 23 bilionów dolarów.

„Narodowe banki społeczne potępiają dzisiejsze oświadczenia sekretarz skarbu Janet Yellen, które będą chronić tylko systematycznie ryzykowne banki, ratowanie dużych banków, które nagradza niegospodarność i ryzykowne zachowanie” – powiedziała Rebecca Romero Rainey, prezes Independent Community Bankers. — napisano w czwartkowym oświadczeniu w Stanach Zjednoczonych.

Jak na ironię, inwestorzy zauważają, że filantropijny ruch JP Morgan i innych w kierunku Pierwszej Republiki mógłby pomóc ich biznesom, wydając się tak wiarygodnymi jak rząd federalny.

„Spójrzmy prawdzie w oczy. Duże banki były dużymi beneficjentami w ostatnim tygodniu” – powiedział Albert. „Nie mogę ci powiedzieć, ile znanych mi biznesów jest prowadzonych przez te małe, małe banki, w zasadzie każdy bank poniżej szczytu”. pięć.

– To śmieszne – powiedział. „Ludzie panikują, niepotrzebnie, pamiętajcie. To szaleństwo, to absolutne szaleństwo.

READ  Wysiłek dyplomatyczny Garcettiego jest owiany skandalem, pokonując ostatnią przeszkodę

Podatnicy wciąż są wściekli na ratowanie sektora finansowego

Nowa ankieta Ipsos opublikowana w tym tygodniu na temat stosunku do ratowania banków pokazuje, że większość Amerykanów uważa, że ​​podatnicy nie powinni być karani za upadające banki.

„84 procent Amerykanów zgadza się – a 56 procent zdecydowanie się zgadza – w tym 85 procent demokratów i 86 procent republikanów, że podatnicy nie powinni płacić za lekkomyślne zarządzanie bankiem” – wynika z sondażu.

Więcej informacji: Co musisz wiedzieć o kryzysie bankowym w tym tygodniu

Ale ankieta wykazała również, że 49 procent Amerykanów „opowiada się za rządowym ratowaniem amerykańskich instytucji finansowych”, w porównaniu z 37 procentami w 2012 roku.

„Żyjemy w kapitalizmie, więc nasza gospodarka nie może się załamać” – powiedziała The Hill Ellen McDig, emerytowana pielęgniarka z Nowego Jorku. – Zastanawiam się, dokąd to naprawdę zmierza?

Tabliczka z nazwą JP Morgan Chase & Co. pod budynkiem siedziby firmy
JP Morgan był jednym z 11 banków, które zebrały pakiet ratunkowy Pierwszej Republiki.

Czy można wezwać podatników do ponownego zatrzymania całego systemu bankowego?

Biały Dom wydał w piątek oświadczenie, w którym stwierdził, że Kongres powinien zezwolić FDIC na surowsze karanie dyrektorów upadających banków, zmniejszając ich wynagrodzenia i uniemożliwiając im przyszłe prace w bankach.

Ale, podobnie jak w przypadku SVB, prezydent nie zastanawiał się, czy FDIC powinna wezwać Kongres do zamrożenia wszystkich depozytów powyżej 250 000 USD w całym sektorze bankowym.

Stanie się tak tylko wtedy, gdy zaczną się pojawiać „prawdziwe problemy systemowe z nieubezpieczonymi depozytami”, powiedział w piątek były przewodniczący FDIC, Bayer.

Podnosząc kartę: Dolina Krzemowa, oto kto płaci za odzyskanie depozytów bankowych

„Zrobiliśmy to podczas Wielkiego Kryzysu Finansowego. To będzie tymczasowe” – powiedział Bayer. Słuchaj, nie lubię wszelkiego rodzaju ratowań, więc robię to tylko wtedy, gdy widzą prawdziwe problemy systemowe z nieubezpieczonymi depozytami.

Członek Komisji Usług Finansowych Izby Reprezentantów, Rep. Blaine Luedkemeyer (R-Mo.) powiedział Politico w środę, że Kongres powinien tymczasowo ubezpieczyć wszystkie depozyty bankowe.

„Jeśli tego nie zrobicie, nastąpi run na wasze małe banki” – powiedział. „Wszyscy wezmą swoje pieniądze i uciekną do JP Morgan i tych naprawdę dużych upadających banków, które staną się większe, a wszyscy inni staną się mniejsi i słabsi, a to będzie naprawdę złe. Dla naszego systemu. „

Prawa autorskie 2023 Nexstar Media Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. Te treści nie mogą być publikowane, transmitowane, przepisywane ani redystrybuowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *