Pentagon zaostrza kontrolę informacji niejawnych po wycieku

WASZYNGTON, 5 lipca (Reuters) – Pentagon ogłosił w środę, że planuje zaostrzyć ograniczenia dotyczące informacji niejawnych po tym, jak kwietniowy lotnik został aresztowany i później oskarżony o publikowanie tajnych dokumentów w komunikatorze Discord.

45-dniowy przegląd nie zidentyfikował ani jednego punktu awarii, ale Pentagon stwierdził, że zasady dotyczące urządzeń elektronicznych we wrażliwych obszarach były niejasne i doprowadziły do ​​niespójności w ich wdrażaniu.

Pentagon powiedział, że nowe środki obejmują powołanie „ściśle tajnych funkcjonariuszy kontroli”, utworzenie nowego biura zagrożeń wewnętrznych i plany systemów wykrywania urządzeń elektronicznych w tajnych, tajnych i ściśle tajnych miejscach pracy.

Jack Douglas Teixeira, lat 21, z North Titan w stanie Massachusetts, został w zeszłym miesiącu oskarżony o sześć zarzutów świadomego posiadania i rozpowszechniania informacji niejawnych związanych z bezpieczeństwem narodowym.

Wyciek dokumentów, w większości opublikowanych na platformach społecznościowych, uznano za najpoważniejsze naruszenie bezpieczeństwa, ponieważ w 2010 roku na stronie WikiLeaks pojawiło się ponad 700 000 dokumentów, filmów i depesz dyplomatycznych.

Departament Sprawiedliwości poinformował, że każdy zarzut nielegalnego posiadania i przekazywania informacji dotyczących bezpieczeństwa narodowego jest zagrożony karą do 10 lat więzienia, do trzech lat nadzorowanego zwolnienia i grzywną w wysokości do 250 000 USD.

Prokuratorzy twierdzą, że Teixeira ujawnił poufne dokumenty grupie graczy za pośrednictwem komunikatora Discord.

„Widzimy tutaj, że mamy rosnący ekosystem tajnych obiektów i okrojoną siłę roboczą” – powiedział dziennikarzom wysoki rangą urzędnik obrony USA.

„Jako ktoś, kto przeczytał wiele zasad DoD, nie są to jasne dokumenty” – powiedział urzędnik.

Urzędnik powiedział, że Pentagon musi bardziej jasno określić swoją politykę dotyczącą informacji niejawnych i miejsc, w których można uzyskać do nich dostęp, a także większą odpowiedzialność personelu pracującego z informacjami wrażliwymi.

Reportaż Billa Stewarta i Idrisa Ali; Montaż autorstwa Franklina Balla i Marka Heinricha

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Aktor Saran mówi, że jego postać nigdy nie kłamie – The Hollywood Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *