Pierwsza Republika podejmuje ostatnią próbę znalezienia ratunku

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Amerykańskie organy regulacyjne ścigają się, aby znaleźć zbawiciela, który kupi First Republic Bank w ramach umowy, która może zostać ogłoszona już w niedzielę.

Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów podobno zwróciła się do sześciu banków o złożenie oferty na oblężonego pożyczkodawcę.

Akcje Pierwszej Republiki spadły w zeszłym tygodniu po tym, jak przyznała, że ​​klienci wycofali w marcu depozyty o wartości 100 miliardów dolarów.

W tym czasie upadł konkurencyjny bank z Doliny Krzemowej, wywołując obawy przed szerszym kryzysem bankowym.

Po upadku SVB szybko nastąpił upadek innego amerykańskiego pożyczkodawcy, Signature Bank.

Według doniesień Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC), amerykański organ nadzoru finansowego, szukał ofert dla Pierwszej Republiki do końca zeszłego tygodnia i oceniał je przez weekend.

Agencja informacyjna Reuters donosi, że JPMorgan Chase, gigant bankowości inwestycyjnej, ma być jednym z banków zaproszonych do przetargu na Pierwszą Republikę. Rozumie się również, że skontaktowano się z Bank of America.

BBC skontaktowało się z FDIC, JPMorgan i Bank of America w celu uzyskania komentarza.

Obawy o globalny sektor bankowy wzrosły w zeszłym miesiącu, gdy pojawiły się problemy w banku w Dolinie Krzemowej.

Banki centralne na całym świecie gwałtownie podniosły stopy procentowe w ciągu ostatniego roku, aby ograniczyć podwyżkę stóp, zwaną inaczej inflacją.

Uderzyło to w wartości dużych portfeli obligacji, które banki kupowały, gdy stopy procentowe były niskie, wywołując obawy, że inne firmy znalazły się w podobnej sytuacji.

Tymczasem w Europie szwajcarski gigant bankowy Credit Suisse – który od wielu lat pogrąża się we własnych problemach – powiedział, że będzie musiał pożyczyć 54 miliardy dolarów od krajowego banku centralnego, aby wzmocnić swoje finanse.

Podobnie jak Silicon Valley Bank, First Republic jest średniej wielkości amerykańskim pożyczkodawcą. W marcu grupa 11 amerykańskich banków wystąpiła z inicjatywą wstrzyknięcia 30 miliardów dolarów do Pierwszej Republiki w celu ustabilizowania biznesu. Wśród nich był JPMorgan.

Jednak inwestorzy w banku byli zaniepokojeni w zeszłym tygodniu, gdy I Rzeczpospolita ujawniła, ilu deponentów wycofało się z banku w marcu.

First Republic zalicza do swoich klientów zamożne osoby, których pieniądze prawdopodobnie byłyby zagrożone, gdyby nie udało się znaleźć kupca. W Stanach Zjednoczonych Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) ubezpiecza depozyty do 250 000 USD.

Kiedy Dolina Krzemowa i Signature Bank upadły, FDIC wkroczył, mówiąc, że ubezpieczy wszystkie depozyty, aby zapobiec napływowi ludzi próbujących wyciągnąć swoje pieniądze, znanemu jako panika na banki.

Jeśli nie możesz znaleźć kupca na Pierwszą Republikę, FDIC może podjąć podobne działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *