Pierwsze dane z NASA Webb Space Telescope mają astronomów na Twitterze Buzzing

Chociaż od NASA minął już ponad tydzień Ujawniono pierwszy oszałamiający zestaw zdjęć z Kosmicznego Teleskopu Jamesa WebbaEuforia, która nastąpiła po audycji z 12 lipca, nie osłabła. A w tempie, w jakim JWST zbiera dane kosmologiczne, nie spodziewam się tego w najbliższym czasie.

Już teraz wielu astronomów z zapałem bada publiczne zbiory danych JWST, starając się jak najlepiej zrozumieć cenne informacje, które ta maszyna o wartości 10 miliardów dolarów zebrała, gdy została zainstalowana w kosmosie milion mil od Ziemi. Na przykład w poniedziałek Gabriel Brammer, adiunkt na Uniwersytecie w Kopenhadze, opublikował na Twitterze oszałamiający fioletowy wir. To żywa otchłań zakorzeniona w danych JWST pobranych online z odległej galaktyki NGC 628, znanej jako Messier 74 lub „Galaktyka fantomowa”.

„O mój Boże” – napisał Brammer na Twitterze. 30 milionów lat świetlnychświecące hipnotyczne ciało spiralne.

Zasadniczo, aby osiągnąć ten zdumiewający wynik, Brammer przetworzył surowe dane JWST zebrane przez instrument średniej podczerwieni (MIRI), który został zakopany w portalu o nazwie Archiwum Kosmicznego Teleskopu Barbary A. Mikulskiego. Następnie Brammer ustawił różne filtry kolorów dla długości fal wykrywanych przez MIRI jako emanujących z Messiera 74 – galaktyki wypełnionej cząsteczkami zwanymi wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi – aby naprawdę się wyróżniały.

Brammer napisał w odpowiedzi na ciekawskich komentatorów: „Aby uzyskać nieco więcej kontekstu, fioletowa obsada jest w rzeczywistości »prawdziwa« w tym sensie, że emisje z międzygwiazdowego dymu papierosowego (cząstki PAH) sprawiają, że filtry używane dla kanałów niebieskiego i czerwonego są jaśniejsze w stosunku do zielony Innymi słowy, ciężkie odmiany ametystu, które widzimy, są estetycznie dokładne.

Ale jeśli chodzi o sporadyczne obserwacje i artystyczne wyobrażenia o odkryciach JWST, Brammer nie jest bynajmniej odosobniony. W rzeczywistości astronom NASA Janice Lee – która według Brammera jest odpowiedzialna za „planowanie i wykonanie” danych kryjących się za majestatem fiołków – przeniosła się na Twittera z mrożącą krew w żyłach formułą JWST.

READ  Nowa symulacja MIT ujawnia ważne informacje na temat narodzin wszechświata

Lee napisał w tweecie, że jest to obraz GIF NGC 7496, który przełącza się między widzialną soczewką Hubble’a a soczewką podczerwoną JWST, aby oświetlić „ciemne pasy pyłu, ujawniając szczegółowo wczesne etapy powstawania gwiazd”. Co zaskakujące, ten piękny spektakl jest częścią mojego większego projektu, który jest częścią: programu o nazwie Phangs lub Fizyka z wysoką dokładnością kątową w pobliskich galaktykach.

Według NASA, Phangs ma misję ujawnienia tajemnic powstawania gwiazd za pomocą JWST, jednocześnie dzieląc się wszelkimi odkryciami z całą społecznością astronomiczną. Krótko mówiąc, chodzi o to, aby pomóc naukowcom z całego świata połączyć ręce podczas oglądania JWST, przyspieszając w ten sposób proces dekodowania niefiltrowanego wszechświata.

OK, ale czekaj. jest więcej.

Niektórzy naukowcy ogłosili na Twitterze, że rozpoczęli przesyłanie artykułów opartych na informacjach JWST do recenzji. Wszystko to dzieje się bardzo, bardzo szybko. Na przykład Mike Engiser, naukowiec z Space Telescope Science Institute, opublikował na Twitterze informację o badaniu związanym z JWST, związanym z przejściową i potencjalną supernową. Według Engessera ta potencjalna gwiezdna eksplozja została uchwycona przez kamerę bliskiej podczerwieni JWST. Warto zauważyć, że Brammer również pomógł temu zespołowi w jego analizie.

W lewym górnym rogu, wyjaśnia Engesser, można zobaczyć kolorowe złożone zdjęcie z danych NIRCam JWST, a po prawej wersję optyczną z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a dla tego samego regionu, wykonaną w 2011 roku.

Ale kopiąc głębiej, dosłownie i w przenośni, wielu badaczy skupiło się również na tym, co może być „najstarszą galaktyką, jaką kiedykolwiek widzieliśmy”, zauważoną dzięki wcześnie opublikowanym danym JWST NIRCam. Dla niewprawnego oka wydaje się, że jest to czerwona kropka czająca się na czarnym tle.

Astronom z Harvardu Rohan Naidoo i współpracownicy Mówi, że ta galaktyka może utrzymać masę miliarda słońc w preprintie arXiv, który dotyka również innego ważnego obiektu galaktycznego. Jednak, jak wskazuje Naidoo, po tej galaktycznej układance binarnej jest jeszcze inny zespół. Oni też to zrobili Prześlij artykuł poglądowy do arXiv.

READ  Niesferyczna „krowa” – dziwna eksplozja wielkości naszego Układu Słonecznego wprawia astronomów w zakłopotanie

Te odkrycia już zarysowują powierzchnię istniejących zbiorów danych JWST. W ciągu zaledwie dziewięciu dni społeczność astronomiczna była w stanie wydobyć niewiarygodną ilość informacji z instrumentów JWST. Wygląda na to, że dzięki wspaniałemu nowemu obiektywowi NASA na Wszechświecie obserwatorzy gwiazd na pewno zobaczą przed sobą wiele wspaniałych lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *