Magnus Carlsen nie obroni tytułu mistrza świata

GM Magnus Carlsen Nie obroni Mistrzostw Świata przed General Motors Ian Nepomnyashchi Następny rok. Carlsen ogłosił swoją decyzję w sprawie notacja dźwiękowa Wtorek. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zwycięzca Mistrzostw FIDE Kandydatów Nepomniachtchi będzie teraz grał w Mistrzostwach Świata z kandydatem na drugie miejsce GM. Ding Liren.

„Rozmawiałem z ludźmi z mojego zespołu, rozmawiałem z FIDE, rozmawiałem też z Ianem” – powiedział Carlsen. „Wniosek jest bardzo prosty: nie jestem podekscytowany kolejną grą”. – Nie mam wiele do zyskania. Nieszczególnie mi się to podoba i chociaż jestem pewien, że mecz będzie interesujący ze względów historycznych, nie mam ochoty grać i po prostu nie zagram.

Tym samym Carlsen potwierdził swoje wcześniejsze podejrzenia wyrażone 14 grudnia 2021 i Później Wizyta, umówione spotkanie: Po rozegraniu pięciu meczów mistrzostw świata już się tym nie cieszy.

„To była fajna przejażdżka, odkąd zdecydowałem się grać dla nominowanych w 2013 roku i szczerze mówiąc z kaprysu. Po prostu zdecydowałem, że to może być zabawne, a ponieważ tytuł mistrza świata dał mi tak wiele i otworzył tak wiele drzwi , Jestem z tego zadowolony. Mecze były takie same. Czasem zabawne, a czasem trochę zabawne.

Norweska gwiazda pozostawia otwarte drzwi, by któregoś dnia wrócić na mecz, ale jest to mało prawdopodobne: „Nie wykluczam udziału w przyszłości, ale też nie będę na to liczyć”.

Carlsen skomentował pierwszy odcinek nowego podcastu „The Magnus Effect”.

Podczas turnieju Kandydatów FIDE Carlsen spotkał się z prezesem FIDE Arkadym Dvorkoviciem i dyrektorem generalnym Emilem Sotovskym, którzy najwyraźniej nie mieli wystarczających wpływów, by przekonać Carlsena do obrony tytułu po raz piąty.

Mówiąc o tym spotkaniu w Madrycie, Carlsen powiedział: „Nie miałem żadnych żądań ani sugestii na to spotkanie. Mieli kilka sugestii, ale sednem sprawy było to, że byłem tam, aby im powiedzieć, że nie zamierzam bronić tytułu w następny mecz Mistrzostw Świata FIFA”.

READ  2023 NWSL Draft Tracker: Pełna lista typów jako Phenomenon Alyssa Thompson zajmuje pierwsze miejsce w Angel City FC

Dvorkovic powiedział Chess.com, że szanuje decyzję mistrza świata i potwierdził, że zgodnie z regulaminem odbędzie się teraz mecz pomiędzy Deng Nepomnyakhchi.

Deng Nepomnyakhchi gra teraz w mistrzostwach świata. Zdjęcie: Maria Emelyanova / Chess.com.

Jak się okazuje, Carlsen nigdy nie zmienił zdania na temat uczucia, które odczuwał od jakiegoś czasu. „Pod koniec dnia wynik pozostaje i jest to taki, z którym czuję się komfortowo, i taki, o którym dużo myślałem od dłuższego czasu” – powiedział. Powiedziałbym, że ponad rok, może półtora roku. Na długo przed ostatnim meczem.

To nie pomogło Nepomniachtchi wykwalifikowany Na drugi mecz z Carlsenem, który wcześniej stwierdził, że woli przeciwnika nowej generacji, zwłaszcza GM Ali Reza Firouzja. „Cztery mistrzostwa na pięć – to nic dla mnie nie znaczyło. To było nic” – powiedział Carlsen we wczorajszym podcastu. „Byłem zadowolony z pracy, którą wykonałem. Cieszyłem się, że nie przegrałem meczu. Ale to wszystko”.

Carlsen powtórzył również ponownie, że zamierza kontynuować grę, a nie mecze: „Po prostu nie ma tu dwuznaczności: nie wycofam się z szachów. Będę aktywnym graczem. Wyjeżdżam dzisiaj, aby pojechać do Chorwacji, aby zagrać w Grand Chess Tour. Stamtąd pojadę do Chennai na Igrzyska Olimpijskie, co będzie bardzo interesujące, a norweska drużyna zajmuje tam czwarte miejsce. I dalej do Miami, które będzie jedną z największych atrakcji roku – FTX Crypto Cup, który będzie świetny, a zaraz potem Sinquefield Cup.

Deng Liren: „Nowa Era”

„W mojej głowie pojawia się teraz wiele uczuć i muszę się z nimi uporać” – powiedział Ding w pierwszej reakcji Chess.com. „Ale jestem bardzo podekscytowany, że w przyszłym roku rozegram mecz o mistrzostwo świata, aby walczyć o koronę”.

Dzwoniąc z Barcelony, gdzie Deng mieszka w mieszkaniu znajomego, zdradził, że dostał Covida zaraz po Turnieju Kandydatów i w związku z tym nie mógł jeszcze wrócić do Chin. Teraz całkowicie wyzdrowiał i wróci za około dwa tygodnie. Chiński gracz jest zaskoczony decyzją Carlsena:

READ  Arsenal oferuje ulepszoną ofertę Declan Rice, o wartości do 105 milionów funtów

„Wiedziałem, że miał wątpliwości, ale spodziewałem się, że będzie grał. Ale to też rozumiem. Bycie mistrzem świata oznacza wiele obowiązków; jest wiele rzeczy, z którymi trzeba się uporać”.

Zaproszenie Ding Liren Zoom
Ding Liren podczas rozmowy Zoom z Barcelony z Chess.com.

Ding zauważył podobieństwa do Yuzuru Hanyu, japońskiego łyżwiarza figurowego, który również wczoraj ogłosić Zrezygnował z zawodów, ale zamiast tego obiecał realizować swój cel na wystawach.

Świat szachów był świadkiem wcześniejszych momentów w historii, kiedy mistrz świata nie obronił tytułu. W 1946 r. General Motors Aleksander Elkin Zginął jako bohater. Zorganizowane dwa lata później mistrzostwa świata wygrała firma General Motors Michaił Botwinnik. W 1975 roku General Motors Bobby Fisher FIDE nie mogła zgodzić się z formatem meczu i straciła tytuł na rzecz zwycięskich zwycięzców GM Anatolij Karpow.

W 1993 roku General Motors Gary Kasparow Opuścił FIDE i zamiast tego grał w Mistrzostwach Świata w Profesjonalnej Lidze Szachowej. Doprowadziło to do rozłamu w świecie szachów, który trwał do 2006 roku, kiedy General Motors Władimir Kramnik Wygraj mecz zjazdowy z mistrzem FIDE GM Weselin Topałow.

„To nie jest idealna sytuacja, gdy najlepsi gracze nie bronią swojego tytułu, a tworzenie własnej organizacji nie jest wspaniałe”, powiedział Ding, dodając: „Lepiej dla fanów, aby najlepsi gracze rywalizowali o mistrzostwo świata, a Magnus był oczywiście najlepszym graczem na przestrzeni lat. Wkroczyliśmy w nową erę.”

Ding powiedział, że ma nadzieję, że Carlsen powróci „pewnego dnia” i czuł, że osiągnięcie najwyższej możliwej konkurencji również dało mu nową odpowiedzialność: „Muszę teraz poprawić swój angielski!”

Ian Nepomnyachchi: „Całkowicie rozczarowujące”

Modernizacja: Później tego samego dnia Chess.com rozmawiał również z Nepomniachczim, po tym jak zakończył on rozegranie pierwszych trzech rund Super United Chorwacja Rapid i Blitz w Zagrzebiu w Chorwacji.

„To nie był szok, ponieważ z pewnością nie był to pierwszy raz, kiedy usłyszałem o jego zamiarach” – powiedział. „Rozmawialiśmy też krótko po Madrycie i było całkiem jasne, że prawdopodobnie nie zagra. Ale, jak mówią, nadzieja umiera… „

READ  Finały NBA: Prowadzeni przez MVP Stepha Curry'ego Golden State Warriors wygrywają mistrzostwo w Game 6, wygrywając z Boston Celtics
Ian Nepomnyachchi o graniu w Ding Liren
Nepomniachtchi dzwoni z Zagrzebia w Chorwacji.

Mówiąc bardziej ogólnie, Challenger uważa, że ​​decyzja Carlsena nie jest dobra dla szachowego świata. „To bardzo szkodliwe, ale w tym momencie trudno ocenić, jak bardzo jest szkodliwe” – powiedział Nepomnyashchi. „Z ludzkiego punktu widzenia jest to całkowicie zrozumiała decyzja Magnusa i w pełni ją szanuję, pomimo mojego osobistego rozczarowania, że ​​tak się stało. Mamy jednak tę wspaniałą tradycję w szachach od prawie 150 lat i jest to coś naprawdę bezcennego”.

Zamiast tego, zmierzywszy się z Dengiem, Nepomniashchi powiedział: „Powiedziałbym, że w ogólnej mądrości szachowej jego umiejętności szachowe mogą z łatwością dorównać umiejętnościom Magnusa. Deng był bezsprzecznie jednym z najlepszych graczy ostatnich lat. pasmo 100 niepokonanych meczów, co jest w porządku. Ma zupełnie inny styl, chociaż jest zupełnie inną osobą, zupełnie innym graczem – i bardzo niebezpiecznym przeciwnikiem. Będzie ciężko!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *