Pierwsze próbki Marsa wylądują na Ziemi w 2033 r

Gdy Perseverance przeszukuje miejsce starożytnego jeziora, które istniało od miliardów lat, zbiera skały i glebę. Ten materiał jest ważny, ponieważ może zawierać dowody przeszłych mikroorganizmów, które ujawniłyby, czy na Marsie istniało życie. Naukowcy będą mieli możliwość wykorzystania jednych z najbardziej zaawansowanych narzędzi na całym świecie do badania tych cennych okazów.

Ambitny program zwrotu próbek Marsa obejmuje współpracę między dwiema agencjami w celu pobrania 30 próbek z Czerwonej Planety. Wiele misji na Marsa zostanie uruchomionych jeszcze w tej dekadzie, aby przechwycić próbki i bezpiecznie je zwrócić.

Program zbliża się do końca fazy projektowania koncepcyjnego, a NASA zakończyła przegląd wymagań systemowych. Rewizja doprowadziła do zmian, które zmniejszyłyby złożoność przyszłych misji i zwiększyły prawdopodobieństwo sukcesu, według urzędników NASA.

„Faza projektu koncepcyjnego polega na tym, że każdy aspekt planu misji jest umieszczany pod mikroskopem” – powiedział w oświadczeniu Thomas Zurbuchen, zastępca administratora Dyrekcji Misji Naukowych NASA. „Istnieją pewne znaczące i korzystne zmiany w planie, które można bezpośrednio przypisać niedawnym sukcesom Perseverance w Jezero i imponującym osiągom naszego samolotu na Marsa”.

Na początku Plan zakładał uruchomienie rydwanu z aportem Wraz z lądownikiem do pobierania próbek w połowie 2020 roku, wystrzelonym na powierzchnię Marsa, łazik pobrał próbki z miejsca, w którym wytrwałość ukryła je na powierzchni Marsa.

Teraz trwałość będzie podstawowym środkiem transportu próbek do sondy. Najnowsza ocena stanu zdrowia i oczekiwanej długości życia łazika pokazuje, że powinien on pozostać w idealnym stanie, aby sam dostarczyć próbki w 2030 roku. Do sondy wróci wytrwałość, a ramię robota łazika będzie transportować próbki.

Próbnik do odzyskiwania próbek będzie zawierał dwa helikoptery do odzyskiwania próbek, podobne w stylu do helikoptera Ingenuity, który obecnie znajduje się na powierzchni Marsa – zamiast pojazdu do pobierania próbek.

READ  Myszołów jastrzębiak: owad podobny do ptaka z ogromnym aparatem gębowym do ssania

„Ostatnie operacje śmigłowca Ingenity na Marsie, które wykonały 29 lotów – ponad 24 – pokazały nam potencjalne korzyści ze śmigłowców Mars” – powiedział Jeff Gramling, dyrektor programu Mars Sample Return Program.

Inżynierowie byli pod wrażeniem wydajności kreatywności. Helikopter przetrwał ponad rok swojej przewidywanej długości życia. W przypadku, gdy upór nie może zwrócić próbek do sondy, małe helikoptery będą mogły odlecieć od sondy i użyć broni do pobierania i zwracania próbek.

Dwa typowe śmigłowce powrotne będą podobne rozmiarami do Kreatywności, ale będą nieco cięższe. Nogi do lądowania będą wyposażone w małe kółka zapewniające mobilność, aby umożliwić im podróżowanie po Ziemi, a także latanie, a każdy helikopter będzie miał małe ramię, które będzie mogło pobierać probówki, powiedział Richard Cook, dyrektor programu Mars Sample Return w NASA. Napęd odrzutowy. Laboratorium w Pasadenie w Kalifornii.

Jeśli stan zdrowia utrzymuje się na tym samym poziomie przez następne osiem lat i nie potrzebujesz żadnej pomocy przy zwracaniu próbek do sondy, helikoptery mogą monitorować i robić zdjęcia procesu.

Zwróć próbki na Ziemię

Łazik do pobierania próbek zawiera również pojazd Mars Ascent Vehicle – pierwszą rakietę wystrzeloną z powierzchni Marsa, w której próbki są bezpiecznie umieszczone wewnątrz. Statek kosmiczny ma obecnie wystartować z Marsa w 2031 roku.

Oddzielna misja zostanie wystrzelona z Ziemi w połowie 2020 roku, o nazwie Earth Return Orbiter, aby spotkać się z łazikiem Mars Ascent Rover.

Na pokładzie Earth Return Orbiter znajduje się system przechwytywania/przechowywania i powrotu, który będzie zbierał próbki z Mars Ascent Rover, podczas gdy oba pojazdy znajdują się na orbicie wokół Marsa.

Potem sonda powrotna Ziemi powróci do naszego świata. Gdy statek kosmiczny zbliży się do Ziemi, uruchomi wehikuł wejścia na Ziemię zawierający pamięć podręczną próbek, a statek kosmiczny wyląduje na Ziemi w 2033 roku.

Poznaj odkrywcę, który może być pierwszym, który szuka życia w jaskiniach Marsa

Wcześniej agencja poinformowała, że ​​próbki mogą wrócić na Ziemię do 2031 roku, ale planowane daty startu orbitera jesienią 2027 roku, a lądownika latem 2028 roku, wyznaczyły nową datę przybycia.

Mohandessin Obecnie testuje Robotyczne elementy kampanii w ośrodkach NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej. Program zwrotu próbek Marsa przejdzie do początkowej fazy projektowania w październiku, która potrwa około roku. Faza projektowania doprowadzi do rozwoju technologii oraz modeli inżynieryjnych kluczowych komponentów.

„ESA kontynuuje z pełną prędkością rozwój zarówno sondy powrotnej do Ziemi, która wykona historyczną podróż z Ziemi na Marsa i z powrotem, jak i ramienia do przenoszenia próbek, które automatycznie umieści przed sobą probówki z próbkami na pokładzie orbitalnego pojemnika na próbki. ” powiedział David Parker, dyrektor ds. Eksploracji. Ludzki i robotyczny start ESA, w oświadczeniu: „Wystrzelenie z powierzchni Czerwonej Planety”.

READ  Naukowcy wychwytują smutny krzyk czarnej dziury

Różne próbki

Rydwan Wytrwałości zebrał do tej pory 11 próbek skał rdzeniowych. Próbki reprezentują „niesamowitą gamę materiałów”, powiedział Meenakshi Wadwa, główny naukowiec zwracający próbki Marsa i dyrektor Szkoły Eksploracji Ziemi i Kosmosu na Uniwersytecie Stanowym Arizony.

„W rzeczywistości ostatni z nich to drobnoziarnista skała osadowa, która ma największy potencjał do zachowania biometrycznych odcisków palców, więc mamy już różne materiały w torbie, że tak powiem, i jesteśmy naprawdę podekscytowani możliwością”. powiedział Waddoa.

Chińska sonda Mars sfotografowała całą Czerwoną Planetę

„Wspólna praca nad historycznymi przedsięwzięciami, takimi jak zwrot marsjańskiej próbki, nie tylko dostarcza bezcennych danych na temat naszego miejsca we wszechświecie, ale zbliża nas do siebie tutaj na Ziemi” – powiedział Zurbuchen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *