Pierwszy prywatny zespół astronautów powitał stację kosmiczną na pokładzie platformy orbitalnej

9 kwietnia (Reuters) – Pierwszy w pełni prywatny zespół astronautów, jaki kiedykolwiek został wystrzelony na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), został powitany na pokładzie Orbitalnej Platformy Badawczej w sobotę, aby rozpocząć tygodniową misję naukową, zapowiadaną jako kamień milowy w komercyjnych lotach kosmicznych.

Ich przybycie nastąpiło około 21 godzin po tym, jak czteroosobowy zespół reprezentujący firmę Axiom Space z Houston wystartował w piątek z NASA Kennedy Space Center na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9.

Kapsuła Crew Dragon została wystrzelona na orbitę przez rakietę, która zadokowała na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej około 8:30 EDT (1230 GMT) w sobotę, gdy dwa statki kosmiczne unosiły się około 250 mil (420 km) nad środkowym Atlantykiem. Pokazano transmisję na żywo online z połączenia Narodowej Administracji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Ostateczne podejście zostało opóźnione o około 45 minut z powodu usterki technicznej w materiale wideo używanym do monitorowania spotkania kapsuły z Międzynarodową Stacją Kosmiczną, ale przebiegło bezproblemowo.

Wielonarodowym zespołem Axiom, który planuje spędzić osiem dni na orbicie, kierował emerytowany astronauta NASA Michael Lopez Alegria, 63-letni wiceprezes firmy ds. rozwoju biznesu.

Drugim dowódcą był Larry Connor, przedsiębiorca z branży nieruchomości i technologii oraz pilot lotniczy z Ohio, który został wyznaczony na pilota misji. Connor ma ponad 70 lat, ale firma nie podała jego dokładnego wieku.

Wśród członków załogi Ax-1 byli filantrop inwestor i były izraelski pilot myśliwski Eitan Step (64 lata) oraz kanadyjski biznesmen i filantrop Mark Bathy (52 lata), obaj pełnią funkcję specjalistów misji.

Po zakończeniu dokowania zajęło prawie dwie godziny, zanim uszczelniony korytarz między stacją kosmiczną a kapsułą załogi został skompresowany i sprawdzony pod kątem wycieków przed otwarciem włazów, aby umożliwić nowo przybyłym astronautom wejście na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

READ  Hubble odkrywa nowonarodzone planety ukryte w tańczących cieniach

Zespół Ax-1 został powitany przez wszystkich siedmiu stałych, opłacanych przez rząd członków załogi, którzy już obsługują stację kosmiczną: trzech amerykańskich astronautów, jednego niemieckiego astronautę z Europejskiej Agencji Kosmicznej i trzech rosyjskich kosmonautów.

Czteroosobowy zespół Axiom, na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9, unosi się w pierwszej prywatnej misji astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną, z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Cape Canaveral na Florydzie, USA, 8 kwietnia 2022 r. REUTERS / Thom Baur

Transmisja internetowa NASA pokazała czterech uśmiechniętych astronautów Axiom, w ciemnoniebieskich kombinezonach lotniczych, płynących pierwsi, jeden po drugim, przez portal do stacji kosmicznej, i zostali ciepło przywitani przez załogę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uściskami i uściskami dłoni.

Lopez-Alegria później przymocował skrzydła astronauty do mundurów trzech astronautów Axiom — Connora, Stipe i Pathé — podczas krótkiego przyjęcia powitalnego.

Stipe jest teraz drugim Izraelczykiem, który poleciał w kosmos, po Ilan Ramonie, który zginął wraz z sześcioma kolegami z NASA w katastrofie promu kosmicznego Columbia w 2003 roku.

skupienie się na nauce

Nowo przybyli przywieźli ze sobą dwadzieścia naukowych i biomedycznych eksperymentów do przeprowadzenia na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w tym badania nad zdrowiem mózgu, komórek macierzystych serca, raka i starzenia, a także techniczną demonstrację wytwarzania optyki z wykorzystaniem napięcia powierzchniowego cieczy w warunkach mikrograwitacji.

Misja, współpraca między Axiom, spółką zależną Elona Muska, zajmującą się rakietami SpaceX, a NASA, została opisana przez tę trójkę jako ważny krok w rozwoju firm kosmicznych, które są wspólnie określane przez wtajemniczonych jako Low Earth Orbit Economy lub „LEO”. ekonomia”. W skrócie LEO. Czytaj więcej

Urzędnicy NASA twierdzą, że ten trend pomoże amerykańskiej agencji kosmicznej skupić więcej zasobów na głównych eksploracjach naukowych, w tym na programie Artemis mającym na celu powrót ludzi na Księżyc i ostatecznie na Marsa.

Podczas gdy stacja kosmiczna gościła okazjonalnych gości cywilnych, misja Ax-1 reprezentuje pierwszy komercyjny zespół astronautów, który został wysłany na Międzynarodową Stację Kosmiczną w zamierzonym celu jako orbitujące laboratorium badawcze.

Misja Axiom to także szósty lot kosmiczny SpaceX w ciągu prawie dwóch lat, po czterech misjach astronautów NASA na stację kosmiczną i wystrzeleniu Inspiration 4 we wrześniu, który po raz pierwszy wysłał na orbitę całkowicie cywilną załogę. Ten lot nie dokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

READ  Kosmiczny Teleskop Hubble'a NASA przechwytuje kosmiczny trójkąt formujący gwiazdy

Dyrektorzy Axiom twierdzą, że projekty astronautów i plany budowy prywatnej stacji kosmicznej na orbicie Ziemi znacznie wykraczają poza usługi astroturystyczne, które firmy takie jak Blue Origin i Virgin Galactic zapewniają bogatym poszukiwaczom mocnych wrażeń. (SPCE.N)należąca odpowiednio do miliarderów przedsiębiorców Jeffa Bezosa i Richarda Bransona.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raporty Steve’a Gormana z Los Angeles.) Montaż przez Angusa McSwana, Daniela Wallisa i Jonathana Otis

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *