Pierwszy prywatny zespół astronautów powitał stację kosmiczną na pokładzie platformy orbitalnej

9 kwietnia (Reuters) – Pierwszy w pełni prywatny zespół astronautów, jaki kiedykolwiek został wystrzelony na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), został powitany na pokładzie Orbitalnej Platformy Badawczej w sobotę, aby rozpocząć tygodniową misję naukową, zapowiadaną jako kamień milowy w komercyjnych lotach kosmicznych.

Ich przybycie nastąpiło około 21 godzin po tym, jak czteroosobowy zespół reprezentujący firmę Axiom Space z Houston wystartował w piątek z NASA Kennedy Space Center na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9.

Kapsuła Crew Dragon została wystrzelona na orbitę przez rakietę, która zadokowała na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej około 8:30 EDT (1230 GMT) w sobotę, gdy dwa statki kosmiczne unosiły się około 250 mil (420 km) nad środkowym Atlantykiem. Pokazano transmisję na żywo online z połączenia Narodowej Administracji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Ostateczne podejście zostało opóźnione o około 45 minut z powodu usterki technicznej w materiale wideo używanym do monitorowania spotkania kapsuły z Międzynarodową Stacją Kosmiczną, ale przebiegło bezproblemowo.

Wielonarodowym zespołem Axiom, który planuje spędzić osiem dni na orbicie, kierował emerytowany astronauta NASA Michael Lopez Alegria, 63-letni wiceprezes firmy ds. rozwoju biznesu.

Drugim dowódcą był Larry Connor, przedsiębiorca z branży nieruchomości i technologii oraz pilot lotniczy z Ohio, który został wyznaczony na pilota misji. Connor ma ponad 70 lat, ale firma nie podała jego dokładnego wieku.

Wśród członków załogi Ax-1 byli filantrop inwestor i były izraelski pilot myśliwski Eitan Step (64 lata) oraz kanadyjski biznesmen i filantrop Mark Bathy (52 lata), obaj pełnią funkcję specjalistów misji.

Po zakończeniu dokowania zajęło prawie dwie godziny, zanim uszczelniony korytarz między stacją kosmiczną a kapsułą załogi został skompresowany i sprawdzony pod kątem wycieków przed otwarciem włazów, aby umożliwić nowo przybyłym astronautom wejście na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

READ  Shubel: afrykański ptak wielkości człowieka, który zjada małe krokodyle i zabija swoich braci

Zespół Ax-1 został powitany przez wszystkich siedmiu stałych, opłacanych przez rząd członków załogi, którzy już obsługują stację kosmiczną: trzech amerykańskich astronautów, jednego niemieckiego astronautę z Europejskiej Agencji Kosmicznej i trzech rosyjskich kosmonautów.

Czteroosobowy zespół Axiom, na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9, unosi się w pierwszej prywatnej misji astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną, z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Cape Canaveral na Florydzie, USA, 8 kwietnia 2022 r. REUTERS / Thom Baur

Transmisja internetowa NASA pokazała czterech uśmiechniętych astronautów Axiom, w ciemnoniebieskich kombinezonach lotniczych, płynących pierwsi, jeden po drugim, przez portal do stacji kosmicznej, i zostali ciepło przywitani przez załogę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uściskami i uściskami dłoni.

Lopez-Alegria później przymocował skrzydła astronauty do mundurów trzech astronautów Axiom — Connora, Stipe i Pathé — podczas krótkiego przyjęcia powitalnego.

Stipe jest teraz drugim Izraelczykiem, który poleciał w kosmos, po Ilan Ramonie, który zginął wraz z sześcioma kolegami z NASA w katastrofie promu kosmicznego Columbia w 2003 roku.

skupienie się na nauce

Nowo przybyli przywieźli ze sobą dwadzieścia naukowych i biomedycznych eksperymentów do przeprowadzenia na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w tym badania nad zdrowiem mózgu, komórek macierzystych serca, raka i starzenia, a także techniczną demonstrację wytwarzania optyki z wykorzystaniem napięcia powierzchniowego cieczy w warunkach mikrograwitacji.

Misja, współpraca między Axiom, spółką zależną Elona Muska, zajmującą się rakietami SpaceX, a NASA, została opisana przez tę trójkę jako ważny krok w rozwoju firm kosmicznych, które są wspólnie określane przez wtajemniczonych jako Low Earth Orbit Economy lub „LEO”. ekonomia”. W skrócie LEO. Czytaj więcej

Urzędnicy NASA twierdzą, że ten trend pomoże amerykańskiej agencji kosmicznej skupić więcej zasobów na głównych eksploracjach naukowych, w tym na programie Artemis mającym na celu powrót ludzi na Księżyc i ostatecznie na Marsa.

Podczas gdy stacja kosmiczna gościła okazjonalnych gości cywilnych, misja Ax-1 reprezentuje pierwszy komercyjny zespół astronautów, który został wysłany na Międzynarodową Stację Kosmiczną w zamierzonym celu jako orbitujące laboratorium badawcze.

Misja Axiom to także szósty lot kosmiczny SpaceX w ciągu prawie dwóch lat, po czterech misjach astronautów NASA na stację kosmiczną i wystrzeleniu Inspiration 4 we wrześniu, który po raz pierwszy wysłał na orbitę całkowicie cywilną załogę. Ten lot nie dokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

READ  NASA odkrywa, jak wygląda czarna dziura i publikuje „remiks” kosmosu

Dyrektorzy Axiom twierdzą, że projekty astronautów i plany budowy prywatnej stacji kosmicznej na orbicie Ziemi znacznie wykraczają poza usługi astroturystyczne, które firmy takie jak Blue Origin i Virgin Galactic zapewniają bogatym poszukiwaczom mocnych wrażeń. (SPCE.N)należąca odpowiednio do miliarderów przedsiębiorców Jeffa Bezosa i Richarda Bransona.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raporty Steve’a Gormana z Los Angeles.) Montaż przez Angusa McSwana, Daniela Wallisa i Jonathana Otis

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *