PNC i JPMorgan składają ostateczne oferty na First Republic Bank na aukcji FDIC

NOWY JORK (Reuters) – BNC Financial Services Group (BNCN) i JPMorgan Chase & Co (JPM.N) są wśród banków, które mają złożyć ostateczne oferty na First Republic Bank (FRC.N) do południa w niedzielę. Źródła zaznajomione ze sprawą podały, że aukcja była prowadzona przez amerykańskie organy regulacyjne.

Trzy źródła powiedziały wcześniej Reuterowi, że FDIC ma ogłosić transakcję w niedzielę wieczorem przed otwarciem rynków azjatyckich, a regulator prawdopodobnie powie jednocześnie, że przejął bank.

Amerykańskie organy regulacyjne próbują sfinalizować sprzedaż Pierwszej Republice w weekend, podają źródła w sobotę, z około pół tuzina banków licytujących, co prawdopodobnie będzie trzecim dużym amerykańskim bankiem, który upadnie w ciągu dwóch miesięcy. Dwa źródła zaznajomione z tą sprawą poinformowały w sobotę, że Guggenheim Securities doradza FDIC.

Citizens Financial Group (CFG.N) była kolejnym oferentem walczącym o bank, według osób zaznajomionych ze sprawą w sobotę.

FDIC nie był od razu dostępny do komentowania. Guggenheim, French Kennedy i Banks odmówili komentarza.

Transakcja Pierwszej Republiki nastąpi niecałe dwa miesiące po upadku Doliny Krzemowej i Signature Bank w związku z ucieczką depozytów od pożyczkodawców z USA, co zmusi Rezerwę Federalną do interwencji w postaci środków nadzwyczajnych w celu ustabilizowania rynków.

I chociaż od tego czasu rynki się uspokoiły, umowa z Pierwszą Republiką będzie uważnie obserwowana, aby zobaczyć, ile wsparcia musi zapewnić rząd.

FDIC oficjalnie ubezpiecza depozyty do 250 000 USD. Jednak w obawie przed kolejnymi runami bankowymi organy regulacyjne podjęły nadzwyczajny krok i ubezpieczyły wszystkie depozyty zarówno w Silicon Valley Bank, jak i w Signature.

Dopiero okaże się, czy organy regulacyjne będą musiały to zrobić również w Pierwszej Republice. Potrzebowaliby zgody Sekretarza Skarbu, Prezydenta i większości w zarządach Rezerwy Federalnej i FDIC.

Aby znaleźć kupca przed zamknięciem banku, FDIC zwraca się do największych pożyczkodawców w Stanach Zjednoczonych. Jedno ze źródeł powiedziało, że duże banki były zachęcane do składania ofert na aktywa FRC.

READ  Firma produkująca samojezdne ciężarówki TuSimple zwalnia setki dni przed Bożym Narodzeniem: raport

Oszałamiający upadek

Firma First Republic została założona w 1985 roku przez Jamesa „Jima” Herberta, syna bankiera z Ohio. Merrill Lynch nabył bank w 2007 r., ale w 2010 r. ponownie wszedł na giełdę po tym, jak został sprzedany przez nowego właściciela Merrill, Bank of America Corp (BAC.N), w następstwie kryzysu finansowego z 2008 r.

Pierwsza Rzeczpospolita od lat przyciąga zamożnych klientów preferencyjnymi stawkami kredytów hipotecznych i pożyczek. Ta strategia uczyniła ich bardziej wrażliwymi niż regionalni pożyczkodawcy z mniej zamożnymi klientami. Bank miał wysoki odsetek depozytów nieubezpieczonych na poziomie 68% depozytów.

Pożyczkodawca z San Francisco odnotował w pierwszym kwartale ucieczkę depozytów o wartości ponad 100 miliardów dolarów, co zmusiło go do zebrania gotówki.

Pomimo początkowej linii ratunkowej w wysokości 30 miliardów dolarów z 11 banków z Wall Street w marcu, wysiłek okazał się bezowocny, po części dlatego, że kupujący wzbraniali się przed perspektywą dużych strat na ich portfelu kredytowym.

Źródło zaznajomione z sytuacją powiedziało Reuterowi w piątek, że FDIC uznało, że sytuacja banku uległa pogorszeniu i nie ma czasu na ratowanie go przez sektor prywatny.

Do piątku kapitalizacja rynkowa Pierwszej Republiki osiągnęła najniższy poziom na poziomie 557 mln USD, co oznacza spadek ze szczytowego poziomu 40 mld USD w listopadzie 2021 r.

Akcje niektórych innych banków regionalnych również spadły w piątek, gdy stało się jasne, że Pierwsza Republika jest na najlepszej drodze do przejęcia zarządu komisarycznego FDIC, przy czym PacWest Bancorp (PACW.O) spadł o 2% po tym, jak Bell i Western Alliance (WAL.N) spadły o 0,7%. .

Dodatkowe raporty autorstwa Chrisa Prentice’a i Nupura Ananda, napisane przez Megan Davies. Montaż przez Paritosha Bansala

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *