Po tym, jak inżynierowie usunęli milę palnej taśmy, Starliner Boeinga ruszył w swój pierwszy lot kosmiczny.

Prom Starliner jest wreszcie gotowy do startu, którego start zaplanowano na maj. Dotarcie do tego punktu było trudnym zadaniem dla pojazdu załogi Boeinga, który na przestrzeni lat nękany był serią niefortunnych opóźnień, ostatnio związanych z dwoma poważnymi zagrożeniami bezpieczeństwa wykrytymi na statku kosmicznym.

Boeing CST-100 Starliner ma zabrać astronautów NASA Sunitę Williams i Barry’ego „Butcha” Wilmore’a na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) przed 1 maja. Podczas piątkowej konferencji prasowej przedstawiciele spółki potwierdzili swoje zaufanie Spadochrony i taśma zabezpieczająca StarlinerSpowodowało to kilka opóźnień w wystrzeleniu statku kosmicznego.

Pierwotnie Starliner miał wynieść załogę na 21 lipca 2023 r. Jednak na kilka tygodni przed startem firma ogłosiła, że ​​wycofuje się z wysiłków związanych ze startem, aby rozwiązać nowe problemy z pojazdem zespołowym.

Załogi rozpoczynają tankowanie statku kosmicznego Starliner w Kennedy Space Center na Florydzie.
Fotografia: Boeinga

Pierwszą kwestią związaną z bezpieczeństwem jest nośność trzech spadochronów Starlinera, których zadaniem jest bezpieczne lądowanie pojazdu załogi. Stwierdzono, że dopuszczalne obciążenie awaryjne sekcji tkaniny spadochronów jest niższe niż oczekiwano, co oznacza, że ​​w przypadku awarii jednego spadochronu, pozostałe dwa pojazdy Starliner nie będą mogły zostać spowolnione w drodze do lądowania w Nowym Meksyku.

Drugi problem dotyczył setek metrów taśmy ochronnej użytej do zakrycia wiązek przewodów wewnątrz pojazdu Starliner, która okazała się łatwopalna. „Przejrzeliśmy pojazd i odkryliśmy, że usunęliśmy lub zainstalowaliśmy bariery lub obszar, w którym znajdowała się taśma, nie był podatny na ten problem” – powiedział Mark Nappi, wiceprezes i kierownik projektu programu Commercial Crew firmy Boeing. podczas piątkowej konferencji prasowej. „Usunęliśmy z pojazdu prawie milę taśmy i zmniejszyliśmy obszary, w których taśma jest przymocowana do pojazdu, o 85 do 90 procent”.

Firma opracowała także nowy system spadochronowy, spełniający standardy bezpieczeństwa NASA. „Omówiliśmy wszystko [paperwork]Jesteśmy gotowi do lotu” – powiedział Nappi.

Nadchodzący lot będzie pierwszą załogową misją Boeinga na ISS. Był to pierwszy start Starlinera w maju 2022 r., po tym jak podczas lotu testowego pojazdu bez załogi wystąpiła anomalia. Ster strumieniowy użyty do manewru orbitalnego niespodziewanie uległ awarii. Podczas niezapowiedzianego testu Starlinera w 2019 r. Sonda nie zdołała dokować do ISSProwadzić do większej liczby testów i dostosowań.

Delikatnie mówiąc, była to podróż dla Boeinga. Firma jest pod 4,3 miliarda dolarów Umowa z NASA Plan zespołu biznesowego Do transportu astronautów i ładunku do i z ISS. Inny partner handlowy NASA, SpaceX, wylądował na Ziemi z siódmą załogą po spędzeniu 199 dni w przestrzeni kosmicznej, co oznacza kolejną udaną podróż po ISS, podczas gdy jego branżowy rywal, Boeing, znajduje się w strefie zerowej.

„Latanie w kosmos jest zawsze trudne” – powiedział w piątek Steve Stich, kierownik programu NASA Commercial Crew Program. „Z każdym pojazdem nośnym i statkiem kosmicznym zawsze wiążą się wyzwania, dlatego drugi system transportu jest dla nas bardzo ważny”.

NASA polega głównie na SpaceX w transporcie astronautów na ISS. Zanim firma opracowała pojazd załogowy Dragon, agencja kosmiczna przewoziła astronautów głównie na pokładzie rosyjskiego statku załogowego Sojuz. NASA, stojąc w obliczu rosnących napięć z Roskosmosem w związku z rosnącymi kosztami miejsc w Sojuzie i chcąc autonomii w strefie, zaczęła szukać komercyjnych alternatyw dla wystrzelenia z ziemi amerykańskiej.

NASA nadal czasami to robi Kup miejsce z Rosji, ale współpracuje ze swoimi partnerami biznesowymi. Ostatnio Rosja Opuszczony Wystrzelenie trzech astronautów, w tym astronautki NASA Tracy Tyson, rozbiło się około 20 sekund przed startem z powodu spadku napięcia w źródle zasilania.

Jeśli Starliner Boeinga w końcu dotrze z załogą na ISS, NASA będzie mogła zacząć polegać na obu swoich partnerach handlowych w przypadku tych misji orbitalnych.

Śledź nas, aby uzyskać więcej podróży kosmicznych w swoim życiu X I zakładka poświęcona Gizmodo Strona podróży kosmicznych.

READ  Sąd Najwyższy orzeka, że ​​Boston narusza prawo wynikające z Pierwszej Poprawki do komitetu podnoszącego flagę chrześcijańską przed ratuszem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *