Po wygraniu Eurowizji przez Szwecję Rosja bombarduje miejsce startu Ukrainy – POLITICO

Pośród pierzastych sukni, maszyn do dymu, samozasilających się pianin oraz większej liczby świateł LED i cekinów, niż można potrząsnąć kijem, potężny wokal, baza i naprawdę oszałamiające zdobienia paznokci zgarniają Eurowizję 2023 dla Szwecji.

Lauren Zeinab Noura Talhawi, znana pod pseudonimem Lauren, dała wspaniałe wykonanie swojej piosenki „tatuażSzwecja jednak naciskała, by zrównać się z Irlandią jako dwa najbardziej utytułowane narody w historii kolorowych zawodów, z siedmioma zwycięstwami każdy.

Ale w konkursie stworzonym, by połączyć kraje europejskie z pieśnią, przepychem i przepychem po tym, jak zostały rozdarte przez II wojnę światową, nad przebiegiem zawisło widmo totalnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Na kilka minut przed wejściem ukraińskiego show Tvorchy na scenę Eurowizji, raporty Okazało się, że Rosja zaatakowała jej rodzinne miasto Tarnopol na zachodniej Ukrainie, około trzech godzin jazdy od polskiej granicy. Nadał ponury charakter wydarzeniu znanemu zarówno z ozdobnych kostiumów i niedorzecznej scenografii, jak i pisania piosenek i śpiewania.

„Ternopol to nazwa naszego miasta, które Rosja zbombardowała, gdy śpiewaliśmy na scenie Eurowizji o naszych sercach ze stali, niezłomności i naszej woli” – napisał Tvorchi, duet muzyki elektronicznej, w skład którego wchodzą Andrii Hutsuliak i Jeffery Kenny na Twitterze. Instagram po ich wykonaniu. To jest wiadomość dla wszystkich miast Ukrainy, które codziennie są bombardowane. Charków, Dniepr, Chmielnicki, Kijów, Zaporoże, Humań, Sumy, Połtawa, Wenycja, Odessa, Mikołajów, Czernihów, Chersoniu i wszystkie inne. Europo, zjednocz się przeciwko złu dla pokoju! „

prowadził TvorchiŻelazne serceNa scenie została oświetlona ukraińskim trójzębem, czyli trizubem, w narodowych barwach żółtej i niebieskiej. Tytuł piosenki nawiązuje do huty stali Azovstal w Mariupolu, gdzie niewielka grupa ukraińskich żołnierzy przez kilka tygodni w przerażających warunkach opierała się rosyjskiemu oblężeniu.

Organizatorzy corocznego konkursu piosenki podkreślają, że Eurowizja „w żadnym wypadku nie może być upolityczniona i/lub wykorzystywana jako wehikuł”. Z tego powodu Europejska Unia Nadawców zakazała prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu wygłoszenia przemówienia na finale, powołując się na potrzebę zachowania apolityczności. Ale ustawy od dawna znajdują sposoby na obejście zasad za pomocą wypaczonych oświadczeń politycznych.

READ  Pierwszym meksykańskim stoiskiem taco, które otrzymało gwiazdkę Michelin, jest mała firma, w której mięso poddawane jest obróbce cieplnej

Tvorshi, który zajął szóste miejsce w konkursie w 2023 roku, dążył do drugiego z rzędu zwycięstwa Ukrainy w Eurowizji, po zwycięstwie orkiestry Kalush w zeszłym roku.

Jako obrońcy tytułu Ukraina zazwyczaj gościła tegoroczne zawody. Jednak w obliczu trwającej inwazji rosyjskiej organizatorzy zwrócili się do Wielkiej Brytanii, która zajęła drugie miejsce w 2022 r., o poprowadzenie zawodów w imieniu Ukrainy. Liverpool, ojczyzna Beatlesów, został następnie wybrany na miasto gospodarza; Rosja ma zakaz konkurowania.

Przez cały wieczór można było usłyszeć ukłony w stronę trudnej sytuacji Ukrainy, a także wiele kultowych utworów muzycznych z Liverpoolu oraz przejmujące wykonanie „You’ll Never Walk Alone”, piosenki będącej synonimem miasta.

Katarzyna, księżna Walii, zrobiła swój drugi królewski welon na Eurowizji, ubrana w zwiewną suknię balową w połyskującym odcieniu ukraińskiego błękitu i grając na pianinie w gwiazdorskim akcie otwierającym zwycięską piosenkę Kalush Orchestra „Stefania. (Król Karol III i królowa Camilla pojawili się w sekwencji wideo w półfinale.)

Lauren wykonuje swoją piosenkę „Tattoo” | Peter Kneffel/Image Coalition za pośrednictwem Getty Images

Ulubiona 67. finalistka Eurowizji i zwyciężczyni Konkursu Piosenki w 2012 roku, Lauren została drugą artystką, która zdobyła dwa upragnione wyróżnienia, dołączając do Johnny’ego Logana z Irlandii. Ulubiona przez fanów Finlandia zajęła drugie miejsce, a Izrael był trzeci.

Po raz pierwszy mogą to zrobić osoby z krajów nieuczestniczących głosować w konkursie, w którym publiczność głosuje 50 procent ogólnej punktacji, wraz z ocenami jury z uczestniczących krajów, złożonego z profesjonalistów z branży muzycznej.

Szwecja prowadziła po głosowaniu jury 163 punktami, ale zajmująca czwarte miejsce Finlandia wskoczyła na szczyt tabeli po zdobyciu 376 punktów od publiczności. Szwecja, ostatni ogłoszony kraj, potrzebowała 187 głosów, aby wygrać, a otrzymała 243, co zapewniło stosunkowo wygodne zwycięstwo pomimo początkowego strachu.

Szwecja jest najbardziej znana z wygrania konkursu po raz pierwszy w 1974 roku, kiedy kwartet ABBA wykonał Waterloo, a ich ostatnie zwycięstwo miało miejsce w 2015 roku.

READ  Sidney Sweeney zagra w Sony Pictures „Barbarella” – termin

Norwegia wskoczyła na szczyt tabeli po publicznym głosowaniu, zajmując piąte miejsce, podczas gdy kraje takie jak Francja, Belgia i Hiszpania nie zdołały wykorzystać swoich dobrych wyników w rundzie głosowania jury.

Ubrana w flagi narodowe, wymachująca świecącymi pałeczkami i szalejąca, 7-tysięczna publiczność wypełniła M&S Bank Square w Liverpoolu. Wśród ulubieńców tłumu jest piosenka Finlandii”Cha cha cha. „

Dwadzieścia sześć krajów wzięło udział w wielkim finale w sobotę, po dwóch meczach półfinałowych w tym tygodniu, w których odpadły Irlandia, Malta, Azerbejdżan, Łotwa, Holandia, Rumunia, Dania, Gruzja, Islandia, San Marino i Grecja.

Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Niemcy i Włochy, znane jako Wielka Piątka, automatycznie zakwalifikowały się do finału jako kraje wnoszące największy wkład finansowy w organizację konkursu za pośrednictwem swoich nadawców. Wielka Brytania zamieniła drugie miejsce w 2022 roku na drugie miejsce w tym roku.

Szwecja, jako zwycięzca, będzie gospodarzem przyszłorocznej imprezy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *