Podpisanie umowy między Tunezją a Unią Europejską w sprawie powstrzymania imigracji

TUNIS (Reuters) – Tunezja i Unia Europejska podpisały w niedzielę umowę o „partnerstwie strategicznym”, która obejmuje walkę z przemytnikami ludzi i zacieśnianie granic podczas gwałtownego wzrostu liczby łodzi opuszczających północnoafrykański kraj zmierzający do Europy.

Umowa następuje po tygodniach rozmów i obietnicy Europy, że udzieli Tunezji ogromnej pomocy w wysokości 1 miliarda euro (1,12 miliarda dolarów), aby pomóc jej zmaltretowanej gospodarce, ratować finanse publiczne i poradzić sobie z kryzysem migracyjnym. Większość pieniędzy zależy od reform gospodarczych.

„Obejmuje umowy dotyczące zakłócania modelu biznesowego przemytników ludzi i handlarzy ludźmi, wzmocnienia kontroli granicznych, poprawy rejestracji i powrotów. Wszystkie niezbędne środki w celu wzmocnienia wysiłków na rzecz powstrzymania nielegalnej migracji” – napisał na Twitterze premier Holandii Mark Rutte.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​Unia przeznaczy Tunezji 100 mln euro na pomoc w walce z nielegalną imigracją. Umowa promuje stabilność makroekonomiczną, handel i inwestycje, przejście na zieloną energię i legalną imigrację.

Tysiące nielegalnych afrykańskich migrantów przybyło w ostatnich miesiącach do miasta Sfax, chcąc przedostać się do Europy na łodziach przemytników, co stanowi bezprecedensowy kryzys migracyjny dla Tunezji.

„Jesteśmy bardzo szczęśliwi”, powiedziała włoska premier Giorgia Meloni, „to kolejny ważny krok w kierunku ustanowienia prawdziwego partnerstwa między Tunezją a Unią Europejską, które może w zintegrowany sposób stawić czoła kryzysowi migracyjnemu”.

Meloni, którego kraj ucierpiał z powodu gwałtownego wzrostu liczby łodzi z migrantami, powiedział, że w najbliższą niedzielę w Rzymie odbędzie się międzynarodowa konferencja na temat migracji z udziałem wielu głów państw, w tym prezydenta Tunezji Kaisa Saieda.

READ  Na Filipinach w Wielki Piątek odbywa się krwawe ukrzyżowanie, pomimo sprzeciwu Kościoła katolickiego

Oficjalne dane pokazały, że do 14 lipca do Włoch przybyło około 75 065 migrantów łodziami, w porównaniu do 31 920 w tym samym okresie ubiegłego roku. Ponad połowa z nich wyjechała z Tunezji, omijając Libię, która tradycyjnie była głównym punktem wylotu.

Said powiedział w tym miesiącu, że jego kraj nie zostanie strażą graniczną dla Europy.

(1 USD = 0,8907 euro)

(Okładka) Tarek Amara Dodatkowe relacje Crispana Palmera w Rzymie i Anthony’ego Deutscha w Amsterdamie Pisanie: Tarek Amara i Hatem Maher Redakcja: Andrew Cawthorne

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *