Podróż Janet Yellen do Chin: 3 dania na wynos

„Istnieje ważna różnica między oddzieleniem z jednej strony a dywersyfikacją krytycznych łańcuchów dostaw lub podejmowaniem ukierunkowanych środków bezpieczeństwa narodowego z drugiej” – powiedział.

Administracja Bidena twierdzi, że eksport zaawansowanych technologii do Chin, w szczególności wysoce zaawansowanych półprzewodników, jest wąsko skoncentrowany na bezpieczeństwie wojskowym USA. Dyrekcja starała się scharakteryzować swoją działalność jako budowanie wysokiego płotu wokół małego podwórka technologii.

Ale nawet po wizycie pani Yellen wielu w Chinach pozostaje sceptycznych. „Jeśli chodzi o samo bezpieczeństwo narodowe, pytanie brzmi, jak duża jest miara bezpieczeństwa narodowego” – powiedział Wu Xinbo, dziekan studiów międzynarodowych na Uniwersytecie Fudan w Szanghaju.

Z niedzielnej konferencji prasowej p. Nieobecność Yellen i osobny raport oficjalnej chińskiej agencji informacyjnej Xinhua sugerowały, że przynajmniej jeden z wielu problemów handlowych, inwestycyjnych i technologicznych między dwoma krajami został rozwiązany.

W poniedziałek Chiny nałożyły ograniczenia na eksport galu i germanu, dwóch kluczowych metali używanych w chipach komputerowych. Chiny produkują prawie wszystkie światowe towary. Ograniczenia eksportowe były powszechnie postrzegane jako odwet za amerykańskie ograniczenia eksportu półprzewodników do Chin, chociaż Pekin nie określił swojego posunięcia jako odwetu. SM. Yellen, przemawiając w niedzielę w programie CBS „Face the Nation”, powiedziała, że ​​posunięcie to było „potencjalnie” odwetem.

Pekinowi podoba się długo dyskutowana możliwość, że administracja Bidena mogłaby ograniczyć inwestycje USA w niektóre zaawansowane technologicznie sektory chińskiej gospodarki. Chiny nałożyły własne ograniczenia na inwestycje zagraniczne w 2015 roku. Pekin odciągnął krajowe firmy i rodziny od spekulacji na amerykańskich nieruchomościach i europejskich klubach piłkarskich, zmuszając je do kupowania produkcji samolotów, produkcji ciężkiej, sztucznej inteligencji, bezpieczeństwa cybernetycznego i innych zagranicznych biznesów. Sektory strategiczne.

Pani. Yellen próbowała zaszczepić optymizm podczas swojej niedzielnej wizyty, ponieważ starała się obalić spekulacje, że konflikt jest nieunikniony.

READ  Sąd Najwyższy celuje w dziedzictwo prezydenta Bidena | Aktualności

„Poruszanie się po konturach relacji USA-Chiny nie jest łatwym zadaniem, ale pomimo wyzwań nie wolno nam nigdy zapominać, że nasza ścieżka nie jest z góry ustalona” – powiedział.

Rapport Alana Dostarczony raport.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *