OTTAWA (Reuters) – Kanadyjska policja poinformowała w poniedziałek, że pracownik Hydro-Quebec, największego kanadyjskiego producenta energii elektrycznej, który był zaangażowany w badania nad materiałami akumulatorowymi, został oskarżony o szpiegostwo za rzekomą próbę kradzieży tajemnic handlowych dla Chin.
Stosunki chińsko-kanadyjskie były w ostatnich latach niestabilne, a obie strony oskarżały się nawzajem o szpiegostwo przemysłowe. Na początku tego miesiąca Kanada nakazała trzem chińskim firmom zbyć swoje inwestycje w kanadyjskie minerały krytyczne, powołując się na bezpieczeństwo narodowe.
Policja podała w oświadczeniu, że 35-letni Yuxing Wang, który pracował dla państwowej firmy jako badacz materiałów do akumulatorów, pojawi się we wtorek w sądzie w Longueuil w prowincji Quebec.
Dodała, że usłyszy cztery zarzuty, w tym pozyskanie tajemnic handlowych, nieuprawnione użycie komputera, oszustwo w celu uzyskania tajemnic handlowych oraz nadużycie zaufania przez funkcjonariusza publicznego.
„Pracując dla Hydro-Quebec, pan Wang zdobył tajemnice handlowe Chińskiej Republiki Ludowej kosztem interesów gospodarczych Kanady” – powiedział RCMP.
Wang, który pochodzi z Candiac w prowincji Quebec, rzekomo popełnił przestępstwa w elektrowni od lutego 2018 r. do października 2022 r. Policja poinformowała, że Specjalna Jednostka Bezpieczeństwa Narodowego RCMP wszczęła śledztwo w sierpniu.
Wang pracował dla jednostki badawczej Hydro-Quebec zajmującej się opracowywaniem materiałów do akumulatorów, która współpracowała z graczami z branży, w tym Laboratorium Badawczym Armii Stanów Zjednoczonych.
Firma powiedziała, że zaczął tam pracować w 2016 roku i został zwolniony w tym miesiącu.
„Szkody były ograniczone dzięki naszym wewnętrznym mechanizmom wykrywania” – powiedziała rzeczniczka Hydro-Quebec, Caroline Des Rosiers, która odmówiła podania szczegółowych informacji, które rzekomo próbował ukraść.
Prawnika Wanga nie można było od razu znaleźć w celu uzyskania komentarza.
Rzecznik RCMP powiedział: „Wang rzekomo wykorzystywał to stanowisko do prowadzenia badań na chińskim uniwersytecie i innych chińskich ośrodkach badawczych. Podobno publikował artykuły naukowe i zgłaszał patenty we współpracy z tym zagranicznym przedstawicielem, a nie z Hydro-Quebec”.
Żadna organizacja nie jest odporna na takie incydenty, powiedział Dominique Roy, starszy dyrektor ds. bezpieczeństwa korporacyjnego w Hydro-Quebec.
„Dlatego musimy zachować stałą czujność i przejrzystość” – powiedział w oświadczeniu.
Policja powiedziała, że Hydro-Quebec w pełni współpracuje w śledztwie.
Trudeau i XI
Kanada dąży do zwiększenia własnej produkcji i przetwarzania kluczowych minerałów, aby móc produkować akumulatory do pojazdów elektrycznych i materiały do akumulatorów na rynku krajowym. Chiny są dominującym na świecie dostawcą materiałów do akumulatorów do pojazdów elektrycznych.
„Fakt, że to rzekome szpiegostwo dotyczy ekosystemu akumulatorów, przypomina mi, jak bardzo będziemy potrzebować opieki” – powiedział dziennikarzom minister przemysłu Francois-Philippe Champagne.
Napięcia między Kanadą a Chinami nasiliły się od czasu zatrzymania Meng Wanzhou, dyrektora generalnego Huawei Technologies w 2018 roku pod zarzutem oszustwa bankowego za rzekome wprowadzanie HSBC w błąd w sprawie transakcji biznesowych Huawei Technologies Co Ltd w Iranie, co spowodowało złamanie przez bank amerykańskich sankcji.
Pekin aresztował później dwóch Kanadyjczyków pod zarzutem szpiegostwa. Wszyscy trzej zostali później zwolnieni.
Ogłoszenie przez Kanadę nowej strategii dla Indo-Pacyfiku mającej na celu rzucenie wyzwania Chinom w kwestiach praw człowieka również wpłynęło na stosunki dyplomatyczne. Tymczasem kraje współpracują w zakresie zmian klimatu i innych wspólnych celów.
Wiadomość o aresztowaniu pojawiła się, gdy premier Kanady Justin Trudeau uczestniczył w spotkaniu G20 na indonezyjskiej wyspie Bali. Przybędzie także prezydent Chin Xi Jinping.
Nie było natychmiastowego komentarza od rzeczników Trudeau i ministra bezpieczeństwa publicznego Marco Mendicino.
Zapytana o aresztowanie Wanga podczas regularnej odprawy we wtorek rzeczniczka chińskiego MSZ Mao Ning powiedziała, że nie jest świadoma sytuacji, dodając, że „strona kanadyjska powinna zajmować się takimi sprawami zgodnie z prawem, a nie ich upolitycznianiem”.
Dodatkowe raporty Doiny Schiaco i Steve’a Shearera, dodatkowe raporty Alison Lambert w Montrealu, Martina Pollarda i Eduardo Baptisty w Pekinie; Montaż autorstwa Paula Simao, Billa Berkrota i Raisy Kasolowski
Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Avid bekonowy pionier. Niezależny rozwiązywacz problemów. Typowy myśliciel. Badacz podróży. Profesjonalny miłośnik zombie.